Radosť Slovákov po vyhratom prvom sete v zápase F- skupiny kvalifikácie ME 2023 vo volejbale mužov medzi Slovenskom a Maďarskom 10. augusta 2022 v Nitre. Foto: tasr

VIDEO Slováci zdolali Maďarsko! Naši volejbalisti sú v kvalifikácii na ME druhí

Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom treťom dueli v F-skupine kvalifikácie ME 2023. V Nitre v stredu zdolali Maďarsko 3:0 a na konte tak majú zatiaľ šesť bodov. Zverenci Mareka Kardoša predtým doma zdolali Gruzínsko 3:0 a prehrali v Španielsku 0:3. V priebežnej tabuľke im patrí druhá priečka za Španielskom.

V ďalšom zápase nastúpia v sobotu v Budapešti proti Maďarsku (18.00 h), v stredu 17. augusta si v Nitre zmerajú sily so Španielmi (18.00 h) a v sobotu 20. augusta uzavrú kvalifikačné boje v Tbilisi proti domácim Gruzíncom (19.00 h).

VIDEO Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom treťom dueli v F-skupine kvalifikácie ME 2023

Zo siedmich štvorčlenných skupín postúpia na záverečný turnaj víťazi a päť najlepšie umiestnených tímov na druhom mieste.

Kvalifikácia ME 2023:

SLOVENSKO – Maďarsko 3:0 (20, 22, 22)
Rozhodovali: Luts (Bel.) a Goncalves (Portug.), 80 minút, 850 divákov.

Zostavy a body:

SR: Michalovič 23, Kriško 6, Lamanec, Palgut, Smolej 7, Ondrovič 3, Prokopec, Krajčovič, Kováč 5, Porubský 2, Firkaľ 4, Ihnát (liberá Vitko, Turis)

Maďarsko: Pesti 11, Boa, Magyar 1, Gergye 9, Kovács, Horváth 14, Keen, Kecskeméti, Tomanóczy 3, Gacs 1 (liberá Bozóki, Bán)

Ďalší výsledok:
Španielsko – Gruzínsko 3:0 (5, 14, 15)

Priebeh zápasu

Prvý bod v zápase si na svoju stranu pripísali Maďari, potom však Slováci vyrovnali a počas celého prvého setu si držali vedenie. Súperi sa naťahovali o každý bod, zlom prišiel až v závere. Slovenskí volejbalisti boli v koncovke lepší a dôraznejší a prvý set získali pre seba v pomere 25:20 za 26 minút.

Druhý set bol podstatne vyrovnanejší a jeho tón udávali Maďari. Viedli už 4:0, Slováci potom vyrovnali na 11:11. Od tej chvíle sa obaja naťahovali za každým bodom a opäť rozhodovala koncovka setu. V nej mali navrch Kardošovi zverenci a set vyhrali 25:22.

Aj v treťom sete išli do vedenia hostia, ktorí si držali tesný náskok. Za stavu 9:9 sa však skóre otočilo a potom už držali taktovku Slováci. Tí už nedopustili drámu a napokon set i zápas doviedli do víťazného konca.

Hlasy po zápase:

Marek Kardoš, tréner SR: „Nebol to ľahký zápas, špeciálne prvý a druhý set, kedy sme sa vlastnými hlúpymi chybami dostávali pod tlak. Súper urobil len osem chýb. Darovali sme im veľa podaní, jednoducho toto nevieme pod stresom robiť lepšie. Maďarov sme si do detailu prebrali, nemali nás čím prekvapiť. Musíme teraz vyhrať oba zápasy za tri body, čo by nám veľmi uľahčilo prácu.“

Peter Michalovič, najlepšie bodujúci hráč zápasu: „Mali sme zápas pod kontrolou až na nejaké pasáže. Ale bolo vidieť, že kvalita je na našej strane. V koncovkách setov sa prejavila naša kvalita a skúsenosti. Nemôžeme ich doma pustiť do vedenia od začiatku setov.“

Peter Porubský, hráč SR: „Čakali sme veľmi ťažký zápas, ale som rád, že sa nám to podarilo a dúfam, že to bude pokračovať. Sú to dôležité body a ak chceme zabojovať o priamy postup, musíme vyhrať oba ďalšie zápasy. Na dnešného súpera sme boli výborne pripravení.“