eReport.sk
Predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach chce mať na najbližšej letnej olympiáde v Paríži aj ruských a bieloruských športovcov. Foto: tasr

Šéf MOV Thomas Bach chce mať ruských aj bieloruských športovcov na olympiáde v Paríži

Politika by sa nemala miešať do športu! Veta, s ktorou súhlasí väčšina normálne rozmýšľajúcich ľudí. Tá druhá si však myslí presný opak a za kroky svojich politikov chce trestať aj športovcov, hoci tí s nimi súhlasiť vôbec nemusia. A tak je to i v prípade Ruska a Bieloruska a vojny na Ukrajine. Kde ale boli všetci tí moralisti, ktorí nechcú mať „krvilačných“ ruských a bieloruských športovcov na olympiáde keď „mierotvorcovia“ z USA zabíjali napríklad vo Vietname? A podobných príkladov smerom k Američanom je oveľa viac.  

Športovci nemôžu byť potrestaní za činy vlád

Po začiatku ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine sa dostali ruskí aj bieloruskí športovci do izolácie, pričom na všetkých veľkých medzinárodných podujatiach boli nežiadúci. Postupne sa síce ľady roztápajú, stále je však veľa tých, ktorí ich na vrcholných svetových podujatiach vidieť nechcú. Proti takým sa vzoprel aj šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý obhajuje rozhodnutie umožniť ruským a bieloruským športovcom súťažiť na olympijských hrách v Paríži v roku 2024 ako neutrálnych.

Jednotliví športovci nemôžu byť potrestaní za činy svojich vlád.

Thomas Bach, predseda Medzinárodného olympijského výboru

„Jednotliví športovci nemôžu byť potrestaní za činy svojich vlád,“ povedal podľa americkej BBC na fóre v Ženeve vo Švajčiarsku. Rusko napadlo Ukrajinu v roku 2022, ale toto bola podľa Bacha „jedna vojna medzi 28 vojnami a konfliktmi prebiehajúcimi na tomto svete, a všetci ostatní športovci medzi sebou mierovo súťažia“. Minulý týždeň MOV uviedol, že jednotliví športovci z Ruska a jeho spojenca Bieloruska, ktorí sa kvalifikovali na parížske letné hry, budú môcť súťažiť bez vlajok, emblémov alebo hymien svojich krajín.

USA, Veľká Británia aj Ukrajina sú proti

Športovcom bola predtým zakázaná účasť. Tento zákaz zostáva v platnosti pre tímy reprezentujúce tieto dva národy. MOV však pri súčasnom súhlasnom stanovisku dodal, že športovci a podporný personál, ktorí aktívne podporovali rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu, musia zostať vylúčení. MOV zároveň potvrdil svoj záväzok podporovať ukrajinských športovcov „všetkým možným spôsobom, aby na olympijských hrách v Paríži 2024 videl silný tím z Národného olympijského výboru Ukrajiny“.

Thomas Bach v stredu na Globálnom fóre OSN pre utečencov v Ženeve uviedol, že olympijské športové federácie požiadali, aby umožnil ruským a bieloruským športovcom súťažiť, ale bez pridruženia k ich národom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Politika do športu nepatrí
  2. Koniec politiky v športe?
  3. Volodymyr Zelenskyj
  4. Priority Únie sa nemenia

Stalo sa to napriek tomu, že niekoľko krajín, vrátane USA a Spojeného kráľovstva, požadovalo úplný zákaz počas prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Samotná Ukrajina navrhla, že by mohla tieto hry bojkotovať, pričom prezident Volodomyr Zelenskyj povedal, že ruských športovcov „nemožno zakryť nejakou predstieranou neutralitou“.

Bach však odmietol hrozby bojkotu a povedal, že krajiny, ktoré nesúhlasia, „môžu mať odlišné politické názory“. Oznámil tiež prísľub vo výške 45 miliónov dolárov (41,2 milióna eur) na pomoc pol miliónu utečencov a dodatočný prísľub vo výške 50 miliónov dolárov (45,8 milióna eur) pre utečenecký olympijský tím v Paríži 2024.

Zdroj: bbc.com

Zdroj:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf MOV Thomas Bach chce mať ruských aj bieloruských športovcov na olympiáde v Paríži

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej