eReport.sk
Vynikajúca lyžiarka Petra Vlhová si od prezidentky Zuzany Čaputovej prevzala ocenenie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Foto: TASR

Prezidentka ocenila aj skvelých športovcov Nepelu a Vlhovú, ktorí nezmazateľne zviditeľnili Slovensko

Športovci sa usilujú dosahovať na svojich športoviskách čo najlepšie výsledky, za ktoré potom dostávajú medaile. Medaile, ale nie tie na stupňoch víťazov, dostali teraz aj dvaja prezidentkou ocenení vynikajúci športovci, ktorí šírili či šíria skvelé meno Slovenska po celom svete – Ondrej Nepela a Petra Vlhová.

Olympijský víťaz a trojnásobný majster sveta

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila v nedeľu 33 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, z toho sedem in memoriam. Štátne vyznamenania udelila prezidentka 14 ženám a 19 mužom v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Medzi tými, ktorí dostali ocenenie in memoriam bol aj skvelý krasokorčuliar Ondrej Nepela, ktorému Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu. Svoju kariéru ukončil v roku 1973 ziskom titulu majstra sveta práve na domácom bratislavskom ľade. Nepelu vyhlásili 21. decembra 2000 za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia a v roku 2019 ho uviedli do Svetovej krasokorčuliarskej siene slávy.

Ondrej Nepela. Zdroj: FB / Ondrej Nepela

Ondrej Nepela sa narodil 22. januára 1951 v Bratislave počas celej jeho 15-ročnej kariéry získal osem titulov majstra Československa. Štartoval na troch zimných olympijských hrách, v roku 1964 v Innsbrucku obsadil 22. miesto, o štyri roky neskôr v Grenobli bol už ôsmy. Na ZOH v Sappore v roku 1972 patril k favoritom, čo dokázal ziskom zlatej medaily. Na majstrovstvách sveta získal v rokoch 1971, 1972 a 1973 zlaté a v rokoch 1969 a 1970 strieborné medaily. Na európskych šampionátoch si päťkrát (1969, 1970, 1971, 1972, 1973) vybojoval zlatú medailu. Z Majstrovstiev Európy si trikrát (1966, 1967, 1968) odniesol aj bronz. V roku 1971 ho vyhlásili za najlepšieho československého športovca. Je po ňom pomenovaný aj zimný štadión v Bratislave.

Olympijská víťazka aj juniorská majsterka sveta

Lyžiarka Petra Vlhová si od prezidentky prevzala Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu. Petra Vlhová sa narodila 13. júna 1995 v Liptovskom Mikuláši. Od ôsmich rokov sa začala venovať lyžovaniu systematicky. Ako pätnásťročná sa vo februári 2011 stala vo švajčiarskej Crans Montane juniorskou majsterkou sveta v obrovskom slalome v kategórii do 18 rokov. Pri svojej premiére na Svetovom pohári v Semmeringu v roku 2012 dosiahla vo veku 17 rokov jedenáste miesto, čo bolo jej vstupenkou do svetovej elity.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Petra Vlhová počas 1. kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok vo švédskom Are v sobotu 12. marca 2022.

Získala prvú slovenskú zlatú medailu na zimných olympijských hrách mládeže, keď zvíťazila v slalome v Innsbrucku v januári 2012. O dva roky neskôr pribudla zlatá medaila z juniorských majstrovstiev sveta v Jasnej. Prvé víťazstvo na svetovom pohári získala v sezóne 2015/2016, keď ako 20-ročná vyhrala slalom v švédskom Åre. Na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní získala dohromady šesť medailí a na majstrovstvách sveta 2019 vo švédskom Åre získala zlatú medailu z obrovského slalomu, striebornú medailu z alpskej kombinácie a bronzovú medailu zo slalomu. V roku 2022 ako prvá slovenská lyžiarka na olympiáde v Pekingu získala zlatú medailu za slalom. 

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka ocenila aj skvelých športovcov Nepelu a Vlhovú, ktorí nezmazateľne zviditeľnili Slovensko

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej