eReport.sk
Dárius Rusnák, Dominik Hašek Zdroj: tasr/X/koláž eReport

Hokejová legenda Rusnák: Fandil som Pellegrinimu, hráčov z KHL by som bral, Hašekovi hrabe


Rusnák vyjadril spokojnosť s Pellegriniho víťazstvom, slovenských hráčov z KHL podľa neho reprezentácia potrebuje a na adresu Hašeka vyhlásil, že nemá všetkých päť pohromade.

Dárius Rusnák bol kapitánom tímu, ktorý v roku 1985 získal pre Československo titul majstrov sveta. Fenomenálny slovenský útočník sa po konci kariéry dostal aj do politiky, pracoval pre bývalého prezidenta Gašparoviča. Dnes háji právo Slovákov hrať v KHL, nepáčia sa mu športové sankcie proti Rusku a s výsledkom prezidentských volieb je spokojný. Rusnák poskytol rozsiahly rozhovor CNN Prima NEWS.

Rozhovor s hokejovou legendou

V minulosti sme mali majstrov sveta skutočne veľa. Teraz sa ale český aj slovenský hokej potáca v kríze. Veríte, že sa z toho v dohľadnej dobe zase vymotáme?

Ide o to, aby mali naši najlepší hráči dostatok chuti na reprezentovanie. Potom už na jednotlivých šampionátoch stačí len troška šťastia. Verím, že sa zase môžu dostaviť dobré výsledky. Len sa treba vedieť učiť od tých najlepších. Myslím, že sa oplatí sledovať NHL. Pozorovať, ako to robia Kanaďani, Američania. A nielen oni. V posledných desaťročiach sa elitný hokej neskutočne premiešal, NHL už dávno vzala na milosť aj systémy európskych krajín, veľa si vzala od Rusov, Škandinávcov, ba aj Čechov a Slovákov. A hrajú sa tam skutočne fantastické zápasy. Naša budúcnosť môže byť o to lepšia, o čo viac sa dokážeme priučiť.

Slovákom rastie v NHL veľmi zaujímavá mladá generácia – útočník Slafkovský a obranca Nemec môžu byť raz veľké hviezdy.

Lenže dvaja dobrí hráči, to je málo. Aby sme mohli hovoriť o žiarivej budúcnosti, muselo by ich byť viac. Áno, môžu vo svojich kluboch vyrásť v osobnosti, v takom malom počte toho ale v národnom tíme príliš nevedú. Čo sa týka najbližšej budúcnosti, u nás záleží na strašnom množstve faktorov. Bude napríklad vždy veľmi dôležité, či bude možné na majstrovstvách nominovať hráčov z kvalitných líg, vrátane ruskej KHL . Na rozdiel od vás Čechov jednoducho nemáme toľko kvalitných hokejistov, aby sme komukoľvek z nich niečo zakazovali. My tých chlapcov z KHL jednoducho potrebujeme. Aj ja osobne som za, aby za nás hrali.

Vážne? Nevadí vám, že hraním v KHL nepriamo podporujú Putinovu propagandu?

Mne ich angažmán v KHL nevadí. Musíme si uvedomiť jednu vec: hokejista má na svoju aktívnu kariéru zhruba pätnásť rokov. A za ten čas by si mal zarobiť dostatok peňazí, aby nemal núdzu ani potom, čo už hrať nebude. Som presvedčený, že naši chlapci hrajúci v KHL nemajú vôbec nič spoločné s tým, čo sa deje medzi Ruskom a Ukrajinou. Prišli tam športovať. Hrať. Robiť svoju prácu.

Vari sa KHL nepodieľa na Putinovej propagande?

Mňa mrzí, že na to takto nazerá toľko ľudí. Mrzí ma aj to, že český hráč, ktorý o tom v podobnom duchu hovorí vôbec najviac , si pred rokmi bez väčších výčitiek zarábal v Spartaku Moskva.

Teraz myslíte Dominika Hašeka.

Iste. Ten istý človek nedávno v Amerike navštívil zápas NHL, proti ktorej spájaniu s Rusmi tak brojí. A vida – na mieste zašiel medzi hráčov a zrazu nevyčítal nikomu nič. Nie je to podivné? Kto sa nad tým zamyslí, musí nutne dôjsť k záveru, že ten chlapec nemá všetkých päť pohromade.

Vari nemá právo vyjadriť svoj názor?

Ak sa chce presadiť ako politik, tak prosím. To mu nikto neberie. Ale nie týmto spôsobom.

Ako vás tak počúvam, neboli by ste nakoniec aj pre návrat ruských hokejistov na majstrovstvách sveta a olympiády?

Iste. Keď sa tam môžu zúčastniť Ukrajinci, prečo Rusi nie? Predsa hovoríme o športovcoch a nie o politikoch.

Mohlo by vás zaujímať

  1. novozvolený prezident Peter Pellegrini
  2. Pellegrini ostro kritizuje Ódora
  3. Erik Kaliňák

Napríklad pretože Putinovo Rusko Ukrajinu pred dvoma rokmi vojensky napadlo, čo odporuje všetkým princípom medzinárodného práva.

To je fakt, lenže si myslím, že by sme nemali zabúdať ani na predchádzajúce dianie. Dobu, kedy sa Ukrajinci v Doneckej oblasti nesprávali k ruskej menšine pekne. Rusi sa najskôr začali búriť. Bohužiaľ, nakoniec došlo na podporu od ruských vojsk. Tú agresiu samozrejme odsudzujem. Možno som však naivný, ale myslím si, že šport má ľudí spájať, nie rozdeľovať. Takže ako som hovoril – ak na turnajoch hrajú aj Ukrajinci, prečo by nemali aj Rusi? Pokiaľ sa taký zákaz týka napríklad aj juniorov, potom je to v mojich očiach už naozaj trápne.

Zase vám namietnem – aj junior môže v ruskom drese poslúžiť Putinovej propagande.

Šport ale propagande slúžil vždy. Či už za Hitlera, alebo v roku 1968. Akonáhle Rusi napadli Afganistan, Američania sa na protest nezúčastnili olympiády 1980 v Moskve. O štyri roky neskôr to v Los Angeles prebehlo v opačnom garde. Stále počujem, že šport a politika k sebe nepatria. Huby! Šport čiastočne je aj politika. Len by malo ísť o prezentovanie štátu, nie vojnových záležitostí.

Pracovali ste v kancelárii prezidentov Schustera a Gašparoviča, 15 rokov ste sa pohybovali v prostredí vysokej politiky. Čo hovoríte na výsledky posledných slovenských volieb? Na úspechy Fica, Pellegriniho ?

Voľby boli demokratické, stalo sa, že vyhrali Fico a Pellegrini. Poviem to jednoznačne: s tým, ako to dopadlo, som spokojný. Pellegrinimu som fandil. Verím, že bude dobrý prezident, ktorý sa bude snažiť urovnávať spory, nie ich vyhrocovať. Slovensko toho už urobilo dosť, prijali sme rovnako ako vy veľa Ukrajincov.

Zdroj: CNN Prima News

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hokejová legenda Rusnák: Fandil som Pellegrinimu, hráčov z KHL by som bral, Hašekovi hrabe

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre