eReport.sk
Ilustračné foto: MS, tasr

Názor redakcie: Bielorusko prišlo o hokejové MS, šport nedokáže zachrániť svet

Posledná misia posledného športového romantika Reného Fasela sa skončila. Hokejové majstrovstvá sveta 2021 sa v Bielorusku neuskutočnia. Popri Lotyšsku by mohli turnaj zorganizovať Dáni, Česi alebo Slováci.

„Nemali sme inú možnosť,“ povedal René Fasel, prezident Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. Sponzori, ktorí desiatkami miliónov eur prispievajú na realizáciu turnaja, by nekompromisne odskočili od zmluv. Politická situácia v Bielorusku je príliš napätá. Šport sa teda sklonil pred politikou a komerciou. Pruský vojnový generál a stratég Carl von Clausewitz raz povedal, že vojna je pokračovaním politiky inými metódami.

Boli tu aj romantici, ktorí verili, že šport by mohol byť pokračovaním politiky inými metódami. Tým prvým bol v 19. storočí barón Pierre de Coubertin. Olympijskou myšlienkou sa snažil, aby sa znepriatelené národy udobrili. Z jeho olympijských hier sa stal miliardový biznis, ktorý nemá žiaden vplyv na svetový mier.

Fasel veril, že sila športu dokáže spriateliť

René Fasel bol posledným romantikom, ktorý dovčera, teda do zrušenia hokejového šampionátu v Bielorusku veril, že šport má silu spriateliť. Určite nie neprávom. Veď sa mu pred zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu 2018 podarilo priam nemožné. Znepriatelené krajiny Severná a Južná Kórea postavili pre ženský hokejový turnaj spoločný tím a Fasel mal na tom obrovskú zásluhu. A existujú niekde väčšie politické rozpory ako medzi týmito dvoma krajinami?

René Fasel sa teda plný odhodlania a možno troška naivne vydal na svoju poslednú športovo-diplomatickú misiu. Majstrovstvá sveta 2021 chcel využiť na akýsi festival zmierenia. Chcel rozmraziť vzťahy medzi diktátorom Alexandrom Lukašenkom a jeho opozíciou. Zo športu chcel urobiť prostriedok na eliminovanie politických treníc.

René Fasel pozná Lukašenka vďaka hokeju takmer dve desaťročia. Prečo by teda nemalo byť možné prostredníctvom silného hokejového zázemia v Bielorusku začať proces udobrovania sa? Romantik René Fasel sa o to pokúsil. To mu slúži ku cti. Minulý týždeň vycestoval ešte raz do hlavného mesta Bieloruska a spadol do pasce Alexandra Lukašenka.

Ako len mohol objať najväčšieho európskeho diktátora?

Obrázky, na ktorých športový romantik zo Švajčiarska objíma chladnokrvného politického predátora z Bieloruska obleteli celý svet. René Fasel si vďaka nim vyslúžil kritiku, posmech a hanbu. Ako len mohol objať posledného diktátora Európy? A tak sme vlastne prostredníctvom tejto drámy okolo organizovania hokejových majstrovstiev sveta 2021 v Minsku pochopili dôležitú skutočnosť. Šport vie nadchnúť miliardy ľudí a vie byť miliardovým biznisom. Ale všetky pokusy na to, aby vedel ovplyvňovať veci a aby sa ním dala robiť politika, sú odsúdené na neúspech. Šport nám dokáže priniesť nezabudnuteľné okamihy. Ale zachrániť svet určite nevie.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Názor redakcie: Bielorusko prišlo o hokejové MS, šport nedokáže zachrániť svet

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Aktuálne v športe

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti