tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

ROZHOVOR Odborník na stávkovanie: Na hokeji Slováci minuli milióny. Z najvyššej výhry sa vám zatočí hlava!

Nedávno skončili majstrovstvá sveta v hokeji a aktuálne je v plnom prúde futbalové Euro 2021. Okrem tradičného sledovania zápasov a fandeniu obľúbeným tímom podobné športové sviatky žijú aj fenoménom stávkovania. EReport vyspovedal odborníka na túto tému a hovorcu Tipsortu Filipa Timára. Ten prezradil, že Slováci počas hokejových majstrovstiev na stávkach minuli milóny eur. Okrem tipovania na športové udalosti sú trendom aj politické krízy či voľby. Po novom si tipéri vzali na mušku dokonca aj počítačové hry!

Tohtoročné majstrovstvá sveta boli v znamení prekvapení. O jedno také sa postarali aj Slováci, keď nečakane zvíťazili nad Ruskom. Verili stávkujúci tomuto prekvapeniu? Alebo skôr vsádzali na favorita?

Tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji boli špecifické. Kým po minulé roky platilo, že tipérom vychádzali tipy na favoritov, tentoraz ich hneď na úvod turnaja nepotešili Kanaďania, ktorí prehrali s Lotyšmi i Nemcami, či Švédi, ktorí v úvodných zápasoch nečakane podľahli Dánom aj Bielorusom. Tieto výsledky mierne pribrzdili záujem tipujúcich, no po zmene tipovacej stratégie si opäť vychutnávali predovšetkým zápasy slovenskej a českej reprezentácie a tešili sa zo zaujímavých výhier.

Pred začiatkom turnaja bola Kanada považovaná za najväčšieho favorita na zisk titulu. Po hroznom výkone v skupine bol na Kanadu vysoký kurz na jeho získanie. Koľko ľudí im napriek tomu verilo?

Podľa našich bookmakerov bol najväčším favoritom ruský olympijský výber s kurzom 4,4:1, až potom nasledovala Kanada, na jej celkový triumf sme mali vypísaný kurz 4,6:1. Na titul Kanady si v čase, keď bola na pokraji vypadnutia, vsadilo len 13 klientov. Najvyššia výhra spomedzi nich bola 1300 eur za tiket, ktorý vsadil klient za 65 eur v kurze 20:1.

Aká bola najväčšia stávka na víťazstvo niektorého z outsiderov? (Taliansko, V. Británia, Kazachstan, Bielorusko)

Najväčšia stávka na outsidera bola v hodnote 32 eur. Konkrétne išlo o stávku na celkový triumf Kazachstanu, kde bol vtedy kurz 60:1.

Filip Timár. Foto: eReport

Filip Timár – Foto: eReport

Koľko ľudí verilo Slovensku, že dokáže postúpiť zo skupiny?

Reprezentačným výberom Slovenska a Česka už tradične verí množstvo ľudí. Najvyššiu výhru 414 eur bral tipér za svoju stávku 115 eur s kurzom 3,6:1.

Koho ľudia favorizovali na zisk majstrovského titulu?

Z pohľadu počtu podaných tiketov verili ľudia najviac Rusom, výškou vkladov zase Kanade.

Aký bol záujem v súvislosti so stávkovaním na MS oproti minulým rokom?

O niečo vyšší ako v roku 2019, keď sa konal šampionát na Slovensku. Je to spôsobené aj tým, že Tipsport už ako líder na trhu slovenských stávkových spoločností neustále pracuje na rozširovaní kurzovej ponuky a v rámci svojej jedinečnej komunity tipérov uplatňuje otvorený a proklientský prístup.

Ako ovplyvnila pandémia stávkovanie?

V čase, keď pandémia ‚vypla‘ takmer celý športový svet, príjem stávok na športové udalosti klesol na tretinu. Boli sme svedkami napríklad toho, ako sa stolný tenis zrazu stal najobľúbenejším športom našej tipérskej komunity, druhú a tretiu priečku si striedali e-športy a ľadový hokej.

Akú sumu dohromady u vás Slováci minuli počas MS?

Slováci prestávkovali 10 miliónov eur. Oproti minulým rokom ide o mierny nárast. Symbolickým míľnikom je milión podaných tiketov na túto udalosť.

Filip Timár. Foto: eReport

Filip Timár – Foto: eReport

Aká bola najvyššia podaná stávka?

30-tisíc eur na zápas Slovenska proti Bielorusku – s kurzom 1,45:1 na to, že Slovensko neprehrá. Za celý holding však vyhral najviac český tipér, ktorý si pripísal na účet astronomických 7,5-milióna českých korún, pričom vsadil 500-tisíc, čiže svoj vklad premenil na 15-násobne vyššiu výhru.

Keď bývajú takto veľké výhry, nejako špeciálne k týmto výhercom pristupujete?

V prípade, že niekto vyhrá takúto sumu peňazí, tak mu ju pripíšeme na herný účet ako výhru. K špeciálnej komunikácii prichádza v prípade, ak má klient konkrétnu predstavu v súvislosti s vyplatením výhry. Samozrejme máme tipérov, ktorí u nás stávkujú aj za vyššie sumy. Pre nich poskytujeme poradenstvo v rámci nášho VIP programu.

Môže u vás stávkovať i osoba verejne činná? Napr. ústavný činiteľ?

Nemôže, zákon to vyslovene zakazuje.

Existujú rôzne webové stránky, ktoré ponúkajú tzv. „overené tipy“. Sú to podľa vás podvodníci, ktorí chcú len ľudí obrať o peniaze?

Vieme o týchto typoch stránok, my ako spoločnosť ich nepovažujeme za relevantné. Spravidla sú to ľudia, ktorí len skúšajú zarobiť peniaze podvodným spôsobom. Na rozdiel od nich my pracujeme s najväčšou komunitu tipérov v Česku a na Slovensku, kde si ľudia vzájomne vymieňajú skúsenosti, píšu blogy, analýzy, inšpirujú ostatných svojimi tiketmi, ktoré zverejnia. Takýmto spôsobom sa o know-how s klientmi nedelí žiadna stávková spoločnosť na svete. Okrem toho máme podrobné štatistiky k jednotlivým športom a ponúkame najväčšie množstvo live streamov v strednej Európe a to priamo na TV Tipsport. Rozhranie nášho webu a aplikácie je miestom, kde si klienti urobia názory samy a nepotrebujú pomoc od všelijakých šarlatánov, ktorých záujmom je len vylákať peniaze.

Sledujete nejako činnosť týchto typov stránok?

Evidujeme ich, ale nejako špeciálne sa im nevenujeme. Predstavte si, že na ulici za vami príde neznámy človek a povie, aby ste si vsadili určitú sumu na zápas s vidinou istej výhry, ktorú vám však nijako nevie garantovať. K tomu všetkému by si za to ešte od vás vypýtal peniaze. Zrejme by ste takému človeku neverili, ani keby za vami prišiel a rozprával sa s vami tvárou v tvár, o to menej mu veríte na internete.

Počas pôsobenia v Tipsporte ste niekedy riešili nejaké typy podvodov?

Pokusy o podvod v spojitosti so stávkovými spoločnosťami sú staré ako stávkové spoločnosti samy. Máme však vyspelé systémy, ktoré dokážu väčšinu takýchto pokusov detekovať, vyhodnotia mieru rizika a my vieme okamžite reagovať dočasným stiahnutím stávky z ponuky, úpravou kurzu alebo zastropovaním výšky stávky.

Stalo sa niekedy, že by vaša spoločnosť spolupracovala s políciou na nejakom prípade, kedy človek ukradol peniaze a použil ich na stávkovanie? Máte s tým skúsenosť?

Toto jasne upravuje legislatíva, ktorou sa riadime a ideme aj nad jej rámec. Vo firme máme odborníkov aj na túto problematiku.

Filip Timár hovorca Tipsportu poskytol rozhovor pre eReport

hovorca Tipsportu Filip Timár – Foto: eReport

Mnoho ľudí vymenilo kamenné predajne za online tipovanie a prešlo tak do online priestoru. Pocítili ste nejaké straty, alebo práve väčší zisk spojený s pohodlnosťou tipujúceho?

V Tipsporte platí, že tipéri dlhodobo stávkujú cez online služby. Sú firmy, ktoré majú veľkú pobočkovú sieť, my sa sústreďujeme na online priestor a strategické pobočky. Online stávkovanie sa však ukazuje ako jasný trend aj do budúcnosti.

Okrem športu sa dá tipovať i na rôzne nešportové udalosti ako sú politické záležitosti. Je o takýto typ stávok záujem?

V ponuke sme mali a aj máme rôzne druhy politických stávok. Od parlamentných, cez komunálne až po prezidentské voľby. Okrem domácich vypisujeme stávky aj na zahraničné udalosti. Nie všetci ľudia boli na to zvyknutí, avšak v poslednej dobe krivka záujmu o tento typ stávky stúpa. Na posledné parlamentné voľby si ľudia stavili za vyše 1,2 milióna eur. Stávky na politiku sú veľmi obľúbené aj preto, že naši tipéri často podporujú svoj politický názor aj stavenou čiastkou. Týmto spôsobom sme napríklad vedeli predpovedať víťazstvo Zuzany Čaputovej oveľa skôr, ako sa vôbec stala favoritkou na kreslo prezidentky.

V súčasnosti sa dosť hovorí aj o predčasných voľbách či referende. Rozmýšľate, že by ste takúto udalosť do ponuky zaradili?

O tom, čo zaradíme do ponuky, rozhodujú najmä bookmakeri. Počas vládnej krízy boli vypísané rôzne kurzy, kto bude ministrom akého rezortu do určitého dátumu. V ponuke sme tiež mali kurzy na predčasné voľby do konca roka 2021. Vždy ale platí, že stávky musia byť atraktívne, jednoznačne vyhodnotiteľné a eticky nespochybniteľné.

V Česku sa budú v októbri konať parlamentné voľby. Rozmýšľate, že otvoríte možnosť i na túto udalosť?

Konkrétne na túto udalosť je možnosť tipovať už otvorená. Ľudia si môžu staviť na víťaza, volebnú účasť v percentách, počet hlasov v percentách pri vybraných stranách a v ponuke je aj príležitosť tipnúť si, či sa stane novým predsedom vlády Ivan Bartoš. Samozrejme, s blížiacim sa časom volieb sa kurzová ponuka určite rozšíri a k dispozícii budú aj live stávky počas samotného sčítavania hlasov.

Filip Timár. Foto: eReport

Filip Timár – Foto: eReport

Máte nejakú konkrétnu sumu, že koľkí ľudia doposiaľ na túto udalosť vsadili?

Momentálne je to nerelevantný údaj. Tipéri väčšinou nechcú čakať od júna do októbra na vyhodnotenie svojej stávky. Nábery na voľby dramaticky stúpajú až tesne pred tým ako sa konajú a počas nich prostredníctvom live stávok. Vtedy sa najviac oplatí sledovať trendy a zmeny kurzov.

V súčasnosti je na parlamentné voľby v Českej republike podaných takmer 16-tisíc eur. Najviac sa stávkuje na úspech, resp. neúspech politickej strany ANO. Víťazstvo strany súčasného premiéra Andreja Babiša podporili klienti sumou 4000 eur. Naopak, na neúspech ANO stavili 3500 eur.

Čoraz viac sa dostáva do povedomia aj fenomén elektronických športov E-Sports. Máte aj takúto možnosť vo vašej ponuku podať si na nejaký zápas?

Počas toho, ako boli športové súťaže vo svete pozastavené, patrila sekcii e-športu druhá, resp. tretia priečka v obľúbenosti medzi stávkarmi. Prvé miesto ukoristil stolný tenis, ktorý fungoval prakticky bez obmedzení. Nárast záujmu o e-športy sme zachytili a reagujeme naň rozširovaním kurzovej ponuky, ktorú máme najširšiu na slovenskom trhu. Nedávno sme ju obohatili o svetovú sériu Esports Battle, vďaka ktorej si klienti môžu v rámci hier FIFA a NHL denne vychutnať cez 200 zápasov. Okrem toho ponúkame tipérom aj podrobné štatistiky, históriu všetkých odohraných zápasov jednotlivých hráčov vrátane ich vzájomných súbojov. A v kurzovej ponuke dlhodobo figurujú aj tie najvýznamnejšie svetové turnaje v e-športoch, na ktoré sa tvoria kurzy priamo v našej spoločnosti pomocou matematických modelov.

Aké hry sú medzi tipérmi najpopulárnejšie?

Medzi najpopulárnejšie patria Counter Strike, nasleduje futbalová a hokejová simulácia FIFA a NHL.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR Odborník na stávkovanie: Na hokeji Slováci minuli milióny. Z najvyššej výhry sa vám zatočí hlava!

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku