Hráči Slovenska po prehre s Ruskom v zápase F-skupiny majstrovstiev Európy v hádzanej mužov 2022 Slovensko - Rusko 17. januára 2022 v Košiciach.
Hráči Slovenska po prehre s Ruskom. Foto: tasr

Naši hádzanári prehrali, skončili na šampionáte, pogratulovali Rusom: Rozobrali nás!

Hádzanári Slovenska sa neprebojovali do hlavnej fázy na domácich ME. V pondelkovom rozhodujúcom dueli prehrali v košickej Steel Aréne s Ruskom jednoznačne 27:36 a v tabuľke F-skupiny obsadili s dvoma bodmi nepostupovú tretiu priečku. S účinkovaním na šampionáte sa rozlúčili, ich konečné umiestnenie bude známe po ukončení základnej fázy ME. V tíme hádzanárov Nemecka na prebiehajúcich ME vyčíňa koronavírus.

Slováci potrebovali na istotu účasti v skupine hlavnej fázy v Bratislave zdolať Rusko o šesť gólov, ale v súboji s lídrom tabuľky vyhrávali iba raz a to hneď na začiatku (1:0). „Zborná“ potvrdila fazónu z úvodných dvoch stretnutí a už v polčase mala k dobru desaťgólový náskok.

Najlepším strelcom slovenského tímu bol Prokop

V druhom si ho Rusi bez problémov postrážili a do štvrťfinálovej fázy postúpili ako víťazi skupiny. Berú si so sebou aj dva body z duelu s Nórskom, ktoré potvrdilo 2. priečku a postup víťazstvom nad Litvou 35:29. Litva na senzačný postup potrebovala vyhrať o osem gólov, no skončila bez bodu posledná.

Najlepším strelcom slovenského tímu bol v dueli s Ruskom Jakub Prokop, autor ôsmich gólov. Krídelník Tomáš Urban nastrieľal sedem a už je historicky najlepší strelec Slovákov na ME s 27 presnými zásahmi, keď v tabuľke predstihol súčasného asistenta trénera v reprezentácii Radoslava Antla (21).

Slováci získali v troch stretnutiach základnej skupiny v Košiciach dva body, keď po vysokej prehre s Nórskom 25:35 zdolali v druhom vystúpení Litvu 31:26 a tešili sa zo svojho prvého triumfu na európskych šampionátoch.

F-skupina (Košice):

Slovensko – Rusko 27:36 (9:19)

Zostava a góly SR: Žernovič, Paul – T. Urban 7, Hruščák, Slaninka 2, Ďuriš, Prokop 8, Péchy 1, Rábek 2, Hniďák 2, Kalafut, Smetánka 3, Briatka 1, Mikita, Macháč, Potisk 1. Najviac gólov Ruska: Kosorotov 7/2, Andrejev a Kamenev po 5. Rozhodovali: Hansen, Madsen (obaja Dán.), vylúčenia: 4:0, 7m hody: 0/0 – 3/2, 1290 divákov

I. polčas: Nevychádzalo nám prakticky nič

Hruščák z prvého útoku brankára Kirejeva ešte neprestrelil, ale o prvý gól sa v 2. minúte z ľavej strany postaral Prokop a domáci viedli 1:0. Rusi však vyrovnali a o chvíľu neskôr dostali aj možnosť presilovky, keď slovenský tím chybne striedal a chvíľu hral so siedmimi mužmi v poli. Súper početnú výhodu využil a v 7. minúte už otočil skóre na 4:2 vo svoj prospech. Až potom sa dvoma zákrokmi za sebou chytil v bránke Žernovič, no jeho spoluhráči boli v útoku málo efektívni a po inkasovanom góle na 3:7 z ruky Kornejeva si kouč Kukučka musel zobrať oddychový čas. Rusi sa však cez obranu domácich presadzovali naďalej až príliš ľahko a nič na tom nezmenil ani príchod Paula do bránky. Po päťgólovej šnúre viedol líder tabuľky v 21. minúte už o deväť gólov 15:6 a sen Slovákov o postupe sa definitívne rozplynul. Domácim nevychádzalo prakticky nič, takže v prestávke mali desaťgólové manko.

II. polčas: Rusi ľahko dokráčali k jasnému triumfu

Kornejev v prvom polčase v ruskej bránke žiaril s deviatimi zákrokmi, do druhého už za rozhodnutého stavu poslal ruský tréner na palubovku Gruška. Po troch minútach hry ho svojím premiérovým zásahom v zápase prekonal ako prvý Slaninka, ktorý skorigoval na 10:20. Obraz hry sa však nemenil, Rusi v košickej hale jednoznačne dominovali a po ďalšej sérii štyroch gólov za sebou viedli po zakončení Jermakova v 38. minúte už 24:10. Potom domáci zdvihli hlavy, ale to už stačilo iba na zníženie hrozivého rozdielu na 10 gólov – v 49. minúte to bolo 19:29 po zásahu slovenského topkanoniera na šampionáte Tomáša Urbana. Záver sa už dohrával bez zbytočnej nervozity v ofenzívnej fazóne a Rusi ľahko dokráčali k jasnému triumfu i prvenstvu v skupine. Slováci sa s turnajom rozlúčili gólom Urbana v poslednej minúte.

Hlasy po zápase:

Peter Kukučka, tréner SR: „Rusi dnes vyhrali úplne zaslúžene a ja im gratulujem. My sme úplne vybuchli v prvom polčase, mali sme až prílišný rešpekt pred súperom a vážnosťou duelu a kopili sme chybu za chybou. Som rád, že v druhom sme sa zdvihli a vyhrali ho, aj keď Rusi už mali nahraté a prestriedali. V zápase sme vôbec nepomohli brankárom, obrana bola katastrofálna. Mali sme na turnaji iné ciele a iné sny a neviem, či chlapcom zväzovala ruky nutnosť vyhrať o šesť gólov alebo v čom bol problém, no súper bol dnes jednoducho lepší.“

Marián Žernovič, brankár SR: „Rusi boli od prvej minúty lepší úplne vo všetkom. Rozoberali nás v obrane, ich brankár nás mal načítaných. Mali sme sen zdolať Rusov, ale prvý polčas nás schladil. Rusi hrali uvoľnene, mali náskok a my sme mali akoby zviazané ruky. Bol to z našej strany diametrálne odlišný výkon ako v prvom a druhom zápase. Po polčase sme si povedali, že už nemáme čo stratiť. Nezabalili sme to, v druhom sme bojovali a aj sme ho tesne vyhrali.“

Jakub Prokop, spojka SR: „Chceli sme, aby nám diváci zatlieskali po každom zápase a aby sme vždy hrali naplno od prvej do šesťdesiatej minúty. V tomto zápase to tak nebolo, najmä v prvom polčase. Osobne si myslím, že sme cítili ťarchu zvíťaziť o šesť gólov. Nikto nepočítal s tým, že Rusi vyhrajú nad Nórskom. Počítali sme s tým, že Nóri si to postrážia.“

Ďalší zápas:

Litva – Nórsko 29:35 (16:16)

Najviac gólov: Malašinskas 8, Babarskas 4 – Sagosen a Barthold po 7. Rozhodovali: Bíró, Kiss (obaja Maď.), vylúčenia: 5:2, 7m hody: 4/3 – 10/8

Konečná tabuľka F-skupiny:

1. Rusko       3  3 0 0  88:76  6*

2. Nórsko      3  2 0 1  92:77  4*

3. SLOVENSK0   3  1 0 2  83:97  2

4. Litva       3  0 0 3  82:95  0

/* – postup do hlavnej fázy/

V tíme hádzanárov Nemecka na prebiehajúcich ME vyčíňa koronavírus. Národný zväz v pondelok večer informoval, že pozitívne testy malo ďalších päť hráčov. Už predtým sa nakazili Juliusu Kühn i jeho náhradník Hendrik Wagner.

Nakazených odhalilo pondelkové ranné testovanie

Nemecko už má istý postup, v poslednom zápase bratislavskej D-skupiny sa v utorok stretne s Poľskom o prvenstvo v tabuľke.  Tréner Alfred Gislason však má k dispozícii zatiaľ iba 11 hráčov a nebude môcť počítať so siedmimi, ktorí nastúpili do povinnej karantény. Tú môžu ukončiť po piatich dňoch v prípade, že budú mať dva po sebe nasledujúce PCR testy negatívne.

Päť nových prípadov nákazy u Kaia Häfnera, Tima Kasteninga, Lukasa Mertensa, Lucu Witzkeho a Andreasa Wolffa odhalilo pondelkové ranné testovanie. Zväz ešte popoludní informoval o pozitívnom teste Wagnera, ktorého povolali ako náhradníka za prvého nakazeného Kühna. U toho zistili nákazu v sobotu a už opustil výpravu a zamieril do karanténneho ubytovania. Wagner pricestoval do Bratislavy v nedeľu a po príchode sa izoloval, takže nemal byť v kontakte s ďalšími hráčmi a inými členmi nemeckej výpravy, informovala agentúra DPA.

Nemecký hádzanársky zväz (DHB) a vedenie národného tímu v krízovej situácii zareagovali povolaním piatich náhradníkov do Bratislavy.

„Už ani nerozumiem svetu. Fyzicky som v poriadku, ale uplynulých pár hodín bolo po emočnej stránke ako na horskej dráhe,“ uviedol dvadsaťštyriročný Wagner. Ďalší z nútene pauzujúcich hráčov Kastening iba niekoľko hodín pred svojím pozitívnym testom vyhlásil: „Už nemám príliš chuť sa o tom baviť. Keď ste pozitívny, tak ste pozitívny. Potom môžete už iba dúfať v mierny priebeh a to prajem každému. Na takomto veľkom turnaji nemôžete kontakty úplne vynulovať.

Nemecký hádzanársky zväz (DHB) a vedenie národného tímu v krízovej situácii zareagovali povolaním piatich náhradníkov – do Bratislavy mieria brankár Johannes Bitter (HSV Hamburg)  a hráči do poľa Fabian Wiede, Paul Drux (obaja Füchse Berlín), Rune Dahmke (THW Kiel) a Sebastian Firnhaber (HC Erlangen). Proti Poľsku však budú môcť nastúpiť iba v prípade, že budú mať k dispozícii čerstvý výsledok PCR testu.