eReport.sk
Zelenskyj poskytol ďalšie podrobnosti
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čínsky prezident pricestoval na návštevu Francúzska, pôjde aj do Maďarska a Srbska


Čínsky líder prichádza na návštevu Francúzska pri príležitosti 60. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Parížom a Pekingom. Zároveň ide o začiatok jeho prvej cesty po Európe od roku 2019.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v nedeľu pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, počas ktorej sa stretne so svojím náprotivkom Emmanuelom Macronom. Témou ich rokovaní bude široká škála otázok; od obchodných záležitostí po Ukrajinu, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

Superveľmoc

Čínsky líder prichádza na návštevu Francúzska pri príležitosti 60. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Parížom a Pekingom. Zároveň ide o začiatok jeho prvej cesty po Európe od roku 2019, počas ktorej navštívi aj Srbsko a Maďarsko.

To, že si Si Ťin-pching vybral pre svoju návštevu Francúzsko ako jedinú významnú európsku mocnosť, naznačuje relatívne oteplenie čínsko-francúzskych vzťahov od Macronovej štátnej návštevy Číny v apríli 2023. Taktiež to potvrdzuje postavenie francúzskeho lídra ako mocenského hráča Európskej únie.

Si Ťin-pchinga, vodcu komunistického štátu s 1,4 miliardami obyvateľov, v sprievode jeho manželky Pcheng Li-jüan privítal na parížskom letisku Orly francúzsky premiér Gabriel Attal.

Si v pondelok absolvuje v Paríži celodenné rokovania. Zúčastní sa na nich aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Po rokovaniach bude nasledovať štátny banket usporiadaný Macronom. V utorok sa obaja prezidenti vyberú do Pyrenejí, kde ich čakajú menej verejné a dôvernejšie rozhovory.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Slováci vládu podporujú

Kľúčovou prioritou Macrona bude upozorniť svojho hosťa na nebezpečenstvo podpory Ruska v jeho vojenskej agresii na Ukrajine, keďže západní predstavitelia sa obávajú, že Moskva už využíva čínske obrábacie stroje pri výrobe zbraní.

„Je v našom záujme, aby Čína prispievala k stabilite medzinárodného poriadku. Preto musíme s Čínou spolupracovať na budovaní mieru,“ uviedol Macron v rozhovore pre štvrtkové vydanie britského týždenníka The Economist.

Šéf Elyzejského paláca v tom istom interview zároveň povedal, že Európa musí brániť svoje „strategické záujmy“ v hospodárskych vzťahoch s Čínou, a obvinil Peking z nedodržiavania pravidiel medzinárodného obchodu.

Francúzsky prezident po svojej návšteve Pekingu v roku 2023 potešil čínske štátne médiá a znepokojil niektorých spojencov EÚ vyhlásením, že Európa by sa nemala nechať zatiahnuť do sporu medzi Čínou a Spojenými štátmi. A to najmä pokiaľ ide o demokratický a samosprávny Taiwan.

Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia a varuje, že ho jedného dňa obsadí, v prípade potreby aj silou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čínsky prezident pricestoval na návštevu Francúzska, pôjde aj do Maďarska a Srbska

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: