eReport.sk
Hráči Jiangsu, foto:ig/jiangsusuningfc

Nečakaný odchod majstra Jiangsu z ligy: Rozplýva sa čínsky futbalový sen?

Marek Hamšík je len jednou z viacerých futbalových hviezd, ktoré v posledných rokoch podľahli pokušeniu. Viac ako vyskúšať si čínsky futbal ich oslovili ponúkané milióny ambicióznych majiteľov, ktorí túžili urobiť z Číny futbalovú veľmoc.

Lenže Carlos Tevez, Didier Drogba, Nicolas Anelka, Oscar, Hulk, Yannick Carrasco, Pato či tréneri Fabio Capello, Rafael Benitez či Felix Magath sa v krajine neobmedzených možností dlho neohriali. Z čínskeho futbalového sna je nočná mora. Necelé 2 mesiace pred začiatkom novej sezóny Super ligy nečakane skončil úradujúci majster Jiangsu Suning.

Čína namiesto Liverpoolu

Kruh sa uzavrel. Všetko sa to začalo takisto v klube Jiangsu Suning. Pre piatimi rokmi získal za 50 miliónov eur Brazílčana Alexa Teixeiru zo Šachtaru Doneck. Vtedy 31-ročný útočník mal odmietnuť ponuku FC Liverpool a uprednostnil prestup na ďaleký východ. Zrazu nastal obrovský boom. Čínsky prezident Si Ťin-pching je veľkým futbalovým fanúšikom a netají sa tým, že jeho snom je, aby národný tím raz získal titul majstra sveta. „Futbal má dôležitú úlohu, posilňuje stav človeka a vytvára v ňom neúnavného bojového ducha.“ Jeho slová si zobrali k srdcu aj tie najväčšie čínske firmy, ktoré sa prezidentovi chceli zapáčiť a tak do futbalu investovali astronomické sumy. Jednou z takýchto firiem je aj Suning Commerce Group, ktorá vlastní klub Jiangsu.

Lákali Balea, získali titul, skončili

V roku 2019 sa do mesta Nanjing, ktoré má niečo viac ako 8 miliónov obyvateľov a leží neďaleko Šanghaja, snažili zlanáriť do Jiangsu Suning Garetha Balea. Ten bol v tom čase hráčom Realu Madrid, v ktorom sedával na lavičke a do Číny ho mala zlákať lukratívna ponuka. Zárobok jeden milión libier týždenne. Prestup sa nikdy neuskutočnil a až do minulého týždňa sa žiadne nové správy o Jiangsu v európskych médiách neobjavili. Zrazu však prišla informácia o tom, že skupina Suning sa po premiérovom zisku čínskeho ligového titulu sťahuje z futbalu. Firma sa chce vraj naplno koncentrovať už len na obchod s elektronikou. FC Jiangsu oznámil, že pozastavuje svoju činnosť a hviezdny Teixeira je bez klubu, ktorý je zároveň na predaj. Ale nový majiteľ musí počítať s tým, že bude potrebné splatiť aj dlhy. A tie sú momentálne na úrovni 100 miliónov eur.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Futbal

Aktuálne v športe

Politika