eReport.sk
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, foto:tasr/ap

Návšteve prezidenta Číny v Budapešti dávajú tamojší predstavitelia historický význam


Stredajšia návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Maďarsku bude mať historický význam a výrazne prispeje k posilneniu rozvoja vzájomných hospodárskych a obchodných vzťahov, pričom je nádej, že prispeje aj k úspechu mierových úsilí. Podľa agentúry MTI to v pondelok povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Navšteva čínskeho prezidenta

Šéf maďarskej diplomacie podotkol, že čínska hlava štátu s početnou delegáciou navštívi z členských štátov Európskej únie iba dva – Francúzsko a Maďarsko. Szijjártó informoval, že jednou z hlavných tém rokovaní bude ďalší rozvoj hospodárskej spolupráce, keďže najviac investícií do Maďarska prišlo v rokoch 2020 a 2023 práve z Číny.

Dohody medzi Maďarskom a Čínou

Zo 16 pripravovaných dohôd na podpísanie medzi Maďarskom a Čínou minister vyzdvihol tú, ktorá obsahuje možný rozvoj infraštruktúry v Maďarsku súvisiaci s čínskou iniciatívou Jedno pásmo, jedna cesta (One Belt, One Road), ktorá zahŕňa železničné, cestné a energetické projekty.

Šéf rezortu tiež spomenul, že ďalšími bodmi rokovaní bude vojna na Ukrajine a čínsky mierový plán, ktorý Maďarsko víta. „Čína je jednoznačne jedným z najsilnejších štátov patriacich do mierového tábora, ktorý neustále hovorí o dôležitosti mieru. Je tu medzi nami absolútna zhoda, takže príležitosť na vytvorenie mieru bude veľmi dôležitým bodom programu rokovaní,“ podčiarkol Szijjártó.

Sttetnutie s Orbánom i prezidentom

Čínsky prezident pricestuje 8. mája na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána. Si priletel v pondelok na dva dni do Francúzska a potom navštívi Belehrad. Návštevu Srbska ohlásil srbský prezident Aleksandar Vučič ešte koncom februára.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimr Putin
  2. Nebolo by to prvýkrát
  3. Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína

S maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa čínsky prezident stretol vlani v októbri v Pekingu na treťom medzinárodnom fóre iniciatívy Jeden pás, jedna cesta. Si označil maďarského premiéra za svojho starého priateľa a pripomenul mu, že v roku 2024 si Čína a Maďarsko pripomenú 75. výročie nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Návšteve prezidenta Číny v Budapešti dávajú tamojší predstavitelia historický význam

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: