eReport.sk
Lance Armstrong, foto:tasr

Legendárny Lance Armstrong má 50 rokov: Príbeh dopingového kráľa

Lance Armstrong patrí medzi najznámejšie, ale zároveň najkontroverznejšie osobnosti svetového športu. Bývalý americký cyklista sa už vo veku 21 rokov stal majstrom sveta a po víťazstve nad rakovinou vyhral v rokoch 1999 až 2005 sedemkrát v sérii najprestížnejšie preteky sveta Tour de France.

Jeho životný a športový príbeh sa vtedy stal na niekoľko rokov inšpiráciou pre mnohých začínajúcich športovcov. Počas celej kariéry ho však sprevádzali podozrenia z užívania zakázaných látok, ktoré sa potvrdili po jej konci. V roku 2012 ho Antidopingová agentúra USA (USADA) obvinila z dopingu. Jeho užívanie mu dokázali, následne prišiel o všetky tituly z TdF a dostal aj doživotný zákaz činnosti. I keď obvinenia dlho odmietal, krátko po treste sa aj sám priznal k dopingu, prvýkrát to pripustil v roku 2013 v talkšou Oprah Winfreyovej.

Foto: ig/lancearmstrong

Najprv legenda a neskôr “kráľ dopingu”

Svetoznámy Lance Armstrong, najprv legenda a neskôr “kráľ dopingu”, bude mať v sobotu 18. septembra 50 rokov. Rodným menom Lance Edward Gunderson sa narodil 18. septembra 1971 v texaskom meste Plano. Po rozchode s biologickým otcom budúceho cyklistu sa jeho matka vydala za Terryho Armstronga, ktorý si ho neskôr adoptoval. Adoptívny otec bol údajne prísny a pri výchove neraz používal aj fyzické tresty. Aj preto sa pre mladíka Lancea stal šport únikom z nie vždy príjemnej rodinnej reality.

Nedal sa však ako viacerí jeho spolužiaci na obľúbený americký futbal, ale uprednostnil vytrvalostné športy – beh, plávanie a cyklistiku. Svoju športovú kariéru začal v 16 rokoch ako triatlonista a v rokoch 1989 a 1990 sa stal majstrom USA v šprint triatlone. Aj napriek úspechom sa v roku 1990 definitívne rozhodol venovať výlučne cestnej cyklistike.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti