eReport.sk
Alexander Slafkovský, ktorý získal striebornú medailu počas finále C1 na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Areáli vodných športov Divoká voda v bratislavskom Čunove v nedeľu 26. septembra 2021.
Alexander Slafkovský. Foto: tasr

Obrovský úspech: Vodný slalomár Slafkovský získal na MS v Čunove striebro v C1!

Slovenský vodný slalomár Alexander Slafkovský získal na MS v Čunove striebornú medailu v C1. Vo finále zaostal za víťazným Čechom Václavom Chaloupkom iba o 15 stotín sekundy. O zlato prišiel na predposlednej bránke s číslom 22, kde zaznamenal ťuk a inkasoval dve trestné sekundy.  

Slafkovský získal na svetovom šampionáte tretiu individuálnu medailu v kariére a opäť to bolo striebro. Na druhý stupienok sa postavil už v Prahe 2013 a v Pau 2017. Dvadsaťtriročný Chaloupka si pripísal premiérový úspech na významnom podujatí, vo finále zajazdil čisto. Tretí skončil Nemec Franz Anton s odstupom 2,08 sekundy a dvoma trestnými sekundami.

Český vodný slalomár Václav Chaloupka (uprostred) sa teší na pódiu po zisku zlatej medaily vo finále C1 mužov v nedeľu 26. septembra 2021. Striebornú medailu získal Slovák Alexander Slafkovský (vľavo), bronz Franz Anton (vpravo) z Nemecka. – Foto: tasr

Slafkovský zaostal za víťazným Čechom Václavom Chaloupkom iba o 15 stotín sekundy. O zlato prišiel na predposlednej bránke s číslom 22, kde zaznamenal ťuk a inkasoval dve trestné sekundy. “Prvý dojem, ktorý som mal v cieli, bol ten, že sen o zlate sa rozplynul. Na druhej strane nádej na medailu žila, takže ma hneď premohla eufória.

Slafkovský: Chýbali mi asi dva centimetre,

Predviedol som skvelú jazdu a to, čo robili ľudia na brehu, bolo neskutočné. Až mi zimomriavky behajú po chrbte aj teraz. Našťastie som zostal strieborný, ale mrzí ma tých 15 stotín, mohlo to byť ešte veselšie.”

Kľúčový moment na trati opísal takto: “Vedel som, že si tam musím dať pozor. Keď som bol v nájazde, bolo to ešte dobré, ale potom som musel hnať loď. Chýbali mi asi dva centimetre, inak by sme mali doma zlato. Teraz to vyšlo v môj neprospech.”

Mal hneď spätnú väzbu od divákov

Tridsaťosemročný kanoista považuje tretie striebro z MS za najemotívnejšie. Ďalšiu medailu zo svetového šampionátu už možno nepridá. “Mal som hneď spätnú väzbu od divákov, preto je táto medaila emotívnejšia než ostatné. Vďaka bohu za ňu, lebo nemusela byť žiadna. Ale na veterána to nebolo zlé. Možno to boli moje posledné MS, takže som možno prepásol poslednú šancu. Možno sa ráno zobudím a poviem si, že stačilo,” povedal Slafkovský.

Na záver opísal aj atmosféru a najmä zrekonštruovaný kanál v Čunove, ktorý si pochvaľovali aj pretekári z iných krajín: “Všetko je tu nové, kanál je nový a aj divákov sme predtým nemali. Každý, kto sem prišiel, mal pocit, že sme doma.”

Beňuš: Som sklamaný, že som doma neuspel

Vo finále sa predstavil aj druhý slovenský reprezentant Matej Beňuš. Účastník OH 2020 v Tokiu uzavrel výsledkovú listinu desaťčlenného finále, keď minul bránku a dostal penalizáciu 50 sekúnd. Tretí Slovák Marko Mirgorodský nepostúpil zo semifinále.

“V podstate som s jazdou spokojný, ale jedna chyba ma stála medailu. Narazil som do prekážok, preto som netrafil bránku. Som sklamaný, že som doma neuspel. Ale tento rok boli katastrofálne podmienky na tréning,” povedal Beňuš po pretekoch.

Slovenský reprezentant priznal, že takú chybu, akú urobil, sa mu nepodarilo spraviť ani v tréningoch: “Mne sa išlo od začiatku dobre, čas som mal dobrý. Ale trať bola zradná a robilo sa veľa chýb. Som sklamaný, ale bola to moja blbosť. Je to škoda, lebo bola úžasná atmosféra.”

Na náročnosť trate upozorňovali pretekári už od prvého dňa, nový majster sveta Chaloupka povedal: “Najmä v prvej pasáži je veľa valcov a dajú sa tam vymyslieť rôzne kombinácie. Mne sa trať veľmi páčila, aj keď som nemal veľa času vyskúšať si ju. Ale to čo som tu natrénoval, to som sa snažil využiť na maximum. Finálová trať zodpovedala majstrovstvám sveta a o tom aká bola náročná svedčí to, že aj tí najlepší na svete to pokazili.”

C1 muži – finále:

 • 1. Václav Chaloupka (ČR) 92,02 s (0 trestných sekúnd),
 • 2. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) +0,15 s (2),
 • 3. Franz Anton (Nem.) +2,08 (2),
 • 4. Nicolas Gestin +2,79 (4),
 • 5. Denis Gargaud Chanut (obaja Fr.) +2,82 (4),
 • 6. Ander Elosegi (Šp.) +3,15 (2),
 • 7. Lukáš Rohan (ČR) +7,13 (0),
 • 8. Adam Burgess (V. Brit.) +13,94 (2),
 • 9. Benjamin Savšek (Slovin.) +49,29 (50), 1
 • 10. Matej BEŇUŠ (SR) +49,95 (50), ...,
 • semifinále: 30. Marko MIRGORODSKÝ (SR)

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti