Patrioti Levice sa stali víťazmi Niké Slovenskej basketbalovej ligy. Radosť hráčov po zisku titulu 7. mája 2022 v Leviciach. Foto: tasr

VIDEO Elektrizujúca atmosféra: Basketbalisti z Levíc majú tretí titul, zdolali Lučenec

Patrioti Levice sa stali víťazmi Niké Slovenskej basketbalovej ligy. V piatom zápase finále play off zdolali BKM Lučenec 85:75 a v v celej sérii  triumfovali 4:1. Na trón zasadli opäť po štyroch rokoch. V klubovej histórii ide o tretí titul (2011, 2018, 2022). čím sa osamostatnili na štvrtom mieste historických štatistík. Za najužitočnejšieho hráča play off vyhlásili pivota Levíc Borisa Bojanovského.

Niké SBL – 5. zápas finále play off:

Patrioti Levice – BKM Lučenec 85:75 (49:42)
zostavy a body:
Levice: Krajčovič 18, McCallum 16, Abrhám a Bojanovský po 12, Clark 11 (Freeman 10, Bachan 6, Chaban a Volárik 0) – Lučenec: Castlin 18, Buie 17, Pruitt 13, Johns 10, Bolek 1 (Ancrum 14), TH: 22/14 – 19/13, fauly: 19 – 19, trojky: 7 – 10, rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Ženiš, štvrtiny: 24:20, 25:22, 20:16, 16:17 2250 divákov (vypredané).
/konečný stav série – 4:1, Patrioti Levice sa stali víťazom Niké SBL v sezóne 2021/2022/

FOTO Zábery z piateho finálového zápasu Niké Slovenskej basketbalovej ligy

GALÉRIA – Foto: tasr

Úvodné minúty piateho finálového stretnutia nevybočovali zo zabehnutých koľají, Levice predviedli dominantný nástup v podobe 11 bodov za sebou. Lučenec bol v útoku impotentný, až v piatej minúte zaznamenal prvé body v zápase. Neskôr sa herne zdvihol, úsekom 8:1 sa vrátili do boja o predĺženie sezóny. Dôležité bolo, že nebojácnou hrou zatápal domácemu tímu. Odrazilo sa to najmä v koncovke, aj keď prvú štvrtinu napokon vyhrali Patrioti 24:20.

„Pelikáni“ po prestávke začali aktívnejšie, podarilo sa im stiahnuť na rozdiel útoku. Patrioti mali výpadky v koncentrácii, ale v správnej chvíli vedeli zabrať.

V elektrizujúcej atmosfére pokračoval útočne ladený basketbal tiež v druhej časti. Levice nakopol návrat Bojanovského na palubovku, so spoluhráčmi sa opäť odtrhli 13 bodmi v rade. Tentoraz Lučenec strelecky mlčal štyri minúty, no nakopla ich americká dvojica Ancrum a Buie. Hostia čiastočne zdramatizovali duel, ale vo väčšej pohode išli na prestávku domáci, viedli 49:42.

„Pelikáni“ po prestávke začali aktívnejšie, podarilo sa im stiahnuť na rozdiel útoku. Patrioti mali výpadky v koncentrácii, ale v správnej chvíli vedeli zabrať. Hlavnou domácou zbraňou bol Bojanovský s Clarkom, ktorí nepripúšťali možný obrat a zmenu priaznivého vývoja duelu. Lučenčania útočne riskovali a hrali na hrane, dokázali tak udržiavať víťazné šance. Zopakovalo sa však to, čo je v tejto finálovej sérii typické – bodový trhák jedného tímu.

Rozhodujúci úder zasadil McCallum tri minúty pred koncom, keď dostal Levičanov po dlhom čase do dvojciferného vedenia.

Levice získali 9 bodmi v rade získali potrebný komfort, do poslednej časti išli za stavu 69:58. Lučenec to nezabalil v štvrtej štvrtine, úsekom 10:3 sa piaty finálový duel zase raz zdramatizoval. Domáci ale ani v kritických okamihoch nestrácali chladnú hlavu, míľovými krokmi sa blížili k majstrovským oslavám.

Rozhodujúci úder zasadil McCallum tri minúty pred koncom, keď dostal Levičanov po dlhom čase do dvojciferného vedenia. Koncovku si už ustrážili a po záverečnom hvizde mohli vypuknúť majstrovské oslavy.

VIDEO Basketbal-SBL: Levice získali tretí titul, Lučenec zdolali 4:1 na zápasy