eReport.sk

O čom je demokracia v meste Brusel


Takmer bez povšimnutia našimi médiami bola v polovici apríla tohto roku v Bruseli konferencia konzervatívcov pod názvom „Zachovanie národného štátu v Európe“. 

Konferenciu usporiadala spoločnosť, ktorá združuje verejné osobnosti, novinárov, vedcov a študentov. Tí chápu, že minulosť a budúcnosť konzervativizmu sú spojené s ideou národa, s princípom národnej nezávislosti. Vnímajú potrebu oživenia národných tradícií, ktoré ako jediné majú moc spojiť ľudí a priniesť ich rozkvet. 

Medzi účastníkmi bol maďarský premiér Viktor Orbán, strojca brexitu Nigel Farage, poľský ex-premiér Morawiecki. Tiež vatikánsky kardinál Miller, poradca bývalej britskej premiérky Tchatcherovej John o´Sulivan a ďalšie osobnosti. 

Médiá informovali len o  tom, že belgická polícia rozpustila „krajne pravicovú konferenciu“ potom, keď ju zakázal starosta Bruselu. Čo tak celkom nebola pravda: konferenciu zakázal starosta mestskej časti Emir Kir – s tureckými koreňmi. Argumentoval tým, že medzi hosťami mali byť „osobnosti najmä z konzervatívnej pravice, náboženskej pravice a európskej extrémnej pravice“. Vadilo mu, že konferencia smeruje k obrane národnej suverenity, ktorá je okrem iného – podľa Kira – euroskeptická!!! 

Správny súd nakoniec zákaz zrušil

Konferencia mala byť pôvodne v hoteli Concert Noble, po nátlaku socialistického primátora Bruselu ju majiteľ vyhostil. Hotel Sofitel odmietol poskytnúť priestory po nátlaku starostu príslušnej mestskej časti. Majiteľ hotela Claridge sa rozhodol rozpusteniu konferencie čeliť a hájil právo konferenciu usporiadať. Aj napriek vyhrážkam starostu mestskej časti, že sa postará aby skrachoval.

Na margo toho maďarský premiér Orbán poznamenal, že mu to pripomína situáciu z  80. rokov v Maďarsku, keď zakladal stranu Fidesz. Majiteľ bytu, ktorý mali prenajatý, im niekoľko hodín pred stretnutím oznámil, že im byt nemôže prenajať. Dodávateľ nápojov a potravín im tiež objednávku vypovedal. 

V tejto súvislosti Nigel Farage spomenul, že aj jemu, ako konzervatívcovi, sa stáva, že ho odmietnu v niektorých baroch a reštauráciách v Bruseli obslúžiť. Pretože JE konzervatívec. 

Nigel Farage ďalej vo svojom vystúpení stroho konštatoval, že Európska únia už nie je projekt mieru, čo bola jej pôvodná myšlienka. Je to projekt moci, ktorý salámovou metódou odoberá moc národným štátom a odovzdáva ju tým v centre. Tí, ktorí sú v centre, neboli nikým zvolení a úzko spolupracujú s lobistami. Veľké spoločnosti môžu prostredníctvom komisie písať pravidlá pre svoje odvetia. Únia už nie je o voľnom obchode, je to protekcionstický blok, ktorý sa stará o niekoľko veľkých korporácií a doplácajú na to malé a stredné podniky. Pre Faraga, poslednou „kvapkou“, ktorá ho podnietila riešiť vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie bola Lisabonská zmluva, ktorá odovzdala Európskemu parlamentu aj tie kompetencie, ktoré dovtedy patrili do výlučnej pôsobnosti členských štátov Únie. 

Podľa Faraga, úniu nemožno reformovať, s ideológiou nemožno robiť kompromisy. 

ZDROJ: Jana Bobošíková – Aby bylo jasno https://www.youtube.com/watch?v=lZCoj055AFM

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

O čom je demokracia v meste Brusel

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre