eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinka sa opäť nahneval. Žlč mu zdvihla komentovaná správa v Denníku N


Generálny prokurátor Maroš Žilinka má znovu problém s médiami. A opäť je to Denník N, ktorý, podľa neho, napísal niečo čo nie je pravda. Týkať sa to má exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Maroš Žilinka si už s niektorými mainstreamovými médiami užil svoje. Isté je, že sa im nepáči jeho postoj k podaktorým veciam, a tak na neho skryto útočia. V tomto prípade mal však Denník N uviesť niečo, čo sa nezakladá na pravde a generálneho prokurátora to poriadne „vytočilo“. A to až tak, že Žilinka k tomu napísal status.

Tvrdenia redaktora sú nepravdivé a nekorektné

Denník N podľa Žilinku využil príležitosť manipulatívne, zavádzajúco a v rozpore so skutočnosťou útočiť na jeho osobu, ako generálneho prokurátora. Tentokrát v podcaste publikovanom dňa 17. mája 2022 v bode 2. Newsfiltra pod názvom „Pčolinského obžalovali, Žilinku na špeciáli obišli“. Redaktor, reagujúc na informáciu Úradu špeciálnej prokuratúry o podaní obžaloby na bývalého riaditeľa SIS Pčolinskéhk uvádza, že „ide o rovnakú kauzu, pri ktorej generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok použil § 363, vďaka čomu sa Vladimír Pčolinský dostal z väzby, v ktorej strávil pol roka“. Ďalej redaktor pokračuje, že „Žilinka v prvom prípade namietal, že získané dôkazy nestačia na trestné stíhanie“.

Tieto tvrdenia redaktora NIE SÚ PRAVDIVÉ a sú len nekorektnou snahou navádzať u čitateľov a poslucháčov dojem ingerencie mojej osoby, ako generálneho prokurátora.

Maroš Žilinka, generálny prokurátor SR

A na to už generálny prokurátor zareagoval. „Tieto tvrdenia redaktora NIE SÚ PRAVDIVÉ a sú len nekorektnou snahou navádzať u čitateľov a poslucháčov dojem ingerencie mojej osoby, ako generálneho prokurátora SR, pri rozhodovaní v tejto trestnej veci. Je všeobecne známou skutočnosťou (tzv. notorieta), že som v trestnej veci obvineného Ing. V. P., PhD. nekonal a nekonám, a že všetky úkony trestného konania v zastúpení generálneho prokurátora vykonával a vykonáva prvý námestník generálneho prokurátora,“ napísal ako reakciu Maroš Žilinka.

Ide o manipulatívny a zavádzajúci útok na jeho osobu

Táto skutočnosť bola podľa neho opakovane verejne prezentovaná, napr. v Reakcii Generálnej prokuratúry SR na tvrdenia Denníka N z 28. apríla 2021, v jeho verejnom otvorenom liste predsedovi Súdnej rady SR z 26. novembra 2021 (zverejnenom 27. novembra 2021), či na Tlačovej besede vedenia Generálnej prokuratúry SR dňa 05. apríla 2022. „Skutočnosť, že som osobne ako generálny prokurátor nerozhodol o zrušení obvinenia bývalého riaditeľa SIS, ako v rozpore s realitou tvrdí redaktor Denníka N, je nepochybná aj z obsahu anonymizovaného uznesenia, ktorým o návrhu obvineného Ing. V. P., PhD. na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní rozhodol námestník generálneho prokurátora v zastúpení generálneho prokurátora SR, uverejneného na webovom sídle Generálnej prokuratúry SR, ale aj z obsahu Vyhlásenia generálneho prokurátora SR a námestníka generálneho prokurátora k aktuálnym rozhodnutiam,“ uvádza ďalej Žilinka.

Ide o útok nielen manipulatívny a zavádzajúci, ale aj NEPRAVDIVÝ.

Maroš Žilinka, generálny prokurátor SR

Redaktor ďalej poukazujúc na výpovede spolupracujúcich osôb pokračuje, že: „Keby Žilinka za takej dôkaznej situácie použil svoj obľúbený paragraf, definitívne by sa znemožnil. Nakoniec môže byť rád, že mu nedali príležitosť, aby sa o to pokúsil.“. Ani táto veta nenechala generálneho prokurátora chladným. „V kontexte skôr uvedeného ide o manipulatívny a zavádzajúci útok na moju osobu ako generálneho prokurátora, ktorým sa redaktor v rozpore s realitou snaží sugestívne navodiť u čitateľov a poslucháčov celkom zrejmý dojem o zrušení obvinenia Ing. V. P., PhD., a to osobne generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom v prípade, ak by prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nepodal obžalobu, čím mu takú príležitosť nedal. Ide o útok nielen manipulatívny a zavádzajúci, ale aj NEPRAVDIVÝ,“ prízvukuje Žilinka.

Rozpor so základnými princípmi novinárskej etiky

Redaktor podľa generálneho prokurátora nielenže neprípustným spôsobom a bez akýchkoľvek vecných argumentov prejudikuje a navodzuje, aké by bolo rozhodnutie o návrhu obvineného na zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní (hoci predpokladom zákonného rozhodnutia o návrhu je preskúmanie spisu, ktorý prvému námestníkovi generálneho prokurátora napriek opakovaným žiadostiam nebol predložený a tak nemohol urobiť spoľahlivý záver o zákonnosti napadnutého rozhodnutia a konania, ktoré mu predchádzalo), ale opäť takéto rozhodnutie spája s jeho osobou ako generálneho prokurátora, aj ked je známe ,že v danej trestnej veci nekoná, a všetky úkony vykonáva v zastúpení generálneho prokurátora prvý námestník.

Tvrdenia redaktora Denníka N považujem za nepravdivé, manipulatívne a zavádzajúce, vedené zjavnou snahou o očiernenie mojej osoby ako generálneho prokurátora, ktoré nemajú nič spoločné s objektívnym informovaním verejnosti, a ktoré sú v konečnom dôsledku v rozpore so základnými princípmi novinárskej etiky

Maroš Žilinka, generálny prokurátor SR

„Prejudikovanie rozhodnutia o návrhu obvineného, ktoré v lepšom prípade možno považovať za zlomyseľnosť, už len nadväzuje na článok uverejnený v Denníku N toho istého dňa pod sugestívnym názvom „Pčolinského kauza je na súde, Žilinkova generálna prokuratúra tomu už nedokázala zabrániť.“

Bude vás zaujímať:

  1. Rozviazané ruky viac ako zákon?
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
  3. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  4. Zoroslav Kollár
  5. Prokurátor Ján Šanta.
  6. Zákon očisty

S poukazom na vyššie uvedené považujem za potrebné dôrazne sa ohradiť proti tvrdeniam redaktora Denníka N, ktoré považujem za nepravdivé, manipulatívne a zavádzajúce, vedené zjavnou snahou o očiernenie mojej osoby ako generálneho prokurátora, ktoré nemajú nič spoločné s objektívnym informovaním verejnosti, a ktoré sú v konečnom dôsledku v rozpore so základnými princípmi novinárskej etiky,“ uviedol na samý záver svojho statusu generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Zdroj: fb / Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka sa opäť nahneval. Žlč mu zdvihla komentovaná správa v Denníku N

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: