eReport.sk
Americký prezident Joe Biden, foto:tasr/ap

Irán potvrdil nepriame rozhovory s USA


Axios v piatok informoval, že predstavitelia USA a Iránu nepriamo rokovali v Ománe o tom, ako zabrániť eskalácii regionálnych konfliktov. IRNA v sobotu uviedla, že zástupca Teheránu potvrdil tieto rokovania.

Irán potvrdil nepriame rozhovory so svojím úhlavným nepriateľom – Spojenými štátmi – v Ománe. A to aj napriek tomu, že obe krajiny nemajú medzi sebou nadviazané priame diplomatické vzťahy, informovali v nedeľu tamojšie médiá. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Washington a Teherán sú už dlho v ostrom rozpore, pričom napätie sa týka najmä sporného iránskeho jadrového programu, ktoré ešte vystupňovala vojna v Pásme Gazy medzi ich spojencami Izraelom a Hamasom.

Americký portál Axios v piatok informoval, že predstavitelia USA a Iránu nepriamo rokovali v Ománe o tom, ako zabrániť eskalácii regionálnych konfliktov. Iránska tlačová agentúra IRNA v sobotu neskoro večer uviedla, že zástupca Teheránu pri OSN potvrdil tieto rokovania.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin si podáva ruku so svojím iránskym náprotivkom Ebráhímom Raísím pred ich stretnutím v Teheráne 19. júla 2022.
  2. Poľský prezident Andrzej Duda
  3. Pozor, SHMÚ varuje!

Podľa jeho slov nešlo o prvé a ani posledné rokovania tohto typu, miesto a čas však nespresnil. Rokovania sa uskutočnili po tom, ako Irán 13.-14. apríla podnikol bezprecedentný útok dronmi a raketami na Izrael, spojenca Spojených štátov. Išlo o reakciu na útok na iránsky konzulát v Sýrii, z ktorého Teherán viní práve Izrael.

V druhej polovici apríla priniesli iránske médiá informácie, že Irán je v kontakte so Spojenými štátmi s cieľom obnoviť rokovania o jadrovej dohode. Jadrová dohoda z roku 2015 zaviedla pre Irán prísne limity na produkciu obohateného uránu, ktorý môže byť využitý ako palivo v jadrových reaktoroch, no aj munícia v jadrových hlaviciach.

Výmenou za tieto obmedzenia sa signatárske krajiny zaviazali zmierniť ekonomické sankcie proti Iránu. V roku 2018 však od dohody odstúpili Spojené štáty na čele s vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré následne na islamskú republiku uvalili nové sankcie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Irán potvrdil nepriame rozhovory s USA

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: