eReport.sk
laboratórium, covid, lieky, vedci
Ilustračné foto: shutterstock

Šokujúce slová šéfa FBI: Za vznikom pandémie stojí incident v laboratóriu vo Wu-chane


Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) usudzuje, že pandémiu koronavírusu „s najväčšou pravdepodobnosťou“ spôsobil únik z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Uviedol to v rozhovore pre americkú televíziu Fox News zverejnenom v noci na stredu riaditeľ tohto amerického vyšetrovacieho orgánu Christopher Wray. Informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

„FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný laboratórny incident vo Wu-chane, „ uviedol Wray. Práve v tomto čínskom meste sa v roku 2019 koronavírus prvýkrát vyskytol. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémia COVID-19 vo svete nastala v dôsledku úniku vírusu z laboratória v Číne.
  2. Zbavuje sa Únia vakcín?
  3. Sloboda nad zlato
  4. Občianske združenie Za zdravú a spravodlivú spoločnosť

Wray ďalej uviedol, že FBI sa domnieva, že celosvetovú pandémiu, „ktorá zabila milióny Američanov“, spôsobil „možný únik z laboratória kontrolovaného čínskou vládou“. Dodal však, že v tejto súvislosti stále prebieha vyšetrovanie a v súčasnosti tak nemôže poskytnúť „celý rad bližších informácií, ktoré sú tajné“.

Čína marí snahy

Šéf FBI zároveň obvinil Čínu, že „robí všetko, čo je v jej silách, aby prekazila a zahmlila“ snahy Spojených štátov a iných krajín, ktoré chcú zistiť viac o pôvode pandémie koronavírusu.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby pritom len v pondelok uviedol, že v rámci americkej vlády stále neexistuje jednotný názor týkajúci sa pôvodu koronavírusu.

Aj ministerstvo energetiky

Denník The Wall Street Journal (WSJ) však počas víkendu informoval, že americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémiu choroby COVID-19 mohol spôsobiť úniku vírusu z laboratória v Číne.

Peking tieto tvrdenia poprel, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že vyšetrovanie pôvodu koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúce slová šéfa FBI: Za vznikom pandémie stojí incident v laboratóriu vo Wu-chane

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne