eReport.sk
Leopold Konig, foto: tasr

Cyklistika-Vuelta: Soler vyhral 2. etapu, Roglič si udržal červený dres

Domáci cyklista Marc Soler zvíťazil v stredajšej 2. etape 75. ročníka pretekov Vuelta a Espana. Jazdec stajne Movistar zvládol 151,6 km dlhú trať z Pamplony do Lekunberra za 3:47:04 h. Druhý finišoval držiteľ červeného dresu Primož Roglič zo Slovinska (Jumbo-Visma) a tretí skončil Ír Dan Martin (Israel Start-Up Nation).

V stredu bola na programe opäť kopcovitá etapa s dvoma stúpaniami 3. kategórie a jedným prvej na Alto de San Miguel de Aralar (9,5 km, 7,9%). Po ňom čakal na pretekárov ešte dlhý zjazd do cieľa. Pred úvodným stúpaním na Alto de Guirguillano (7,2 km, 4,8%) sa od balíka najprv odtrhla štvorica, no na samom stúpaní sa vyprofiloval päťčlenný únik v zložení Tim Wellens (Lotto), Alex Aranburu (Astana), Bruno Armirail (FDJ), Jonathan Hivert (Direct Énergie) a Gonzalo Serrano (Caja Rural). Ich náskok sa postupne ustálil na úrovni štyroch až piatich minút a s ním prišli aj na úpätie druhého kopca Puerto de Urbasa (9,2 km, 4%) 71 km pred cieľom. Na ňom zaútočil Wellens, ktorý vyšiel na vrchol s náskokom 1:33 min na prenasledovateľov a 6:13 min na hlavný balík. Nádejnú situáciu mu však pokazila zvýšená aktivita jazdcov Movistaru a Jumbo Visma, ktorí zredukovali pelotón na asi 40 pretekárov. Rovnako ako v 1. etape nestačil tempu Chris Froome (Ineos).
      

Wellensov náskok rýchlo klesal a ešte pred záverečným kopcom padol pod dve minúty. Belgičan pochopil, že jeho snaha už nemá cenu a vrátil sa k ostatným pretekárom z pôvodného úniku. Na Alto de San Miguel zostalo v hlavnej skupine s favoritmi na celkové poradie už len okolo 20 jazdcov. O útoky sa snažili D. Martin či Sepp Kuss (Jumbo), no Movistar dokázal všetko pokryť. Viacerí cyklisti jeho tempu nestačili a tak vrchol kopca prešla spolu len desaťčlenná skupina. Asi 14 km pred cieľom z nej v zjazde vyrazil dopredu Marc Soler a jeho nástup už nik nezachytil. Dvadsaťšesťročný pretekár si tak pripísal premiérové víťazstvo na podujatiach Grand Tours.

Zdroj:tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cyklistika-Vuelta: Soler vyhral 2. etapu, Roglič si udržal červený dres

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti