eReport.sk
Roman Mikulec
Roman Mikulec (OĽANO). Zdroj: youtube

ŠKANDALÓZNE odposluchy! Čo bolo v obálke od Lipšica? Prečo mali padať sr*čky na Mikulca?

Policajti z NAKA si na svojich kolegom z policajnej inšpekcie, ktorí preverovali podozrenia z manipulovania výpovedí kajúcnikov, vymysleli obvinenia a vykonštruovali falošnú korupčnú schému. A to všetko iba preto, aby zmarili vyšetrovanie vlastných prešľapov. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia voči štvorici členov NAKA, ktorých v pondelok zadržali. Všetko sa to navyše malo diať s vedomím ministra vnútra z OĽANO Romana Mikulca.

Skutkový základ uznesenia o vznesení obvinenia bol získaný z doslovných prepisov zvukových záznamov vyhotovených na základe súhlasu Okresného súdu Bratislava III.

Vyšetrovateľom NAKA Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi pribudlo ďalšie obvinenie. Spolu s ďalšími príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry Milanom Sabotom a Štefanom Mašinom, ktorých v pondelok tiež zadržali, sú obvinení zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia mali ešte v júli účelovo vyhotoviť voči príslušníkom policajnej inšpekcie uznesenie o začatí trestného stíhania na základe vykonštruovaných skutočností a vymyslenej korupčnej schémy.

Obvinenie bez podkladov

Cieľom obvinenia voči policajtom z Úradu inšpekčnej služby bolo zakrytie vlastných prešľapov, ktorých sa mali dopustiť členovia NAKA pri manipulácii výpovedí kajúcnikov a zmarenie vyšetrovania. „Pričom v tomto smere sa spoločne snažia vyhotoviť uznesenie o začatí trestného stíhania a to bez akéhokoľvek podkladu, resp. podnetu, alebo realizačného návrhu, kedy sa okrem iného snažia zistiť, ako sa vôbec volajú osoby voči ktorým sa snažia skutok vymyslieť,“ píše v uznesení vyšetrovateľ Michal Kulich.

Vyšetrovatelia NAKA chceli v júli začať vyšetrovať podozrenia korupcie na policajnej inšpekcii. Uznesenie o začatí trestného stíhania však na základe paragrafu 363 stopol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. Naopak, policajná inšpekcia zadržala štvoricu členov NAKA na základe toho, že ich chceli obviniť.

Ako dôkazy použila inšpekcia odposluchy, ktoré nainštalovala priamo do kancelárii vyšetrovateľov v budove NAKA. „Skutkový základ uznesenia o vznesení obvinenia bol získaný z doslovných prepisov zvukových záznamov vyhotovených na základe súhlasu Okresného súdu Bratislava III.,“ stojí v uznesení.

Najskôr nevedli z čoho ich chcú obviniť

Z prepisov odposluchov vyplýva, že pri začatí písania obvinenia Čurilla ani Ďurka nevedeli presne z čoho chcú policajtov z inšpekcie obviniť. „Ján Čurilla upozornil príslušníka Policajného zboru Pavla Ďurku, že aby v uvedenom uznesení bolo zrejmé, že príslušníci Úradu inšpekčnej služby to robia na základe toho, že majú zo SIS prisľúbenú finančnú alebo nejakú nenáležitú výhodu vo forme nejakej funkcie na SIS alebo niečo podobné,“ píše sa v uznesení.

Pavol Ďurka príde s nápadom, že by tam dali vydieranie pričom Ján Čurilla mu to vyhovorí, že oni ešte nevydierajú.

stojí v uznesení.

„V ďalšej časti sa Pavol Ďurka, Ján Čurilla a Milan Sabota bavili o tom, že do uznesenia o začatí trestného stíhania nedajú sabotáž, lebo ju tam nevtesnajú a na korupciu tam musia mať nejaké záznamy, alebo niečo, z čoho to bude vyplývať. Lebo to tam nemôžu dať len preto, že oni vedia, že príslušníci Policajného zboru zaradení na Úrade inšpekčnej služby to nerobili len tak,“ uvádza sa ďalej v zápisnici.

Čurilla mal podľa prepisov odposluchov navrhnúť, aby tam Milan Sabota dokomponoval krivé obvinenie. „Pavol Ďurka príde s nápadom, že by tam dali vydieranie pričom Ján Čurilla mu to vyhovorí, že oni ešte nevydierajú. V ďalšej časti pri písaní uznesenia o začatí trestného stíhania sa Ján Čurilla pýta, či je tam korupcia len aby bola príslušná „špeciálna“ (prokuratúra pozn. red.),“ píše sa ďalej v obvinení.

Scholtz bol nervózny

Spolu s príslušníkmi NAKA na príprave uznesenia spolupracoval aj dočasne poverený riaditeľ policajnej inšpekcie Peter Scholtz, ktorý je už tiež zadržaný „Neskôr Milan Sabota uvedie, že mu volal Scholtz pred piatimi minútami, že je pripravený. Milan Sabota mu vysvetlil, že prokurátor urobil opatrenia na výberko, nech dá, že bude vyžadovať jeho súhlas. Scholtz mal na uvedené povedať, že nevadí, aby prišli a on mi to podpíše,“ priblížil na základe odposluchov vyšetrovateľ z inšpekcie v uznesení.

Ján Čurilla, Milan Sabota a Pavol Ďurka sa ďalej bavia o zločineckej skupine ako ju zadefinovať a vyskladať štruktúru,

píše sa materiáli.

Neskôr sa Čurilla, Ďurka a Sabota dohadujú, ako majú do obvinenia voči inšpekcii zakomponovať prijímanie úplatkov a podplácanie. „Ján Čurilla mu odpovedá, že to bude podľa neho len nejakými úradnými záznamami, nejakými operatívnymi informáciami, že to majú mať potom za to sľúbené nejaké odmeny. ´Vieš, len to je také, že vieš.´ Milan Sabota mu na to odpovie, že to z ničoho inšieho nebude vyplývať len z toho realizačného. Ďalej Ján Čurilla uvedie no dobre, ale týmto nezaložíme príslušnosť špeciálu. Vieš to my musíme založiť. V ďalšej časti Ján Čurilla uvádza, dajte tam zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ píše sa v uznesení inšpekcie ako pripravovali vyšetrovatelia z NAKA obvinenie voči nim.

V rozhovore riešili tiež to, že skupinu musia nejako zadefinovať. „Ján Čurilla, Milan Sabota a Pavol Ďurka sa ďalej bavia o zločineckej skupine ako ju zadefinovať a vyskladať štruktúru,“ je uvedené v materiáli.

Sračky budú padať na Mikulcovu hlavu

Z ďalšieho odposluchu medzi Čurillom a neznámym mužom vyplýva, že vo veci sa interesoval aj minister vnútra Roman Mikulec. „Ján Čurilla sa pýta, ´že čo pán minister?´ Neznámy muž odpovedá, že ´dobre, ide za ním riaditeľ UIS a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani (malo by sa jednať o Santusovú) a že máme robiť,´ uvádza sa v uznesení s tým, že Mikulec im mal zabezpečiť aj krytie zhora. „Neznámy muž hovorí, že keď sú informácie, že môžeme robiť, že tie sračky budú padať na hlavu a on to znesie, že to takto doslova povedal (minister),“ konštatuje vyšetrovateľ v uznesení.

Vieš, ja vám môžem urobiť ešte zle. Ja som z toho nervózny, aby som vám nedoje*al niečo,

mal podľa a odposluchov povedať Peter Scholtz Pavlovi Ďurkovi.

Šéf inšpekcie Peter Scholtz mal s Pavlom Ďurkom riešiť aj kamerový záznam z 12. júla. Na ňom je vidieť ako sa bývalá vedúca tímu inšpekcie vyšetrujúca manipulovanie svedkov Diana Santusová po odchode z Úradu inšpekčnej služby stretla s bývalým šéfom NAKA Branislavom Zurianom a následne spolu nasadli do tmavého vozidla SUV pred budovou inšpekcie.

Scholtz a Ďurka sa bavili, ako sa dozvedieť ďalšie informácie o ich stretnutí, keďže z kamerového záznamu nebolo možné stotožniť automobil. Riešením by bolo zavolať Santusovú na pohovor k Scholtzovi.

„K uvedeným veciam Peter Scholtz uvádza Pavlovi Ďurkovi, že ale boha ja nerobím žiadne konanie. Vieš, ja vám môžem urobiť ešte zle. Ja som z toho nervózny, aby som vám nedoje*al niečo,“ stojí v prepise odposluchov.

Lipšic poslal obálku

Z výpovede obvineného Milan Sabotu vyplýva, že 16. júla išiel spolu s Čurillom a Ďurkom do Pezinku na Úrad špeciálnej prokuratúry, kde sa stretli s prokurátormi Danielom Lipšicom, Petrom Kyselom a Ondrejom Repom. V tom čase kolovala informácia o tom, že inšpekcia sa chystá zadržať skupinu 14 policajtov z NAKA aj prokurátorov. Policajtom sa nepáčilo ani, že Santusová zhabala v polovici júna spisy z kauzy Očistec.

…následne Ing. Sabotovi odovzdal JUDr. Lipšic dokument v obálke, povedali, že treba to dať podpísať poverenému riaditeľovi UIS Scholtzovi,

vyplýva z odposluchov.

„Prokurátori povedali, že sa nebudú robiť žiadne protiopatrenia, že to je hlúposť. Pod pojmom protiopatrenia Sabota vysvetlil, že ako vyplývalo z debaty na porade, tak by sa malo začať trestné stíhanie na základe toho, že si pani Diana Santusová žiadala veci na ktoré nemá nárok,“ píše sa v obvinení. „Napriek skutočnosti, že prokurátori povedali, že sa nebudú robiť protiopatrenia, následne Ing. Sabotovi odovzdal JUDr. Lipšic dokument v obálke, povedali, že treba to dať podpísať poverenému riaditeľovi UIS Scholtzovi.“ Ten podľa uznesenia nevedel čo tam bolo, ale obálku zaniesol Scholtzovi, ktorý dokumenty podpísal.

Podľa vyšetrovateľa z úradu policajnej inšpekcie Michala Kulicha odposluchy dokazujú, že sa obvinená štvorica dopustila trestného činu. „Postup obvinených príslušníkov NAKA P PZ, kedy títo vykonštruovali skutkové okolnosti a vymysleli korupčnú a inú trestnú činnosť vo vzťahu k príslušníkov Úradu inšpekčnej služby len preto, aby zdiskreditovali a znemožnili ich prácu, ktorú si títo vykonávajú vo vzťahu k podozreniu z trestnej činnosti príslušníkov NAKA P PZ, je v súčasnom demokratickom právnom štáte absolútne neakceptovateľný a neprijateľný,“ zdôvodnil Kulich.

Viac o zadržaní vyšetrovateľov NAKA si prečítate tu:

 1. Ilustračné foto
 2. NAKA
 3. súd, kladivko, žena, sudkyňa
 4. Branislav Zurian
 5. Ústav na výkon trestu odňatia slobody
 6. Mária Kolíková
 7. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
 8. Daniel Lipšic v štúdiu denníka Sme.
 9. Nik ťa nechce!
 10. Pavol Ďurka prichádza na súd.
 11. Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
 12. NAKA
 13. Eduard Heger (OĽANO)
 14. Robert Fico počas tlačovky k bezpečnostnej rade.
 15. Daniel Lipšic.
 16. Roman Mikulec (OĽANO)
 17. Mladí smeráci počas scénky o "čurillovcoch".
 18. Peter Pellegrini (Hlas-SD).
 19. Printscreen z videa Matúša Šutaja Eštoka.
 20. Lukáš Kyselica, Mária Kolíková a Peter Pellegrini.
 21. Zuzana Čaputová.
 22. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
 23. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
 24. Príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu 7. novembra 2020 v Pezinku.

„Pričom táto skutočnosť je o to viac zarážajúca, že takto konajú s vedomím riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, nadriadeného príslušníkov Úradu inšpekčnej služby, a to dokonca s údajným vedomím samotného ministra ako vyplýva zo zadovážených zvukových záznamov,“ doplnil vyšetrovateľ v uznesení.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠKANDALÓZNE odposluchy! Čo bolo v obálke od Lipšica? Prečo mali padať sr*čky na Mikulca?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre