eReport.sk
Mária Kolíková
Mária Kolíková. Foto: tasr

Kolíková o údajnej policajnej vojne: Myslím si, že byť teraz sudcom bez zdržanlivosti, nie je dobré

Pre celú spoločnosť je dôležité, aby došlo k očiste v radoch polície, prokuratúry i súdnictva. Musí sa to však udiať zákonným a dôveryhodným spôsobom. V statuse na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

“Často v posledných dňoch dostávam otázky, čo si myslím o zadržaní vyšetrovateľov, ako si vysvetľujem zrušenie konkrétnych obvinení, čo si myslím o situácii v polícii. Samozrejme, že to, čo sa deje, ma núti zamýšľať sa nad tým, ako tomu predchádzať. Ale myslím si, že byť teraz sudcom bez zdržanlivosti, rovnako nie je dobré,” začala svoj status Kolíková týmito vetami.

Konflikty dôveryhodnosť spochybňujú

Zdôraznila, že konfliktné situácie medzi inštitúciami, či už je to medzi Generálnou prokuratúrou a špeciálnou prokuratúrou, vyšetrovateľmi, inšpekciou, túto dôveryhodnosť spochybňujú. Riešenie, ktoré bude viesť k obnove dôvery v právny štát, vidí v nastavení systému tak, aby zabránil v rámci trestného konania konfliktu jednotlivých inštitúcií.

Má predstavu o novej policajná inšpekcii

“Tak ako si myslím, že tomu neprimerane vytvára priestor ustanovenie paragrafu 363 Trestného poriadku, tak si myslím, že sa treba rozprávať aj o tom, ako by mala vyzerať naozaj nezávislá policajná inšpekcia,“ uviedla ministerka. Mieni, že novokreovaná inštitúcia by mala mať na starosti inšpekciu nielen voči policajtom, ale napríklad aj voči príslušníkom zboru väzenskej a justičnej stráže, voči finančnej správe a vôbec voči ozbrojeným zložkám.

Zdroj: fb/kolikova.maria

O možnosti vytvoriť v rámci reformy polície jednu generálnu inšpekciu hovorilo pred letom aj Ministerstvo vnútra (MV) SR. Rezort priznal, že sa intenzívne zaoberá otázkou vzniku nezávislých inšpekcií pre jednotlivé orgány policajno-bezpečnostných zložiek, keďže napríklad Slovenská informačná služba či Vojenské spravodajstvo nezávislú inšpekciu nemajú. Alternatívou je práve vytvorenie jednej generálnej inšpekcie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Daniel Lipšic v štúdiu denníka Sme.
  2. Eduard Heger (OĽANO)
  3. Roman Mikulec (OĽANO)
  4. Roman Mikulec

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti