eReport.sk
Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: fb/zcaputova

Čaputová prijme Hegera: Budú hovoriť o situácii v bezpečnostných zložkách

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v pondelok (27. 9.) v Prezidentskom paláci stretne s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Diskutovať majú o situácii v bezpečnostných zložkách. Informovala o tom hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Čaputová toto stretnutie avizovala ešte 14. septembra. Vtedy zároveň vyzvala všetkých aktérov kauzy v Policajnom zbore na objasnenie svojho konania.

Pri vyšetrovaní káuz tohto rozmeru je dôležité nielen to, aby bolo dôveryhodné a spravodlivé, ale aby sa tak aj javilo. Žiaľ, dnes sa javí skôr tak, že policajné štruktúry si navzájom vyrovnávajú účty. Vyzývam všetkých aktérov tejto kauzy, aby verejne objasnili svoje konanie,” uviedla v reakcii Čaputová krátko po tom, ako Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil štyroch príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ústav na výkon trestu odňatia slobody
  2. Daniel Lipšic v štúdiu denníka Sme.
  3. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na zasadnutie vlády v Bratislave vo štvrtok 16. septembra 2021.
  4. Roman Mikulec

Hlava štátu sa zúčastnila aj utajeného stretnutia v pondelok 17. mája tohto roku na pôde SIS, ktoré inicioval práve predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). Opozícia aktuálnu a dlhodobo vyhrotenú situáciu v polícii spája práve s touto mimoriadne neštandardnou udalosťou.

„Držíme sa kréda, ktoré sme občanom sľúbili, že pred zákonom sme si všetci rovní a pre nikoho neplatia žiadne výnimky. Presne v tomto duchu a s týmto cieľom sa na pôde SIS uskutočnilo pondelkové pracovné stretnutie,” skonštatoval pár dní po inkriminovanom stretnutí, konkrétne 21. mája, šéf vládneho kabinetu Heger, ktorý odmietol špekulácie o tom, žeby sa elita desiatky mocných, ktorí sa u tajných vtedy zišli, zaoberala živými prípadmi či kauzou exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Po stretnutí v SIS odmietla špekulácie o živých kauzách

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa deň predtým (20. 5.) takisto dištancovala od medializovaných tvrdení o obsahu stretnutia ústavných činiteľov v sídle SIS. Predmetom stretnutia podľa nej nebol prípad Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné prípady, ktoré aktuálne riešia orgány činné v trestnom konaní. “Predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné ‘živé’ prípady, ktoré dnes riešia orgány činné v trestnom konaní,” odkázal ešte v máji novinárom šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

„V takom prípade sa zdvihnem a odídem”

Neskôr, konkrétne 13. júna v relácii RTVS O 5 minút 12 svoje stanovisko hlava štátu potvrdila. Ku kontroverznej tajnej porade, ktorá sa uskutočnila za múrmi tajnej služby, a na ktorej sa okrem nej sa zúčastnili ľudia ako šéf parlamentu Boris Kollár, generálny prokurátor Maroš Žilinka, či špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uviedla: „To, čo pozorujem k tejto téme, tak to je, že sa nerozlišuje rovina faktov a interpretácií.”  Doplnila, že celá kauza tajného stretnutia je deformovaná a pridávajú sa k nej rôzne nadstavby a fabulácie. „Trvám na to, že ten krok, že som sa toho stretnutia zúčastnila, stojím si za tým, netvrdím, ale, že by som takéto stretnutie absolvovala aj druhýkrát,” prezradila. Priznala, že by sa stretnutia nezúčastnila práve preto, že porada nezostala diskrétna. „Nevyhodnocujem to ako chybu, no už by som sa v tak veľkom formáte stretnutia nezúčastnila,” podčiarkla. Hlava štátu dodala, že sa tam neriešili živé prípady. V takom prípade sa zdvihnem a odídem,” dodala.

Čaputová sa dotkla aj tajnej správy SIS, ktorú medzičasom predniesol Boris Kollár v parlamente. Prezidentka si ju od tajných vypýtala a preštudovala. Hlava štátu načrtla, že sa už 30 rokov hovorí o refreše SIS. „Musíme sa pohnúť v takto systémovom nastavení,” uviedla.

Zdroj: eReport/tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti