eReport.sk
Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
Advokát Peter Kubina. Foto: tasr

Kubina o odposluchoch: To by musel byť každý stíhaný za to, že si na niečo občas ponadáva!

AKTUALIZOVANÉ – Stíhanie vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu a Pavla Ďurku, ktorých zadržali v pondelok (13. 9.) príslušníci Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), je nezákonné a neopodstatnené. Uviedol to pre médiá obhajca a bývalý poradca prezidentky Zuzany Čaputovej Peter Kubina krátko predtým, ako sudca pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava III začal rozhodovať o návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave o ich väzobnom stíhaní.

Len si treba uvedomiť, že keď nahrávate dôverný alebo neformálny rozhovor v nejakých pracovných priestoroch, tak to nikdy neznie, ako keby vás odpočúvali doma,

povedal pred médiami Kubina.

“Moji klienti celú svoju kariéru hrali podľa pravidiel a v tomto prípade sa proti nim podľa pravidiel nehrá. Tie veci nie sú trestné činy, ani to prvé obvinenie, ani to druhé. Otázkou je, ktorý súd to konštatuje,” uviedol advokát.

Kubina: V pracovných priestoroch to neznie ako doma

Podľa jeho slov sa odposluchy dajú robiť aj legálne. “My nevieme, za akých okolností boli nariadené, to bude predmetom ďalšieho nášho preverovania po nahliadnutí do spisu, ale ak to bolo zákonné, tak nie je proti tomu čo namietať. Len si treba uvedomiť, že keď nahrávate dôverný alebo neformálny rozhovor v nejakých pracovných priestoroch, tak to nikdy neznie, ako keby vás odpočúvali doma. To by musel byť každý stíhaný za to, že si na niečo občas ponadáva,” zdôraznil obhajca.

Advokát Peter Kubina hovorí s novinármi počas príchodu na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Prvý, ktorý predstúpi pred sudcu na neverejný výsluch, je jeho klient Ján Čurilla. Sudca OS Bratislava III bude rozhodovať v stredu večer aj o návrhu väzobne stíhať ďalších troch vyšetrovateľov – spomínaného Pavla Ďurku, Milana Sabotu, Štefana Mašinu a tiež dočasne povereného šéfa ÚIS Petra Scholtza. Pojednávanie je podľa Kubinu predbežne naplánované do 22.00 h.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. NAKA
  2. Ústav na výkon trestu odňatia slobody
  3. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
  4. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
  5. Pavol Ďurka prichádza na súd.
  6. Eduard Heger na snímke z videa
  7. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  8. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
  9. Roman Mikulec

Pred sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava III predviedli v stredu po 17.00 h prvého z piatich obvinených a zadržaných v rámci pondelkovej (13. 9.) akcie Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), na ktorých dal prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave návrh na väzobné stíhanie.  

Prokurátor Chylo dôkaznú situáciu nekomentoval

Sudca na neverejnom zasadnutí a výsluchu bude postupne od 18.00 h rozhodovať o väzbe vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) – Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Milana Sabotu, Štefana Mašinu a dočasne povereného šéfa ÚIS Petra Scholtza.

Prokurátorom KP Bratislava bol podaný dnes po polnoci návrh na vzatie piatich obvinených do väzby z dôvodu tzv. kolúznej a preventívnej väzby,

povedal médiám prokurátor Juraj Chylo.

“Prokurátor KP Bratislava podal dňa 15. septembra 2021 na OS Bratislava III návrh na väzobné stíhanie piatich obvinených osôb, a to z dôvodu, aby neovplyvňovali svedkov a nepokračovali v páchaní trestnej činnosti,” informoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

“Prokurátorom KP Bratislava bol podaný dnes po polnoci návrh na vzatie piatich obvinených do väzby z dôvodu tzv. kolúznej a preventívnej väzby. To je nateraz všetko, čo vám k tomu môžem povedať. Dôkaznú situáciu nebudem komentovať,” povedal médiám pred začiatkom rozhodovania prokurátor KP v Bratislave Juraj Chylo.

Či bude sudca rozhodovať o každom obvinenom osobitne po hodine, je podľa slov prokurátora v réžii sudcu pre prípravné konanie.

Peter Scholtz bol zadržaný v pondelok

Petra Scholtza obvinili z pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu marenia spravodlivosti. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR v utorok (14. 9.) poskytol hovorca Skladan.

Dvojicu príslušníkov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku obvinili v pondelok aj v trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

“Prokurátor KP Bratislava po tom, ako dňa 10. septembra 2021 vydal uznesenie o začatí trestného stíhania, vzniesol dňa 14. septembra 2021 obvinenie P. S. pre pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti,” sprostredkoval Skladan stanovisko KP Bratislava. Peter Scholtz bol zadržaný v pondelok (13. 9.).

Obvinení sú celkom štyria členovia NAKA

V trestnej veci vedenej pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa vyšetrovateľ ÚIS obvinil štyroch príslušníkov NAKA. “Dňa 14. septembra 2021 vzniesol obvinenie štyrom príslušníkom NAKA Prezídia Policajného zboru, odbor Bratislava, J. Č., P. Ď., M. S. a Š. M.,”  doplnil hovorca.

Dvojicu príslušníkov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku obvinili v pondelok aj v trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport