eReport.sk
NAKA
Ilustračné foto: tasr

Agent Kaľavský čelí dvom obvineniam: Lipšicov úrad mu obnovil aj to, čo u neho zrušili “žilinkovci”!

Vojna pokračuje ďalej nielen v polícii ale aj v prokuratúre! Krajská prokuratúra z Bratislavy najskôr bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského obvinila zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a chcela pre neho väzbu. Sudca však žiadosti nevyhovel a generálna prokuratúra, ktorej šéfuje Maroš Žilinka, zrušila obvinenie. Teraz prokurátor špeciálnej prokuratúry, na ktorej čele je Daniel Lipšic, obnovil voči Kaľavskému zrušené obvinenie a pridal aj obvinenie z korupcie.  

Kaľavského zadržala policajná inšpekcia v máji pre zločin zneužívania právomocí verejného činiteľa. To malo súvisieť s vynášaním informácií z pripravovaných akcií. Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry žiadal pre neho väzbu, čomu sudca nevyhovel a Kaľavský zostal stíhaný na slobode.

Deň po verdikte súdu si dozor nad prípadom Kaľavského ale aj Zuriana vzala pod svoje krídla generálna prokuratúra. Maroš Žilinka to odôvodnil tým, že chce „vylúčiť akékoľvek pochybnosti o objektívnosti alebo účelovosti trestných konaní”. V júni napokon prokurátor generálnej prokuratúry celé obvinenie zrušil ako “nezákonné, predčasné a nedôvodné”.

Dve obvinenia a spackaná razia?

Po troch mesiacoch má však Kaľavský zrušené obvinenie opäť na krku. Stíhaní je teraz aj za podozrenia z korupcie. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 21. septembra 2021 vzniesol obvinenie osobe J. K. pre pokračujúcu korupčnú trestnú činnosť spáchanú v súbehu s pokračujúcim trestným činnom zneužívania právomocí verejného činiteľa. Vzhľadom na aktuálne štádium trestného stíhania nie je možné sprístupniť podrobnejšie informácie,” uviedol Dalibor Skladan, hovorca Úradu špeciálnej prokuratúry.

Podľa našich informácií mali kukláči inšpekčnej služby vykonať v bydlisku Jána Kaľavského aj raziu s cieľom zadržať ho. Akcia sa ale nepodarila keďže ho doma nemali nájsť. Informáciu nám z tlačového odboru rezortu vnútra nepotvrdili s tým, že komunikáciu týkajúcu sa akéhokoľvek postupu v tomto prípade, ako aj prípadu samotného si vyhradil Úrad špeciálnej prokuratúry. Doteraz pritom o podobných prípadoch bežne informovali. Lipšicov úrad však našu otázku o policajnom zásahu v Kaľavského dome odignoroval.

Kaľavský ako agent

Kaľavského použila policajná inšpekcia ako informátora vnútri NAKA, keď vyšetrovali podozrenia týkajúce sa manipulácii výpovedí kľúčových svedkov v niektorých kauzách. Na základe odposluchov ale aj výpovedí Kaľavského obvinila inšpekcia štvoricu vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina a Milana Sabotu zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Viac o téme obvinených vyšetrovateľoch NAKA sa dozviete tu:

  1. Branislav Zurian
  2. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
  3. NAKA
  4. Pavol Ďurka prichádza na súd.
  5. Elitní policajti NAKA
  6. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
  7. Roman Mikulec

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia mali účelovo vyhotoviť voči príslušníkom policajnej inšpekcie uznesenie o začatí trestného stíhania na základe vykonštruovaných skutočností a vymyslenej korupčnej schémy. Čurilla a Ďurka sú obvinení aj v prípade manipulovania svedectiev kajúcnikov. Štvorica vyšetrovateľov NAKA skončila po rozhodnutí vo väzbe a rovnako dopadol aj poverený šéf Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra, obvinený Peter Sholtz.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti