eReport.sk
Pavol Ďurka prichádza na súd.
Pavol Ďurka prichádza na súd. Foto: tasr

Sudca rozhodol: Po Čurillovi posiela do väzby Ďurku, Sabotu aj šéfa inšpekcie Scholtza! Ostáva ešte Mašina

AKTUALIZOVANÉ – Elitní vyšetrovatelia NAKA: Pavol Ďurka a Milan Sabota a rovnako aj šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Peter Scholtz smerujú do väzby! Rozhodol o tom sudca Okresného súdu Bratislava III Juraj Kapinaj, ako prvý o tom informoval v noci Denník N. Po Jánovi Čurillovi sú Ďurka a Sabota ďalšími vyšetrovateľmi NAKA, ktorých majú stíhať väzobne. Voči rozhodnutiu sudcu všetci podali sťažnosť. Rozhodovať tak bude krajský súd. Verdikt ešte nepadol v prípade štvrtého vyšetrovateľa Štefana Mašinu. Rozhodovanie o jeho väzobnom stíhaní prerušili, už dnes popoludní (16.9) však má pokračovať.

V stredu predviedli pred sudcu štyroch vyšetrovateľov NAKA a tiež dočasne povereného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholtza. Návrh na ich väzobné stíhanie podal na súd prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Juraj Chylo v stredu po polnoci a to z dôvodu tzv. kolúznej a preventívnej väzby. 

Prokurátor Krajskej prokuratúry Juraj Chylo prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Prvým, o ktorom sudca rozhodoval bol Ján Čurilla, po ňom si rovnaký verdikt vypočul aj Ďurka.

“OS Bratislava III vzal do väzby obvineného P. Ď. a to z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Súd nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka, neprijal písomný sľub obvineného. Obvinený podal sťažnosť, o ktorej po doručení bude rozhodovať KS v Bratislave,” vysvetlil pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Peter Kubina, advokát vyšetrovateľov Čurillu a Ďurku a bývalý poradca prezidentky Zuzany Čaputovej podľa Denníka N po rozhodnutí reagoval: „Nič slušné mi nenapadá.“ Kubina, ako napísal spravodajský portál, o rozhodnutí sudcu o vzatí jeho klientov do väzby hovorí, že mu chýba akékoľvek odôvodnenie.

Advokát Peter Kubina hovorí s novinármi. – Foto: tasr

V prípade Ďurku podľa Kubinu sudca len skopíroval odôvodnenie z rozhodnutia o Čurillovi do druhého uznesenia. „Neviem, či som niečo takéto zažil na súde v rozhodovaní o väzbe. Musíme veriť, že sú tu ďalšie inštancie,“ dúfa Kubina.

O tom, že aj Milan Sabota bude napokon stíhaný väzobne informoval TASR jeho obhajca Rastislav Koutun v stredu krátko pred polnocou. Sudca Sabotu zobral do kolúznej väzby, teda z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. Voči rozhodnutiu, ako potvrdil jeho obhajca, podali sťažnosť. O nej bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave (KS).

Rovnako sudca pre prípravné konanie OS Bratislava III rozhodol o väzobnom stíhaní šéfa inšpektorov Scholtza. Médiá o tom informoval po jednej hodine po polnoci prokurátor Juraj Chylo.

Ján Gereg, obhajca Petra Scholtza pre TASR uviedol:. “Potvrdzujem, že môjho klienta Petra Sch. dnes zobral sudca pre prípravné konanie do väzby, ale len a výlučne z dôvodov kolúznej väzby. Voči rozhodnutiu sme podali sťažnosť. Rovnako sme podali sťažnosť voči uzneseniu o vznesení obvinenia. Tam bude rozhodovať Generálna prokuratúra SR, pretože uznesenie vzniesol krajský prokurátor a tu pri rozhodnutí OS Bratislava III bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave (KS).”

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ústav na výkon trestu odňatia slobody
  2. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
  3. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
  4. Robert Fico počas tlačovky k bezpečnostnej rade.
  5. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na zasadnutie vlády v Bratislave vo štvrtok 16. septembra 2021.
  6. Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
  7. Roman Mikulec

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III prerušil v stredu neskoro večer (15.9.) rozhodovanie o návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave (KS) väzobne stíhať vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Štefana Mašinu. TASR o tom informovala jeho obhajkyňa Ivana Halahijová. Sudca v prípade tohto obvineného bude pokračovať v rozhodovaní vo štvrtok od 13.00 hodiny.

Ako ďalej potvrdila advokátka, spoločne so svojim klientom podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosť. Tú písomne ešte zdôvodnia.

Zadržaný Pavol Ďurka v sprievode polície a obklopený novinármi pred Okresným súdom Bratislava III. – Foto: tasr

Sudca začal rozhodovať v stredu od 18.00 hodiny. “Sudca vypočul v rámci prípravného konania niektorých z obvinených a zatiaľ všetkých zobral do väzby s tým, že u všetkých konštatoval dôvody väzby tak ako boli navrhované prokuratúrou a preto boli podané sťažnosti. Všetci štyria podali sťažnosť,” potvrdil médiám prokurátor Chylo.

Kvarteto vyšetrovateľov NAKA a Petra Scholtza zadržali vyšetrovatelia ÚIS v pondelok (13. 9.). Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport