eReport.sk
Lukáš Kyselica, Mária Kolíková a Peter Pellegrini.
Lukáš Kyselica, Mária Kolíková a Peter Pellegrini. Foto: tasr

VIDEO Všetko smeruje k predčasným voľbám? Politici reagujú na záťah proti vyšetrovateľom NAKA

Policajný prezident Peter Kovařík nemá informácie a nepozná dôvody, prečo inšpekcia ministerstva vnútra zaistila vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Uviedol to v reakcii na  pondelkové zadržanie štyroch príslušníkov NAKA. K situácii reagovali aj niektorí politici.

“Zostáva mi len dúfať, že ide o zákonné dôvody a dozorujúci prokurátor vysvetlí konanie ÚIS,” uviedol Kovařík v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Kolíková: Veľmi ma to vyrušuje

Znepokojenie vyjadrili aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a poslanec parlamentu Lukáš Kyselica (OĽANO). „Vyrušuje ma to, veľmi ma to vyrušuje,“ reagovala Kolíková na zásah ÚIS.

Zároveň zostala zdržanlivá, keďže nevie, či sa prípadným návrhom na väzbu nedotkne vec jej rezortu. Upozornila, že prichádza k situácii, keď sú konania, ktoré rieši Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), napádané inou zložkou prokuratúry.

„Znamená to, ako keby boli oklamaní predstavitelia špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Mne je zložité uveriť tomu, že by sa dali takto oklamať. Samozrejme, môže sa to stať aj vtedy, keď by si všetci plnili dobre svoju prácu,“ zdôraznila ministerka.

Boris Kollár: Toto je cesta do pekla

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vníma negatívne, keď sa politici vyjadrujú ku krokom orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Mrzí ho, že keď sa to politikom hodí, nechcú kroky orgánov komentovať a hovoria o ich rešpektovaní, no keď sa im konkrétne kroky nehodia hovoria o odvolávaní kompetentných osôb. Pýta sa preto, či budú chcieť politici zrušiť napríklad celý Ústavný súd (ÚS) SR, keď sa im nebude páčiť jedno jeho rozhodnutie. “Toto je cesta do pekla,” podotkol s tým, že politici by sa mali starať o politiku. Upozornil, že nie je dobré miešať výkonnú a zákonodarnú moc so súdnou. Jednotlivé zlyhania podľa neho treba riešiť, no nechce hovoriť o vojne v polícii.

Kyselica: Verím, že ľudia pracujúci pre štát nerezignujú

Poslanec Kyselica tvrdí, že obvinení vyšetrovatelia Ján Čurilla a Pavol Ďurka majú výrazný podiel na rozložení zločineckých skupín. „Otvorene musím povedať, že je to nerovný boj, ak má sám vyšetrovateľ bojovať v spise, kde je x obvinených, možno s desiatimi, dvadsiatimi advokátmi, niekedy aj s prokurátorom a v neposlednom rade aj s vonkajším okolím,“ doplnil.

Myslí si, že tieto udalosti môžu demotivovať veľa čestných ľudí, ktorí pracujú pre štát. „Možno si povedia, že im to nestojí za to, majú svoje rodiny, majú svoj plat a nech si robí veľké veci, kto chce,“ podotkol. Verí, že ľudia pracujúci pre štát nerezignujú.

Zdroj: fb/lukaskyselicapublic

“Keď sa štát začne očisťovať korupcie, zločinu a mafie, príde aj protitlak,” upozornil vo svojej reakcii poslanec Peter Kremský (OĽANO), ktorý pripomenul, že boj dobra so zlom neprestane. “Ak si niekto myslel, že to na Slovensku bude ľahké, mýlil sa. Realita až taká zábavná nie je. Tí, ktorí boli verní zlu, sa budú brániť na rôznych úrovniach. Špinavé hry budú hrať v politike, v polícii, na prokuratúre alebo súdoch. Vždy tu bude boj medzi dobrom a zlom. Zdá sa, že to je niečo, čo práve sledujeme na Slovensku,” uviedol Kremský.

Ako dodal sám verí, že spravodlivosť a pravda nakoniec zvíťazí: “Držím palce a stojím za poctivými policajtmi, prokurátormi a sudcami.”

Zdroj: fb/peterkremskyolano

“Jediným riešením úplného rozvratu právneho štátu na Slovensku, ktorý za rok a pol predviedla vládna koalícia, sú predčasné parlamentné voľby,” reagoval expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vo videu na sociálnej sieti. “Už nestačí odchod ministra vnútra. Tu už musí za porušovanie elementárnych zásad demokracie niesť zodpovednosť celá vláda a zo svojich funkcií odísť,” vyhlásil. Zadržanie vyšetrovateľov NAKA a obvinenie dvoch z nich podľa Pellegriniho potvrdzuje, že orgány činné v trestnom konaní sa zneužívajú na politické ciele. Hovorí, že skupinka vyšetrovateľov a prokurátorov špeciálnej prokuratúry namiesto spravodlivosti plní politickú zákazku hnutia OĽANO na likvidáciu politických oponentov. Vidí za tým ministrov financií Igora Matoviča a vnútra Romana Mikulec (obaja OĽANO) i špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Bývalý minister školstva Juraj Draxler v reakcii na zásah inšpekcie uviedlo, že “všetko smeruje k predčasným voľbám.” “Policajná vojna sa tak dostala do ešte vyšších obrátok. Navyše, ak sa podozrenia inšpekcie o ovplyvňovaní svedkov potvrdia, bude z toho už naozaj vážna politická kríza. Ďalší kamienok do mozaiky. Všetko smeruje k predčasným voľbám,” napísal Draxler.

Zdroj: fb/draxlerjuraj

V pondelok zadržal vyšetrovateľ ÚIS štyroch príslušníkov NAKA. Voči Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi z trestnej veci tzv. ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov vzniesol aj obvinenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
  2. Igor Matovič (OĽaNO) predkladá návrh zákona o úprave výpočtu platu poslancov
  3. Roman Mikulec (OĽaNO)
  4. Veronika Remišová (Za ľudí)
  5. NAKA
  6. Robert Fico (Smer-SD).
  7. Eduard Heger na snímke z videa
  8. Roman Mikulec
  9. Príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu 7. novembra 2020 v Pezinku.

Zdroj: eReport/tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport