eReport.sk
Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör.
Ladislav Makó, Matej Zeman a Csaba Dömötör. Foto: tasr

Čo sa stalo pred smrťou takáčovca? Chystali sa na Fica? Detaily obvinenia Čurillu a Ďurku šokujú!

Inšpekcia využila pri obvinení policajtov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku spravodajské informácie zo SIS, ale aj svojho nasadeného agenta. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré získal portál eReport. Vyšetrovateľ v ňom opisuje nielen to, ako prebiehalo manipulovanie kajúcnikov, ale aj skutočnosti, ktoré prechádzali smrti mafiána z radov takáčovcov.

Vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla a Pavol Ďurka sú obvinení zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Trestného činu sa mali dopustiť v dvoch prípadoch. Pri zmarení výsluchu takáčovca Martina Mikulca, ktorý chcel vypovedať a pri manipulovaní výpovede kajúcnika Csabu Dömötöra, ktorý je tiež bývalým členom mafiánskeho gangu takáčovcov.

Mafiána naviedli na útek

Bývalý šéf bratislavských operatívcov NAKA Ján Kaľavský vypovedal, že Čurrila a Ďurka hľadali mafiána Martina Mikulca počas minuloročného leta doma aj keď mali informácie, že sa nachádza v Chorvátsku. Razia v jeho bydlisku prebehla aj napriek tomu, že Mikulec mal vyšetrovateľom sám deklarovať svoju ochotu spolupracovať.

Vyšetrovatelia mu totiž povedali, že je to kvôli tomu, že nemá službu ten správny sudca, teda ten ich sudca, nakoľko 90% realizácií robili pri vybraných sudcoch ako je Hrubala,

parafrázuje vyšetrovateľ Kaľavského.

Kaľavský doplnil, že priamo v budove NAKA v Bratislave volal Petrovi Petrovovi cez hlasitý odposluch, tak že to počuli aj jeho kolegovia. Petrov zreprodukoval, že Mikulec chce ísť vypovedať. „Ďurka alebo Čurilla, neviem presne uviesť, neverbálne pokývali na znak nesúhlasu, že nemá ísť naspäť, nech ho Peter Petrov zastaví,“ uviedol Kaľavský s tým, že to aj odkázal Petrovovi, ktorý súhlasil.

Kaľavský podľa uznesenia vtedy pochopil, prečo nechceli, aby sa Mikulec vrátil. „Vyšetrovatelia mu totiž povedali, že je to kvôli tomu, že nemá službu ten správny sudca, teda ten ich sudca, nakoľko 90% realizácií robili pri vybraných sudcoch ako je Hrubala,“ parafrázuje vyšetrovateľ Kaľavského slová v uznesení.

Agent ďalej uvádza, že takýmto spôsobom fungujú vyšetrovatelia a mnoho operatívcov v rámci protizločineckej jednotky dlhé roky.

Mikulec teda nedobrovoľne zostal na úteku a zakrátko Kaľavský obdržal od svojho informátora Petra Petrova, informáciu, že ho našli obeseného v Česku. „Ako obvykle boli všetci radi, že sa im ďalší zločinec obesil, tak to brali, že je to ďalší spoločný zárez na pažbe,“ uviedol Kaľavský.

V zápisnici sa spomína aj výpoveď agenta, ktorý hovorí o osnove v bodoch, podľa ktorej mali kajúcnici vypovedať. „Agent ďalej uvádza, že takýmto spôsobom fungujú vyšetrovatelia a mnoho operatívcov v rámci protizločineckej jednotky dlhé roky. Takto to fungovalo, avšak jediný prípad o ktorom vie, že boli napísané v správe, bol prípad pri Csabovi Dömötörovi, v iných prípadoch vyšetrovatelia komunikovali len v priamom styku, alebo prostredníctvom telefonátov cez aplikácie,“ stojí v uznesení.

Usvedčujú ich aj zvukové nahrávky

Vyšetrovatelia mali podľa uznesenia k dispozícii aj zvukové nahrávky. „Z predmetného doslovného prepisu zvukového záznamu vyplýva, že P. Petrov priznáva, že mal osobe M. Mikulec vedome zabrániť vrátiť sa na na podnet obvinených,“ konštatuje vyšetrovateľ v zápisnici o obvinení. Táto skutočnosť je potvrdená aj z nahrávky agenta, na ktorej Čurilla priznáva, že to práve z ich pokynu konal P. Petrov a zastavil M. Mikulca, aby sa nevrátil na Slovensko.

„Keď to on, kok.t, povie, tak ja ti radím povedz, že toto neni pravda. Lebo signál na odposluchoch nemôžu mať, a keď to nemáš nikde napísané. Lebo toto by bol prúser jak, jak, jak víno,“ cituje vyšetrovateľ v obvinení Čurillu. Na základe toho je podľa neho jednoznačne preukázané úmyselné vedomé konanie Čurillu aj Ďurku.

Bolo zistené, že okná na uvedenej kaviarni majú zrkadlový efekt a teda odrážajú v sebe obraz z ulice a nie je možné vidieť do vnútra kaviarne,

priblížil vyšetrovateľ zistenia polície.

Druhý bod obvinenia sa týka manipulovania výpovedí kľúčových svedkov – kajúcnikov. Ide o prípad, keď Dömötör vypovedal o tom ako viezol svojho kumpána Mateja Zemana do reštaurácie Towers v Troch vežiach s veľkým obnosom peňazí na stretnutie s Františkom Böhmom a Ľudovítom Makóom.

Podľa výpovede Dömötör uviedol, že oboch vidieť cez okno reštaurácie. Takýmto spôsobom sa mal prevziať Makó úplatok 50-tisíc eur pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za vybavenie prepustenia bosa takáčovcov Ľubomír Kudličku z väzby.

Prebratie úplatku Makóa pre Dušana Kováčika v Troch vežiach podľa inšpekcie nesedí. – Foto: tasr

Cez sklo nemohol vidieť Makóa

„Ku kaviarni s názvom Towers bolo vykonané v rámci operatívno-pátracej činnosti šetrenie príslušníkmi OISZ UI UIS, pričom bolo zistené, že okná na uvedenej kaviarni majú zrkadlový efekt a teda odrážajú v sebe obraz z ulice a nie je možné vidieť do vnútra kaviarne,“ priblížil vyšetrovateľ zistenia polície. Mimochodom, na túto skutočnosť poukazoval opakovane aj šéf Smeru Robert Fico.

Kaľavský vo svojom výsluchu uviedol, že na krivú výpoveď naviedol Dömötöra práve obvinený policajt. „Ďurka sa smial, že je to úplný retard, že nevedel zopakovať vôbec nič a musel celú zápisnicu, celý výsluch napísať on bez toho, aby sa sám k tomu Cs. Dömötör vyjadril a následne ju C. Dömötör len podpísal,“ priblížil na výsluchu Kaľavský.

Ďurka povedal, že tieto vyjadrenia nezostanú nepotrestané, a že on o chvíľu uvidí, to povedal tak cez zuby smerom k R. Ficovi potichu,

stojí v uznesení o obvinení Čurillu a Ďurku.

Manipulovanie výpovede potvrdzuje aj nahrávka medzi Petrom Petrovom a neznámou osobou. „Ja som im dohodol Zemáka, aby vypovedal proti Makóovi. Ja som dohodol to, že zosúladili výpovede Csabu Dömötöra so Zemákom, aby im sedeli,“ povedal na nahrávke Petrov neznámemu mužovi.

„A ja si pamätám, keď mi povedal Čurilla, že keby nie je mňa, nie je takáčovcov, keby nie je takáčovcov, nie je Makóa, keby nie je Makóa, nie je Očistec, keby nie je Makóa, nie je Judáš, všetko som to robil ja,“ priznal sa na nahrávke Petrov. „Vieš, potrebovali niekoho kto bude verifikovať Zemákove informácie, že ho viezol do Towersu, že dávali peniaze, všetko, tak som vybavil Csabu Dömötöra,“ doplnil Petrov.

Chystali sa na Fica?

Okrem Jána Čurillu a Pavla Ďurku skončili v putách aj ďalší dvaja vyšetrovatelia Štefan Mašin a Milan Sabota, ktorých obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Zadržali aj dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholtza, ktorého už tiež obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa aj marenia spravodlivosti. Csaba Dömötör sa ku skutkom už priznal a dostal podmienku za krivú výpoveď.

Viac článkov o kuaze kajúcnikov nájdete tu:

 1. NAKA
 2. Na kombosnímke Daniel Lipšic a tabuľa označujúca miesto, kde obeseného muža našli.
 3. Dušan Kováčik na súde v Pezinku.
 4. Zľava Peter Petrov a Matej Zeman.
 5. Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik počas hlavného pojednávania.
 6. Na snímke advokát Peter Kubina prichádza na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave.
 7. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
 8. NAKA
 9. Darina Juhásová s dcérou počas vlaňajšieho protestu pred NR SR.
 10. NAKA
 11. Pavol Ďurka prichádza na súd.
 12. Kaľavského vypočujú cez telemost
 13. Bratislavský advokát Martin Ribár.
 14. Eduard Heger na snímke z videa
 15. Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčika.
 16. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
 17. Roman Mikulec
 18. Kaľavského vypočujú cez telemost

V uznesení sa spomína aj šéf Smeru-SSD Robert Fico. Agent opísal ako raz vstúpil do do kancelárie vyšetrovateľa Ďurku, ktorý práve sledoval tlačovku predsedu Roberta Fica o kauze advokáta Martina Ribára. To bola vec, ktorú v minulosti riešil práve Ďurka. „P. Ďurka povedal, že tieto vyjadrenia nezostanú nepotrestané, a že on o chvíľu uvidí, to povedal tak cez zuby smerom k R. Ficovi potichu. Následne agent povedal P. Ďurkovi, že je to kok.t, pričom P. Ďurka reagoval s tým, že to by sa na neho aj J. Čurilla hneval, keby to zostalo nepotrestané,“ stojí v uznesení o obvinení Čurillu a Ďurku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo sa stalo pred smrťou takáčovca? Chystali sa na Fica? Detaily obvinenia Čurillu a Ďurku šokujú!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti