eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

EXKLUZÍVNE Je Matovič fakt blázon? Analytik Baránek: To ticho verifikuje, že tá informácia je pravdivá!

V politickej a spoločenskej diskusii sa čoraz častejšie stretávame s názorom, že bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽANO) nie je zdravotne v poriadku. Opozičný líder Robert Fico (Smer-SD) napríklad tvrdí, že Matovič je v opatere lekárov. V podobnom duchu sa o ňom nevyjadruje len politická opozícia, no napríklad aj občania v komentároch na sociálnych sieťach. Samotný minister financií, však o celej veci mlčí. Kým v zdanlivo oveľa menej citlivých záležitostiach, pri ktorých ho iní kritizujú, sa hneď, často aj dosť expresívne ozve, v tomto prípade je ticho. Politického analytika Jána Baráneka sme sa opýtali, ako to celé číta on. Exkluzívne v tejto veci pre eReport okrem iného uviedol aj to, že mlčanie šéfa OĽANO považuje nielen za zvláštne, ale a dokonca až potvrdzujúce to, čo sa o Matovičovi šíri.

„Informácia nie je nová, je tu niekoľko rokov. Ak si spomínate, pred voľbami sa Matovič na nejaký čas vytratil z politického priestoru a popularita Remišovej vystúpila. Už vtedy sa hovorilo, že je na nejakom liečení, alebo niečo podobné,“ pripomenul Baránek udalosti spred približne dvoch rokov.

Usvedčuje Matoviča jeho mlčanie?

Pravdou je, že zatiaľ čo pri iných témach sme u Matoviča zvyknutí na veľmi rýchle a hlasné reakcie, v tomto prípade sa minister financií nijak voči obvineniam nevymedzuje. Jeho citlivosť na negatívne informácie o jeho osobe pri tom spoločnosť pociťuje často. Naposledy napríklad pri spore so šéfom odborového zväzu KOVO Mariánom Magdoškom. Rovnako, ako Matovič, sa k téme nevyjadrujú ani jeho politickí kolegovia.

„To ticho je veľmi zvláštne a skôr mi napovedá, že na tom niečo bude, lebo keby to tak nebolo, tak Igor Matovič zvykne veľmi ostro reagovať na takéto veci a ja si myslím, že ak by niečo na tom nebolo pravdy, už dávno by sa voči tomu vymedzil,“ skonštatoval Baránek.

Obyčajný SBSkár v obchode potrebuje psychotesty na to, aby dokázal, že je spôsobilý na výkon povolania. A u človeka, ktorý riadi krajinu a exekutívu vlastne vôbec žiadne kritéria nemáme,

upozornil Ján Baránek.

Podľa analytika dokonca zároveň to ticho verifikuje, že informácia je pravdivá: „Pokiaľ to bude stále v tejto sfére, že Fico to bude tvrdiť a nikto mu nebude oponovať, tak to ticho vlastne verifikuje, že tá informácia je pravdivá a politicky to môže vyhovovať jeho súperom.“

Tým, ktorí expremiéra ešte podporujú, nevadí asi nič

Baránek taktiež naznačil, že bez vánku sa ani list nepohne a Matovič si za reči ľudí o jeho mentálnom a psychickom stave môže sám. „On to aj tým správaním ako keby potvrdzuje. Zoberte si tie jeho tlačovky od vzniku tejto koalície, kde on zvykol plakať, zoberte si tie jeho nezmyselne nápady, aké on presadzoval do politiky. To nie je len tak, že si to niekto vymyslel,” vyslovil svoje domnienky Baránek.

Politici v USA podľa Jána Baráneka musia zverejňovať svoj zdravotný stav práve na to, aby sa zamedzilo vládnutiu nespôsobilých osôb.

Ako ďalej analytik konštatoval, politicky by Matovičovi zistenie verejnosti o prípadných mentálnych problémoch nemuselo uškodiť: „Jemu to už moc poškodiť nemôže, lebo on už je tak neobľúbený, že tá podpora, ktorá mu ostala, to sú zrejme ľudia, ktorým nevadí nič,“ zauvažoval.

Podľa Baráneka by sme si mali konať po vzore USA

Baránek sa pristavil aj pri téme povinného preukazovania dobrého zdravotného stavu pre výkon verejnej funkcie. Politici v USA podľa neho musia zverejňovať svoj zdravotný stav práve na to, aby sa zamedzilo vládnutiu nespôsobilých osôb: „V prípade verejne činných osôb by sme mali postupovať ako v USA, kde politici zverejňujú svoj zdravotný stav, aby tým dokázali spôsobilosť na výkon funkcie a ja som za to, aby to bolo aj na Slovensku“.

Pravdou je, že politici by neboli prvou profesnou skupinou, ktorá by sa takto musela preukazovať. „Obyčajný ochrankár alebo SBSkár v obchode potrebuje psychotesty na to, aby dokázal, že je spôsobilý na výkon povolania. A u človeka, ktorý riadi krajinu a exekutívu vlastne vôbec žiadne kritéria nemáme,“ upozornil Baránek, ktorý si aktuálne nedokáže predstaviť, čo by nasledovalo, keby sa šumy“ okolo zdravotného stavu Matoviča oficiálne potvrdili ako pravdivé.

Médiá prestali plniť svoju funkciu

Zaujímavé je aj to, že sa toto podozrenie takmer nikdy neobjavuje v mediálnom priestore aj napriek tomu, že v prípade ich potvrdenia, by šlo o veľmi zásadné a vážne zistenie.

To nie je len tak, že niekto si to vymyslel. Matovič takpovediac nahráva na smeč. Tvrdenie, že je blázon, tak pre veľa ľudí vyzerá ako pravdivé,

konštatoval politický analytik.

„Médiá prestali plniť svoju základnú funkciu, tie mainstreamové, zlyhali v celej tej pandémii a prestali plniť úlohu tej kontroly a navyše, on je stále minister financií a de facto stále tu koalíciu riadi do istej miery a pokiaľ si bude štát platiť reklamu v médiách a nie za malé peniaze, tak nemôžeme čakať nič iné,“ pokúsil sa pomenovať dôvody toho, prečo nie je pre väčšinu novinárov diskusia o Matovičovom zdravotnom stave taká zaujímavá, ako by možno byť mohla či mala.

Občania si tiež myslia svoje

Možno sa domnievať, že informácie, ktoré sa v tejto súvislosti na dennej báze o ministrovi financií objavujú, žurnalistická obec považuje za hoaxy opozície. A nielen tej. Svoje si o Matovičovi myslia aj viacerí bežní občania.

„To nie je len tak, že niekto si to vymyslel. Matovič takpovediac nahráva na smeč. Na základe toho, čo vidia ľudia, čo on v politike robí, tak na základe toho, také tvrdenie, že je blázon, tak pre veľa ľudí vyzerá ako pravdivé,” uzavrel pre eReport politický analytik.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Daniel Lipšic
 2. Predseda vlády SR Eduard Heger.
 3. Milan Krajniak
 4. Zľava Igor Matovič a Marián Magoško.
 5. polícia Francúzsko
 6. Anna Belousovová
 7. Robert Fico na snímke z videa.
 8. Robert Fico (Smer-SD) počas príhovoru na protivládnom proteste na Hlavnej ulici v Košiciach 1. septembra 2021.
 9. Plyšový macík v poslaneckej lavici v NR SR.
 10. Ján Baránek.
 11. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
 12. Zuzana Čaputová.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EXKLUZÍVNE Je Matovič fakt blázon? Analytik Baránek: To ticho verifikuje, že tá informácia je pravdivá!

Odoberať
Upozorniť na
guest
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti