eReport.sk
Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová sa stretne s ekoaktivistami: Situácia v Tatrách je extrémne zlá!

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretne so signatármi iniciatívy Milujem zelené Tatry, ktorí ju upozorňujú na extrémne zlú situáciu stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách. Hlava štátu by sa s nimi rada stretla priamo v Tatrách, potvrdil to riaditeľ odboru komunikácie kancelárie prezidentky Jozef Matej. “Stretnutie by sa mohlo uskutočniť po skončení lockdownu a v momente, keď to pandemická situácia umožní,” dodal.

List zaslali signatári prezidentke v novembri. „Ide o neúmerne realizovanú aj plánovanú výstavbu prevažne investičných nehnuteľností, v mnohých prípadoch v rozpore so zákonmi SR a taktiež v rozpore s právami a potrebami občanov,“ uvádza sa v liste. Podpísali ho aj viacerí prednostovia okresných úradov. Podľa signatárov sa za posledné desaťročie dá hovoriť o absolútnej absencii posudzovania vplyvov na životné prostredie. Dodávajú, že dôsledky nečinnosti vyústili do popierania poslania národného parku.

Veľké projekty ničia prírodu v Tatrách

„Najhoršie sú veľké projekty apartmánových domov a iných investičných nehnuteľností, ktoré vyrastajú v Tatranskom národnom parku (TANAP) a jeho ochrannom pásme, ako huby po daždi,“ píše sa v liste s tým, že negujú zmysel národného parku. Signatári zdôrazňujú, že podľa územných plánov podtatranských obcí je až jedna tretina ochranného pásma TANAP určená na novú výstavbu apartmánov, domov a rekreačných zariadení.

Zničia väčšinu ekosystému v daných oblastiach

Medzi Popradom a tatranskými osadami podľa nich vznikne silne urbanizovaný priestor väčší, ako samotné okresné mesto. „Zhruba jedna tretina ekosystémových funkcií a služieb v tejto zóne môže byť postupne zničená. Prepojenie jednotlivých biotopov a migračných koridorov divo žijúcich zvierat bude prerušené, zvyšujúc tak možnosť neželaného stretu človeka s veľkými cicavcami,“ dodáva iniciatíva.

Bude vás zaujímať:

  1. Robert Fico v obchode s oblečením.
  2. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. žiada o počkanie s treťou dávkou

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová sa stretne s ekoaktivistami: Situácia v Tatrách je extrémne zlá!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti