eReport.sk
Robert Fico (Smer-SD) počas príhovoru na protivládnom proteste na Hlavnej ulici v Košiciach 1. septembra 2021.
Robert Fico (Smer-SD) počas príhovoru na protivládnom proteste v Košiciach. Foto: tasr

VIDEO Fico varoval pred sociálnymi výbuchmi, avizoval protesty: Sú jediným východiskom!

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii kritizoval vládu za to, že aj napriek avizovaniu pripravenosti na tretiu vlnu pandémie štát evidentne nezvláda situáciu a podcenená bola aj samotná príprava. Na Slovensku do toho vstúpil zásadný problém so zdražovaním energií, priemyselných produktov a potravín, o ktorom sa Smer-SD pravidelne snaží diskutovať v parlamente. Vládni poslanci zjavne odmietajú otvoriť mimoriadne schôdze k týmto témam. Opozičnému lídrovi evidentne došla trpezlivosť a avizuje ďalšie verejné protesty.

Pravdou je, že už po vyhláseniach predsedu vlády Eduarda Hegera a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského spred pár mesiacov Smer-SD avizoval, že má odlišné informácie a tvrdenia o pripravenosti slovenského zdravotníctva na tretiu vlnu pandémie nemusia byť pravdivé. Vládni poslanci však utorok mimoriadnu schôdzu Smeru-SD o stave zdravotníctva odmietli.

O pacienta by sa starali už od pozitívneho testu

Opozícia by mala k riadeniu pandémie zjavne diametrálne odlišný prístup oproti vláde. „Smer – sociálna demokracia by bez akéhokoľvek zaváhania použil finančné prostriedky na stabilizáciu lekárov a zdravotných sestier. Nebudeme vyčítať vláde zvýšenie deficitu, prípadne zvýšenie verejného dlhu, ak sa použijú okamžite peniaze na to, aby sa vrátili do práce ľudia, ktorí odišli do predčasného dôchodku, prípadne aby sme našli aj tých, ktorí postupne odišli do blízkeho zahraničia alebo prestali pracovať v oblasti zdravotníctva z dôvodov podmienok, ktoré sú pre týchto ľudí neakceptovateľné. Druhý rozdiel je v prístupe k ľuďom. Od samého začiatku tvrdíme, že sa treba venovať pacientovi, akonáhle je uňho zistený covid. Treba mu dať lieky zadarmo, treba mu dať lekársky protokol, treba mu dať užitočné telefónne číslo, kde sa dozvie, ako má postupovať podľa toho, aké príznaky má. Plus keby sme nakúpili viac ako tisíc pľúcnych ventilácií, tak by nemohli skončiť v nejakom tajnom sklade, ale ten rok a pol by sa využil na prípravu ľudí, ktorí by tieto pľúcne ventilácie vedeli potom aj ovládať,“ vysvetlil pred novinármi Fico.

Drastické zdražovanie prinesie sociálne výbuchy

Opozícia chcela okrem stavu zdravotníctva na samostatnej mimoriadnej parlamentnej schôdzi diskutovať aj o zdražovaní. Situácia je podľa nich taká vážna, že sa celá téma dostáva v očiach občanov pred tému koronavírusu. Podľa Fica treba očakávať, že v roku 2022 priemerná rodina minie jeden celý mesačný plat iba na zdražovanie, čo vyvolá sociálne výbuchy.

„My sme chceli sem postaviť pána Sulíka, pána Hegera, nech nám povedia, čo s tým idú robiť. My ponúkame znižovanie DPH, pokiaľ ide o ceny energií, ponúkame plynové vratky, ako sme to už robili aj v minulosti. Ponúkame prácu s cenou energií, pretože sa dá pri cene elektriny pracovať s niektorými položkami, ktoré majú vplyv na celkovú cenu. Povedzte mi, prečo táto vláda neponúka okrem šmýkania sa na toboganoch a pekných nechtov nič?,“ pýta sa Fico.

Jediným východiskom verejné protesty

„Koalícia však túto schôdzu neotvorila, pretože ju tieto problémy nezaujímajú. Keďže koalícia nechce prijímať žiadne zákony, odmietajú podania na ústavný súd, na mimoriadnych schôdzach bránia prerokovať konkrétny program, je jediným východiskom organizovanie verejných protestov,“ uzatvára sa v tlačovej správe strany Smer-SD.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  2. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽaNO) počas brífingu s novinármi, na ktorej ohlásil svoju demisiu.
  3. Robert Fico v obchode s oblečením.
  4. Peter Pellegrini za rečníckym pultom počas tlačovky Hlasu.
  5. Policajt záchranárovi nariaďuje schovať transparent.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico varoval pred sociálnymi výbuchmi, avizoval protesty: Sú jediným východiskom!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti