eReport.sk
Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Boris Kollár. Foto: tasr

Koalícia má smelé plány: Chce upraviť legislatívu a zefektívniť boj proti korupcii!

Koalícia deklaruje, že postupne pracuje na legislatíve, ktorá má zefektívniť boj proti korupcii. Má ísť o novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, zákon o lobingu, sprísnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov či hmotnú zodpovednosť politikov. Zhodli sa na tom šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO) a podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga. Ten verí, že zmeny sa odklepnú už začiatkom nového roka. Šéfka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová vníma ako deficit tejto vlády neriešenie reformy prokuratúry.

Hmotná zodpovednosť politikov či lobing

„Vláda postupne pracuje na všetkých legislatívnych návrhoch vrátane hmotnej zodpovednosti politikov či lobingu, ako aj na koncepčných materiáloch typu Národný protikorupčný program. Pokiaľ ide o protikorupčné opatrenia, máme v pláne zaviesť minimálne tie, ktoré sú uvedené v programovom vyhlásení vlády, a budeme sa snažiť zaviesť aj tie, ktoré sú uvedené vo volebnom programe hnutia OĽANO,“ uviedol šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO).

Vláda sa usiluje oklieštiť právomoci generálneho prokurátora s využívaním sporného paragrafu 363 – Foto: tasr

Na zmenu paragrafu 363 apeluje Remišová aj Šeliga

Šeliga verí, že novelou Trestného poriadku sa zrýchli trestné konanie a podarí sa vyriešiť sporné otázky, ktoré súvisia s paragrafom 363 Trestného poriadku tak, aby nevznikali žiadne pochybnosti o aplikácii tohto ustanovenia. Remišová chce, aby generálna prokuratúra spoločne s ministerstvom spravodlivosti navrhli zmeny tak, ako to sľúbili ľuďom v programovom vyhlásení vlády. V rámci reformy prokuratúry chce riešiť aj úpravu sporného paragrafu 363.

Poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga – Foto: tasr

Mimoparlamentná strana Spolu: Aj napriek sľubom doposiaľ nedošlo k zmenám

Mimoparlamentná strana Spolu v uplynulom týždni v rámci Medzinárodného dňa boja proti korupcii uviedla, že vláda by si na protikorupčnom vysvedčení zaslúžila štvorku. „Mala to byť vláda, ktorej vlajkovou loďou mal byť boj proti korupcii a klientelizmu. Úvodné nadšenie však rýchlo vyprchalo. Postupne sme sa stali svedkami politických nominácií a netransparentných výberových konaní. Aj napriek sľubom doposiaľ nedošlo k zmenám v legislatíve o preukazovaní pôvodu majetku.“

Bude vás zaujímať_

  1. Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  2. Ideme správnym smerom

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koalícia má smelé plány: Chce upraviť legislatívu a zefektívniť boj proti korupcii!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne