KK86 Paríž - Španielsky tenista Rafael Nadal pózuje s trofejou po víťazstve 6:0, 6:2, 7:5 nad Srbom Novakom Djokovičom vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros 11. októbra 2020 v Paríži. Nadal získal 20. grandslamový titul a vyrovnal rekordný zápis Švajčiara Rogera Federera. V nedeľu vyhral jubilejný 100. zápas na parížskej antuke. FOTO TASR/AP Spain's Rafael Nadal bites the trophy as he celebrates winning the final match of the French Open tennis tournament against Serbia's Novak Djokovic in three sets, 6-0, 6-2, 7-5, at the Roland Garros stadium in Paris, France, Sunday, Oct. 11, 2020. (AP Photo/Michel Euler)

Antukový kráľ! Nadal vymazal Djokoviča vo finále Roland Garros

Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal trinástykrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros. Obhajca titulu zdolal vo finále ako turnajová dvojka najvyššie nasadeného Srba Novaka Djokoviča 6:0, 6:2, 7:5. Nadal získal 20. grandslamový titul a vyrovnal rekordný zápis Švajčiara Rogera Federera. V nedeľu vyhral jubilejný 100. zápas na parížskej antuke.

Nadal má vo finálových súbojoch na dvorci Philippa Chatriera stopercentnú bilanciu 13:0. Na antukovom vrchole sezóny utrpel iba dve prehry. V roku 2009 prehral v osemfinále so Švédom Robinom Söderlingom, v júni 2015 podľahol vo štvrťfinále Djokovičovi.

Vďaka nedeľňajšiemu triumfu zinkasoval prémiu 1,6 milióna eur a do svetového rebríčka ATP si pripísal 2000 bodov. V jeho pondelňajšom vydaní si upevní druhé miesto. V priebehu celého turnaja nestratil ani set.

Djokovič nevyužil šancu na zisk druhého titulu na Roland Garros. Doposiaľ jedinýkrát zvíťazil vo francúzskej metropole v roku 2016, keď skompletizoval zbierku trofejí z podujatí veľkej štvorky. Pre Srba to bola iba druhá prehra v tomto roku, prvá v zápase, v ktorom jeho súper premenil mečbal. V osemfinále US Open proti Španielovi Pablovi Carrenovi-Bustovi ho diskvalifikovali za odpálenie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne.

Na úvod excelentý „kanár“ za 45 minút

V Paríži pred začiatkom finále padali dažďové kvapky a tak sa duel hral pod zatiahnutou strechou. V prvom sete podal Nadal excelentný výkon a súperovi uštedril za 45 minút „kanára“. Španiel skvele čítal Srbovu hru a dokázal si poradiť aj s jeho obávanými stopbalmi. Nadal ťažil z výborného podania a razantných forhendových úderov, ktoré zahrával tesne k čiaram.

Nadal sa teší z víťazstva nad Novakom Djokovičom. Foto: tasr/ap

Počas úvodného dejstva spravil iba dve nevynútené chyby. Djokovič prvýkrát vo finále na grandslamoch neuhral v sete ani gem.

V druhom sete mu vychádzalo všetko

Na začiatku druhého setu odvrátil tri brejkbaly a získal prvý gem v zápase. V tretej i piatej hre však opäť prišiel o servis a Nadal si vybudoval rozhodujúci náskok 4:1. Djokovič sa snažil hrať aktívne a diktovať tempo, no vo výmenách príliš kazil. Nadal sa dokázal dostať aj z ťažkých pozícii a z defenzívy vytiahnuť víťazný úder. Vychádzali mu najmä forhendové longlajny a údery do protipohybu.

Bodka za zápasom po prvom mečbale

V treťom sete Nadal za stavu 2:2 čistou hrou zobral Djokovičovi servis. V ďalšom geme mu však odišlo prvé podanie, čo Srb využil a vyrovnal na 3:3. Záver setu však patril Španielovi. Za stavu 5:5 Djokoviča brejkol a následne premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. Vzájomnú bilanciu s Djokovičom upravil na 27:29. V celom zápase spravil iba 14 nevynútených chýb, Djokovič až 52.

Španielsky tenista Rafael Nadal (vpravo) a srbský tenista Novak Djokovič na parížskej antuke. Foto: tasr

muži – dvojhra – finále:

Rafael Nadal (Šp.-2) – Novak Djokovič (Srb.-1) 6:0, 6:2,

Ohlasy Hrbatého a Federera

Bývalého slovenského tenistu Dominika Hrbatého prekvapil suverénny triumf Rafaela Nadala vo finále Roland Garros. Na zisk trofeje favorizoval Srba Novaka Djokoviča.

Na snímke Dominik Hrbatý. Foto: tasr

„Videl som Rafu v prvom kole a myslel som si, že sa bude v priebehu turnaja trápiť. Kritizoval organizáciu turnaja aj nové lopty. Djokovič si po príchode z Ameriky rýchlo zvykol na antuku a až do semifinálového zápasu s Grékom Stefanosom Tsitsipasom podával výborné výkony. Ťažko povedať, či sa v tomto dueli nejako zasekol, alebo či ho niečo rozladilo. Dostať však od Rafu ‚kanára‘ vo finále, to je silná káva. Nadal sa dokázal vyhecovať, dobre skoncentrovať a postaral sa o prekvapenie,“ uviedol Hrbatý.

Trinásty triumf španielskeho tenistu Rafaela Nadala na Roland Garros je podľa Rogera Federera jeden z najlepších športových výkonov v histórii. Nadal sa v nedeľu v počte grandslamových trofejí vyrovnal práve dvadsaťnásobnému šampiónovi zo Švajčiarska.

Na archívnej snímke z 5. júna 2011 španielsky tenista Rafael Nadal (vpravo) a Švajčiar Roger Federer pózujú s trofejami po finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Foto: tasr/ap.

„Vždy som mal k Rafovi obrovský rešpekt ako k človeku a šampiónovi. Už dlhé roky je môj najväčší rival a vzájomne sa motivujeme k tomu, aby sme boli lepšími hráčmi. Preto je mi veľkou cťou pogratulovať mu k dvadsiatemu triumfu na grandslamovom turnaji. Obdivuhodný je najmä fakt, že až trinásť z nich dosiahol na Roland Garros. Podľa môjho názoru je to jeden z najlepších športových výkonov v histórii. Verím, že jubilejná dvadsiatka bude pre nás oboch len ďalší krok v kariére,“ povedal podľa agentúry AP Federer, ktorý v Paríži neštartoval pre zranenie kolena.

Reakcie svetových médií

Na 13. triumf španielskeho tenistu Rafaela Nadala na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži:

L’Equipe: „Božský Nadal! Vo finále znechutil Djokoviča.

sportyou.es: „Nadal sa stal ešte väčšou legendou.“

Marca: „Najväčší z najväčších. Rafa je na antuke doma a nemôže tam vyhrať nikto iný.“

bbc.com: „Rafael Nadal predviedol jedno z najlepších vystúpení na Roland Garros a zaskočil Novaka Djokoviča.“

New York Times: „Proti Nadalovi nemali šancu Djokovič ani Federer. Srba zničil vo finále a vyrovnal Švajčiarov rekord.

Premium Times: „Nadal sfúkol Djokoviča. Kráľ antuky s trinástym triumfom na Roland Garros.“

tagblatt.ch: „Nadal prešiel turnajom bez straty setu a zaokrúhlil počet víťazstiev v zápasoch na Roland Garros na rovných sto.“

idnes.cz: „Antukový kráľ! Nadal vymazal Djokoviča a trinástykrát ovládol Roland Garros.“

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap