eReport.sk
Migranti. Zdroj FB Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu
Migranti. Zdroj FB Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu

Zmenia voľby vo Francúzsku politický kurz Európy? Sú kľúčové a účasť v druhom kole je rekordná!


Dnes je druhé kolo volieb vo Francúzsku. O voľby je tentokrát vo Francúzsku obrovský záujem, z volebných miestností hlásia najvyššiu účasť od roku 1981. Výsledok môže znamenať zlom v histórii krajiny, pričom môže mať aj veľký vplyv na európsku politiku. Nejde len o migračnú politiku ale aj o postoj Francúzska ku konfliktu na Ukrajine. Le Penová už avizovala, že ak bude vo vláde, ani jeden francúzsky vojak nepôjde na východ Európy a zamedzí aj tomu, aby Ukrajina mohla v konflikte použiť ďalekonosné zbrane vyrábané vo Francúzsku.

Druhé kolo volieb vo Francúzsku

V nedeľu o 8.00 h sa vo Francúzsku otvorili volebné miestnosti a začalo sa druhé kolo predčasných parlamentných volieb. Výsledok môže znamenať zlom v histórii krajiny, pričom môže mať aj veľký vplyv na európsku politiku.

Informuje TASR podľa agentúr AP a DPA. Vo voľbách do Národného zhromaždenia (dolná komora parlamentu) môže voliť viac než 49 miliónov registrovaných voličov. Volebné miestnosti sú otvorené od 8.00 h do 20.00 h a počiatočné výsledky budú známe už krátko po ich zatvorení. Hlasovanie v zámorských územiach Francúzska sa začalo už v sobotu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Francúzska pravicová líderka a prezidentská kandidátka Marine Le Penová.
  2. Pápež František v Maďarsku.
  3. Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová,

Francúzi budú počas nedele rozhodovať o 501 z 577 kresiel v Národnom zhromaždení. O zvyšných 76 poslancoch bolo rozhodnuté už počas prvého kola minulý týždeň. Všetci sledujú, či sa krajne pravicovým nacionalistom z protiimigračného Národného združenia (RN) podarí získať absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení, píše DPA.

Prvé kolo vyhrala pravicová strana RN

Predošlú nedeľu v prvom kole predčasných volieb zvíťazilo práve krajne pravicové RN, za ktorým nasledovala koalícia stredoľavicových, krajne ľavicových a zelených strán – a centristická aliancia prezidenta Emmanuela Macrona bola až tretia. Ak krajná pravica získa 7. júla absolútnu väčšinu, vo francúzskom politickom systéme nastane tzv. kohabitácia, keď prezident musí vymenovať za premiéra zástupcu odlišného politického zoskupenia. V tomto prípade predsedu RN 28-ročného Jordana Bardellu. Vtedy sa obmedzí kontrola Macrona nad rozhodovaním o domácej politike a môže to tiež znížiť súčasnú francúzsku podporu Ukrajine.

Macronovo rozhodnutie vyhlásiť predčasné voľby po úspechu RN v eurovoľbách prekvapilo väčšinu analytikov. Vyvolalo tiež neistotu v druhej najväčšej európskej ekonomike. Parížska burza utrpela v júni najväčší mesačný pokles za dva roky.

Obrovský záujem o druhé kolo volieb

O voľby je tentokrát vo Francúzsku obrovský záujem, z volebných miestností hlásia najvyššiu účasť od roku 1981. Ide o veľa. Nielen o migračnú politiku ale aj o postoj Francúzska ku konfliktu na Ukrajine. Le Penová už avizovala, že ak bude vo vláde, ani jeden francúzsky vojak nepôjde na východ Európy a zamedzí aj tomu, aby Ukrajina mohla v konflikte použiť ďalekonosné zbrane vyrábané vo Francúzsku.

Na druhom kole francúzskych parlamentných volieb sa do nedeľňajšieho poludnia zúčastnilo približne 26,63 percenta voličov, čo je viac ako v prvom kole a najviac od roku 1981. Vysoký záujem o hlasovanie potvrdili predstavitelia tamojšieho ministerstva vnútra, informuje TASR na základe agentúr AFP a DPA. V prvom kole predčasných parlamentných volieb pred týždňom bola celková účasť 66,71 percenta, na poludnie to bolo 25,9 percenta. To pripomína DPA.

Výsledok môže znamenať zlom v histórii krajiny, pričom môže mať aj veľký vplyv na európsku politiku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmenia voľby vo Francúzsku politický kurz Európy? Sú kľúčové a účasť v druhom kole je rekordná!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: