eReport.sk
Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová,
Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová, Foto: tasr/ap

V zámorských územiach Francúzska sa začalo druhé kolo parlamentných volieb


Rozhodnutie francúzskeho prezidenta vyhlásiť predčasné voľby po úspechu RN v eurovoľbách prekvapilo väčšinu analytikov. Vyvolalo tiež neistotu v druhej najväčšej európskej ekonomike.

Voliči vo francúzskych zámorských územiach a žijúci v zahraničí začali v sobotu hlasovať v druhom kole francúzskych parlamentných volieb. Tie by mohli priniesť bezprecedentné víťazstvo nacionalistickej krajnej pravice, píše TASR na základe agentúry AP.

Druhé kolo predčasných volieb začalo v sobotu pri kanadskom pobreží na súostroví Saint-Pierre a Miquelon a nasledovalo na francúzskych územiach v Karibiku, južnom Tichomorí a Indickom oceáne. Voliť začali aj Francúzi žijúci v zahraničí.

Voľby v kontinentálnom Francúzsku sa konajú v nedeľu. Predbežné volebné odhady sa očakávajú po zatvorení posledných volebných miestností v nedeľu o 20.00 h tamojšieho času. Prvé oficiálne výsledky budú pravdepodobne na prelome nedele a pondelka, píše agentúra.

Predošlú nedeľu sa v prvom kole predčasných volieb dostala na prvé miesto protiimigračná strana Národné združenie (RN) Marine Le Penovej, za ktorou nasledovala koalícia stredoľavicových, krajne ľavicových a zelených strán – a centristická aliancia prezidenta Emmanuela Macrona bola až tretia, pripomína AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová,
  2. Prekvapivé stanovisko od Macrona?
  3. Francúzsky premiér Gabriel Attal
  4. Biden a Macron v spoločnom vyhlásení

Ak krajná pravica získa 7. júla absolútnu väčšinu, vo francúzskom politickom systéme nastane tzv. kohabitácia, keď prezident musí vymenovať za premiéra zástupcu odlišného politického zoskupenia. V tomto prípade predsedu RN 28-ročného Jordana Bardellu. Vtedy sa obmedzí kontrola Macrona nad rozhodovaním o domácej politike a môže to tiež znížiť súčasnú francúzsku podporu Ukrajine.

Macronovo rozhodnutie vyhlásiť predčasné voľby po úspechu RN v eurovoľbách prekvapilo väčšinu analytikov. Vyvolalo tiež neistotu v druhej najväčšej európskej ekonomike. Parížska burza utrpela v júni najväčší mesačný pokles za dva roky.

Riadne funkčné obdobie poslancov Národného zhromaždenia je päť rokov. V jednomandátových volebných obvodoch sa volí podľa väčšinového volebného systému v dvoch kolách. Ak v prvom kole žiadny kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu odovzdaných hlasov a zároveň podporu aspoň 25 percent oprávnených voličov, do druhého kola postúpili kandidáti s podporou minimálne 12,5 percenta odovzdaných hlasov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V zámorských územiach Francúzska sa začalo druhé kolo parlamentných volieb

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: