eReport.sk

20 rokov Slovenska v Európskej únii


V máji v roku 2003 schválili občania Slovenska referendom náš vstup do Európskej únie. S účasťou 52,15 % to bolo doteraz jediné platné referendum v našom štáte.

Do únie sme spolu s deviatimi ďalšími štátmi (Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Malta a Cyprus) vstúpili 1. mája 2004. Bolo to najväčšie rozšírenie Únie od jej vzniku.

Do akej Európskej únie sme vstupovali

Od roku 1993 bola v platnosti tzv. Maastrichtská zmluva, formulovala tri základné oblasti spolupráce. Sú to európske spoločenstvá, spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku a spoluprácu vlád štátov EÚ v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí. Položila základy hospodárskej a menovej únie, zaviedla jednotnú menu euro. Určila kritériá jej používania vrátane predpokladov, ktoré musí krajina splniť na vstup do eurozóny. 

Výlučné právomoci EÚ podstatne rozšírila tzv. Lisabonská zmluva (platná od 01.12.2009). Európsky parlament (do ktorého budeme voliť poslancov 8. júna t.r.) získal právo rozhodovať vo viac ako 40 oblastiach vrátane poľnohospodárstva, energetickej bezpečnosti, prisťahovalectva, spravodlivosti a fondov EÚ.

A v akej Európskej únii sme sa ocitli

V roku 2003 sme vstúpili do Únie, ktorá riešila dôležité a podstatné veci: slobodu pohybu pre všetkých občanov žijúcich na jej území, bezcolnú výmenu tovarov, jednotný trh. Únia podporovala ekonomicky slabšie regióny a ochraňovala svoje vonkajšie hranice. 

Kladieme si otázky čo sa s Úniou stalo? Prečo teraz rozhoduje o tom, ktorou rukou máme otvárať dvere na aute (nie, toto nie je hoax), alebo aký tvar má mať ovocie a zelenina? Prečo sa snaží medzi základné ľudské práva zaradiť právo na interrupciu, ktoré jednoznačne spadá pod zdravotnú starostlivosť, ktorú si jednotlivé štáty riešia sami? A v týchto otázkach by sme mohli pokračovať donekonečna. 

Európska únia je veľmi dobrý projekt. Žiaľ, momentálne sa zdá, že je riadená nie politikmi a ekonómami, ale skupinami aktivistov z rôznych oblastí. Snažia sa nás „zrovnať“ – určovať nám spôsob života, a pomaly už aj spôsob myslenia. 

Váha volieb do Európskeho parlamentu

O niekoľko týždňov budú voľby do Európskeho parlamentu, na ktorých sa na Slovensku zúčastňuje minimum voličov (pred desiatimi rokmi to bolo IBA 13 % (!!) všetkých oprávnených voličov, účasť nikdy neprekročila 25 %). Do Európskeho parlamentu môžeme zvoliť 15 poslancov z celkového počtu 705. Je to už na prvý pohľad málo. Ale aj to málo môže byť a bude dôležité. Nie sme iba Slovákmi, ale aj Európanmi a rozhodnutia Európskeho parlamentu ovplyvňujú náš život viac, ako si myslíme. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

20 rokov Slovenska v Európskej únii

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre