eReport.sk
floranazahrade.cz

Voľba kvetov podľa svetových strán


Orientácia balkóna rozhodujúca a kľúčová pre výber rastlín a ich úspešné pestovanie. V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o vhodnom výbere kvetov, aby čo najlepšie prosperovali a aby vám namiesto starostí prinášali čo najviac radosti pri pohľade na váš farebný balkón, či terasu počas celej sezóny.  

Východný balkón 

Má dostatok ranného slnka. Táto orientácia predstavuje ideálne podmienky pre rastliny prosperujúce v polotieni a vyhovuje im ranné slnko. To nie je také rozpálené. Medzi nimi kraľujú rôzne odrody begónií (begoniax tuberhybrida), netykavky (Impatients), petúnie (petunia), ale aj muškátom (Pellargonium) a fuchsiam ( Fuchsia).

Južne orientovaný balkón 

Preferujú ho stredomorské rastliny – oleandre a citrusy. Množstvo slnečného svitu obľubujú aj rôzne aromatické rastliny a bylinky, ktoré nám okrem vizuálneho potešenia obohatia aj kuchynský stôl. A keď už sme pri jedle, južný balkón môže poslúžiť aj na pestovanie zeleniny napríklad paradajky, paprika, chilli či uhorky. Z dostatočne priestranným kvetináčom výdatnou zálievkou a pravidelným prihnojovaním nám budú robiť radosť celé leto. Z klasických „balkónoviek“ nám na južnom balkóne urobia parádu petúnie (Petunia), muškáty (Pellargonium), verbeny (Verbenum). V žiadnom prípade nezabúdajte na pravidelné polievanie. Substrát v horúcich dňoch rýchlo vysychá, obzvlášť na vyšších poschodiach, kde môže byť silnejší  vietor.

Západný balkón 

Dostáva dávku slnečného svitu až na sklonku dňa a preto je vhodný pre rovnaké rastliny ako východná strana. 

Severná strana 

To je trochu ťažší oriešok. Okrem tieňa je problém aj chlad a vietor. Napriek tomu pri dodržaní istých pravidiel nemusíme hádzať flintu do žita. Pri intenzívnejšom prevládajúcom vetre sa sústreďte na rastliny umiestnené na zemi, kde budú chránené. Vyberajte druhy a kultivary kompaktného habitusu.  Previsnuté a košaté kvety vietor ľahko poškodí. Prosperujú tu hluchavky (Lamium), lobelky (Lobelia), koleusy (Coleus), či fuksie (Fuchsia).

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Voľba kvetov podľa svetových strán

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre