eReport.sk

Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Jana Mrvová 


Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce tieto osobnosti formou pravidelných videorozhovorov podrobnejšie predstaviť. Či už sa pohybujú vo svetle reflektorov, alebo ich pozná len úzky okruh ľudí, svojou charizmou oslovujú okolie a zanechávajú za sebou stopu. Pozrite sa s nami na ich prácu, medzníky života, názory aj hodnoty, ktorými sa riadia.

Salón FEMINA, ktorý dnes sídli na Paulínskej ulici v Trnave, patril medzi prvé svadobné salóny na Slovensku. Jeho majiteľkou je úspešná podnikateľka a vyhľadávaná módna návrhárka pani Jana Mrvová. Obdivuje tvorbu Vivienne Westwood i Blanky Matragi. V jej modeloch zažiarili mnohé dámy z Trnavy aj zo širokého okolia. Jej originálne návrhy patrili medzi najkrajšie na prestížnom Plese v opere. Dnes ponúka salón FEMINA svadobné,  spoločenské a detské šaty, ktoré si možno dať ušiť i požičať. 

Podnikanie

Pani Mrvová mala odmalička vzťah k „handričkám“ Šijací stroj ovládala bravúrne už jej mama, babička vyšívala. Ako štrnásťročná si pani Jana ušila prvý nohavicový kostým. Vyštudovala pedagogiku, ale zlákalo ju podnikanie. V roku 1988 si z učiteľskej práce zobrala rok neplateného voľna, ktoré, priznáva s úsmevom, trvá doteraz. Teší ju, keď sú zákazníci spokojní a opätovne sa vracajú. Keď ich jej modely oslovia natoľko, že sú ochotní pricestovať za ňou do Trnavy aj z väčšej diaľky. Každý z jej modelov je unikát. 

Vaša tvorivá práca sa začala pred vyše tridsiatimi rokmi. V roku 1989 sa objavili prvé svadobné šaty vašej značky Femina. Ako si spomínate na svoje podnikateľské začiatky? 

Začiatky podnikania boli fajn. Bola som vlastne jediný svadobný butik na Slovensku. Medzi ľuďmi sa spustili také šumy, rozšírilo sa to. Zrazu prišli nevesty zo Žiliny, z Kysúc, pomaly z Košíc. Ja som si to predstavovala jednoducho. Ušijem šaty, predám ich. Potom si prípadne vezmem nejaké zamestnankyne, ktoré mi budú šiť. Ale začiatok bol taký, že som si ušila zopár šiat, vystavila ich, bol plný obchodík a behom dvoch dní tam nebolo nič.  Otvorila som si preto krajčírsku dielňu, kde som mala dvanásť žien, ktoré šili podľa mojich návrhov modely, ktoré sme predávali. Brali sme aj španielsku značku Pronovias. Tú sme požičiavali, lebo to vtedy bolo nedostupné alebo dostupné len pre pár ľudí, ktorí si to mohli dovoliť kúpiť. Ja som sa špecializovala na svadobnú a spoločenskú módu. 

Foto: archív p. Mrvová

Návrhárstvo ako kreatívna cesta

Originálnosť vašich modelov odobrili aj kritici. Na Plese v opere zažiarila napríklad herečka Monika Hilmerová či fotografka Jana Keketi. Ako sa vám s nimi spolupracovalo a ako sa cítite, keď vidíte svoje šaty „na červenom koberci“?

Cítim sa dobre. S Monikou Hilmerovou sme riešili šaty asi trikrát. Potom sa odsťahovala do Rakúska, takže už to rieši cez bratislavských návrhárov. Odkedy som Janke Keketi robila prvé šaty, odvtedy mi zostala verná. Robili sme deväť nádherných modelov. Boli to náročné modely, ktoré vedela Janka dokonalo predviesť. Svojou postavou a vizážou dala tým šatám ešte takú čerešničku. Chodievali sme spolu do Viedne vybrať látku a konzultovali sme to. Janka bola fajn v tom, že si nechala poradiť. A ja som čerpala nápady od nej, keďže bola v  módnej brandži doma, presne vedela, čo chce, čo je svedčí. 

Foto: archív p. Mrvová

Príprava

My vidíme hotový model. Ako však vyzerá jeho príprava ak by ste nám dovolili „nakuknúť“ do vášho ateliéru? 

Najprv si spravím základnú siluetu. Keď príde klientka s tým, že chce plesové alebo svadobné šaty, vďaka tomu, že mám aj požičovňu šiat, jej najprv vyskúšam nejaké šaty, aby sme videli, aká silueta jej pristane. Spravíme si základný strih a tvoríme. Nie som ten typ návrhára, že si niečo nakreslím na papier a striktne sa toho držím. Musím to prispôsobiť materiálu a nájsť cestu, aby sa v tom dalo aj chodiť. Nie je problém spraviť nádhernú róbu, ktorá bude v konečnom dôsledku vyzerať dobre len na figuríne a nebude použiteľná.

Keďže sa blíži leto, čas svadieb a iných udalostí, a vy sa už dlhé roky venujete svadobným aj spoločenským šatám, aké odporúčania by ste pre dámy mali? 

V prvom rade sa v tých šatách musíte cítiť dobre vy. Ak si šaty oblečiete, pozriete sa na seba do zrkadla a poviete si, tak toto je super, v tomto sa chcem vydávať, už ďalej neriešte. Nechoďte potom, ešte pôjdem, popozerám, čo keby náhodou… Nie. Druhá vec je cena. Niekedy si nájdete šaty, ktoré sa vám veľmi páčia, stoja o nejakú stovku viac ako je váš „budget“… radšej by som to riskla. Zobrala by som tie šaty za tú vyššiu sumu. Nehľadajte niečo lacnejšie, lebo potom sa môže stať, že tie šaty už nebudú. Choďte do toho, kým vás peňaženka pustí.

Foto: archív p. Mrvová

Destinácia

Treťou vecou je prispôsobiť šaty svadbe. Ak je svadba na Seychelách alebo Maldivách, nepôjdem tam vo veľkej róbe, vezmem si niečo rozfúkané, ľahučké, príjemné, aby som pri tom mori bola ako víla. Ak máte malú svadbu, dnes sa to vracia do módy, jednoduchšie šité šaty. Mala som nevestu v nohavicovom kostýme, vyzerala úžasne, v krátkych šatách, dá sa vybrať hocičo. Ak má nevesta detičky, určite by som riešila šaty tak, aby sa v nich dobre pohybovala, aby mala komfort. A to sa dá teraz ľahko vyriešiť. Trendom sú variabilné šaty: máte úzke len mierne rozšírené šaty, na ktoré si viete pripnúť nádhernú veľkú vlečku. Do kostola idete s tou veľkou vlečkou, závojom, môžete si navliecť odnímateľné rukávy. V priebehu troch minút dokážete z tých šiat spraviť jednoduché, v ktorých sa budete výborne baviť a tancovať.

Pani Mrvová mi prezradila, aké zážitky jej podnikanie prinieslo, akých chýb sa treba pri výbere svadobných šiat vyvarovať, ktoré šaty pokladá za svoj najnáročnejší model. Vydanie relácie Veľkí ľudia Malého Ríma s Janou Mrvovou je dostupné na youtube eReport TV.  

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Jana Mrvová 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre