eReport.sk
Ilustračná foto, pixabay.com

Zaujíma nás, čo vás zaujíma


Drahí čitatelia, vitajte na mieste, kde má občiansky hlas váhu a každý problém svoj priestor. V tejto rubrike sa venujeme vašim podnetom, na ktoré sa snažíme nájsť riešenia. Sme radi, že môžeme byť mostom medzi vami – našimi čitateľmi a príslušnými orgánmi, ktoré majú schopnosť riešiť vaše problémy. Poslaním našej redakcie je poskytnúť občanom príležitosť na vyjadrenie. Zaujíma nás, čo vás – našich čitateľov – zaujíma.

„Mesto podniklo v susedstve deratizáciu. Otrávila sa pri tom aj moja mačka, pravdepodobne zjedla otráveného hlodavca a zomrela mi v náručí. Akým spôsobom by malo mesto vykonávať deratizáciu? Je v záujme ochrániť zvieratá, na ktoré deratizácia mierená nie je? Môžem sa dožadovať náhrady škody?“

Mesto musí pri vykonávaní deratizácie používať len prípravky určené na daný účel a kontrolovať účinnosť a efektívnosť činnosti. Zároveň má mesto povinnosť oznámiť začiatok každej takejto činnosti RÚVZ písomne najneskôr 48 hodín pred jej začiatkom, uviesť miesto a čas vykonania deratizácie a tiež druh prípravku, ktorý sa má použiť. Takisto má mesto povinnosť uviesť aj spôsob informovania verejnosti alebo osôb, ktorých sa táto činnosť môže dotýkať. Prípadne preukazovanie náhrady škody je v danom prípade veľmi náročné, nakoľko by bolo potrebné dokázať, že príčinou smrti Vášho zvieratka bola deratizácia, čo musí byť potvrdené správou od veterinára a súčasne si mesto nesplnilo vyššie uvedené povinnosti v zmysle zákona.

 „Na parkovisku pri činžiaku si všímam dlhodobo odstavené auto, ktoré sa viac ako rok nepohlo z miesta. Toto auto blokuje tak parkovacie miesto na sídlisku kde je najväčší problém s parkovaním v Trnave. Aké je riešenie tohto problému?“ 

Táto situácia spadá prednostne do kompetencie Mestského úradu a Mestskej polície Trnava. V prípade, že registrujete odstavené nepojazdné auto, ktoré dlhodobo blokuje parkovacie miesto, primárne kontaktujte majetkového správcu komunikácie, s konkrétnym prípadom, nahlásiť vozidlo a miesto, ktoré blokuje. Kontakt na pani Klimentovú, riaditeľku správy majetku, +421 917 478 898.

„Sused sa dlhodobo nestará o záhradu, je zarastená vysokou trávou/burinou, má majiteľ záhrady nejakú povinnosť záhradu udržiavať napriek tomu, že sa tam nezdržiava alebo aké je riešenie?“

Podľa zákona musí sused či už ako vlastník, správca alebo nájomca dbať o pozemok tak, aby sa predišlo šíreniu buriny, aj keď pozemok nie je obrábaný. Vzťahuje sa to na každý pozemok, ktorý je evidovaný v katastrálnej mape ako orná pôda, chmeľnica, vinica, ovocný sad, záhrada alebo trvalý trávny porast. Druh pozemku sa dá ľahko dohľadať v liste vlastníctva v katastri. Odporúčame, aby ste tento podnet nevyhnutne adresovali na Okresný súd v Trnave, na priame vybavenie. Za zaburinenie pozemku môže orgán poľnohospodárskej pôdy následne udeliť fyzickej osobe – nepodnikateľovi pokutu do výšky 330 . Podnikateľovi môže byť uložená pokuta od 166 € do 33 200 € za každý hektár poľnohospodárskej pôdy.

Sme tu pre vás!

Neváhajte nás kontaktovať aj s vaším problémom!

Mail: redakcia.trnavareport.sk

Mobil: 0947 915 320

Osobne: Redakcia eReport Trnava, Bulharská 42

Vaše podnety sú pre nás impulzom na to, aby sa nám všetkým v Trnave žilo o čosi lepšie!

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujíma nás, čo vás zaujíma

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre