eReport.sk
cor.europa.eu

Potrebujeme vlastne Green deal? 


Nedávno sme zachytili v médiách informáciu, že Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vyhovel žalobe na ochranu klímy, ktorú podali štyri staršie dámy na … Švajčiarsko. Pretože v lete trpia horúčavami, a štát nedostatočne aplikuje princípy green dealu. Sudcovia vyhoveli žalobe, ktorá akoby spadla z Marsu, pomerom hlasov 16:1.

Teraz sa na moment vrátime do základnej a do strednej školy. Už na základnej škole na predmete prvouka sa žiaci učia čo-to o zložení atmosféry. A na stredných školách v rámci maturitnej otázky z biológie sa atmosféra môže tiež vyskytnúť. Aby sme trošku osviežili pamäť: troposféra Zeme (do výšky cca 11 tisíc kilometrov nad povrchom) obsahuje 78 % dusíka, 21 % kyslíka a 1% ostatných plynov (argón, hélium, neón, ozón a ďalšie). Z toho 0,04% oxidu uhličitého (štyri STOTINY! percenta), proti ktorému naša Európska únia tak silno v rámci green dealu bojuje. 

Potrebujeme vôbec CO2?

O význame CO2 len krátko: ak sa jeho množstvo v atmosfére zníži o polovicu (čo je jeden z cieľov green dealu), vyhynú všetky rastliny, ktoré ho „dýchajú“. Ak vyhynú rastliny nastane dominový efekt – vyhynie na planéte všetko, vrátane nás – ľudí. 

Európska únia sa podieľa cca 8 % na celosvetovej produkcii oxidu na planéte. Medzi najväčších „znečisťovateľov“ patrí Čína s 28 percentným podielom a Spojené štáty americké – 16%. (ZDROJ: www.europarl.europa.eu )

Problém tzv. znečisťovania oxidom uhličitým vystihol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Krenský. „CO2 je všade v prírode, ľudia a zvieratá ho vylučujú pri dýchaní. Je potravou zelených rastlín vo fotosyntéze, takže život na Zemi by bez neho neexistoval. Určité tovary sa bez tvorby CO2 z dôvodu zákonov fyziky nedajú vyrábať, takže postihovať za to výrobcov v jednej časti sveta je nelogické.“ (ZDROJ: www.enviroportal.sk/)

Jeho vyhlásenie dokonale vystihuje celú problematiku green dealu, ktorý nám Únia vnucuje: my budeme obmedzovať výrobu a chudobnieť, kým ďalšia časť planéty bude z našej hlúposti profitovať. Ako by klasik povedal „a komu tím prospějete?“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Potrebujeme vlastne Green deal? 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY