Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce tieto osobnosti formou pravidelných videorozhovorov podrobnejšie predstaviť. Či už sa pohybujú vo svetle reflektorov, alebo ich pozná len úzky okruh ľudí, svojou charizmou oslovujú okolie a zanechávajú po sebe stopu. Pozrite sa s nami na ich prácu, medzníky života, názory aj hodnoty, ktorými sa riadia.
Vianoce sú sviatky rodiny
Páter Peter Girašek sa na adventné obdobie a vianočné sviatky díva ako kňaz, ako člen rodiny, komunity a Centra pomoci pre rodinu v Trnave.
Vianoce sú sviatky rodiny, čas spoločných stretnutí. Ako si ty spomínaš na Vianoce z detstva?
Mám krásne spomienky na Vianoce. Ja pochádzam z východného Slovenska z Rožkovian, od Sabinova, z takej väčšej rodiny. Bolo nás osem detí. Ja som siedmy. Vianoce boli pre nás vždy sviatky rodiny. To, čo bolo pre nás príznačné, jednak klasická atmosféra, ktorá k nim patrila: upratovanie, pečenie. Aj duchovná príprava. Veľmi pekné gesto, ktoré si pamätám nielen pred Vianocami, ale aj pred väčšími sviatkami napríklad Veľká noc, keď sme chodili na prvé sväté prijímanie, bol vždy zvyk, že sme sa vždy pred spoveďou boli – u nás sa to povie „odpitac“ – teda poprosiť o odpustenie jednotlivých súrodencov aj rodičov.
Sviatky boli zároveň sviatkami zmierenia, poďakovania, pamätania jedného na druhého. Hoci boli pomery skromné, vždy sme sa vedeli obdarovať. Pre mňa sú Vianoce vizuálne aj emocionálne veľmi zviazané s vianočným stromčekom, s jeho vôňou. Nikdy sme nemali umelý stromček. Pamätám si, že som ako dieťa ležal pod stromčekom a pozeral som zospodu. Bol to pre mňa akoby nový svet.
Centrum pomoci pre rodinu
Pracuješ ako člen tímu Centra pomoci pre rodinu v Trnave, ktoré má na starosti prevenciu, vzdelávanie, súčasťou je centrum Opora, ktoré má rodinám pomáhať. Ktoré výzvy stoja pred dnešnými rodinami?
Ekonomické výzvy, vzťahové výzvy, tlak, ktorý je v spoločnosti, nestabilita. To všetko vplýva na rodinu. Celkovo to, čím žije dnešná spoločnosť, možno taká exponovanosť, prílišné napätie, to sa veľmi odráža a osobitne sa to odráža na rodine. Prejavuje sa to ako napätie vo vzťahoch, medzi manželmi, problémy s výchovou, rozvodovosť, sociálne problémy, materiálne, takisto duchovné a psychologické. Je to celé spektrum. Nechcem hovoriť len o problémoch, ale toto sú výzvy, ktoré sa veľmi dotýkajú rodín. Rodina to má teraz veľmi náročné. Centrum pomoci pre rodinu sa snaží pracovať najmä na poli prevencie. Naše aktivity sa snažíme orientovať týmto smerom. V novembri vzniklo integračné centrum Opora, ktoré nie je zamerané priamo na rodiny, môžu tam prísť jednotliví dospelí členovia rodiny. Snažíme sa podporiť integráciu do spoločnosti aj týchto ľudí: dlhodobo nezamestnaných, ľudí, ktorí prechádzajú nejakými výzvami.
Vianočné posolstvo sa dotýka každého človeka
„Môže, Bože, maštaľ ťa pohostiť, smie seno tvojou poduškou byť?
A dych osla a vola zohrievať toho, čo každú hviezdu po mene volá?
Tebe je všetko možné. Urob aj dnes nám nemožné. To málo, čo máme, srdce maštaľke podobné, urob blízke tvojej podobe.“ (P. Girašek, Rím 2019)
Ako môžeme advent využiť, ako ho prežiť tak, aby sa nás „dotkol“, aby Vianoce neboli len o tom materiálnom, ale o tom, že v nás sa zrodí niečo nové?
Odpoveď by spočívala v tom, do akej miery sme ochotní prijať výzvu, ktorá prichádza s Vianocami. To znamená prijať aj zraniteľnosť Boha, prijať vlastnú zraniteľnosť, prijať zraniteľnosť druhého človeka. Možno sa kdesi tam rodí priestor pre druhého človeka, aby som sa ho snažil viac pochopiť, alebo možno nejaká ústretovosť.
Kvalita Vianoc sa potom odvíja od toho, do akej miery ja chcem tie Vianoce zažiť skutočne. Spôsobov môže byť mnoho. Nájsť si čas, ak som človek, ktorý číta Božie slovo, verí v Božie slovo, prečítať si niektoré zo statí, ktoré hovoria o Vianociach. Ako kňaz odporúčam pre tých, ktorí veria vo svätú spoveď, jednoznačne odporúčam pristúpiť dobre k svätej spovedi. Tie najkrajšie veci zažívam, a kňazskú službu osobitne, vo svätej spovedi. Tam sa človek znova narodí. Môže zložiť to, čo kdesi nesie so sebou. Už je niekto, kto to z neho sňal, len mu to musí dovoliť. Aj to môže byť konkrétny tip.
Páter Peter Girašek, jezuita, v rozhovore porozprával ako vníma Vianoce ako kňaz, ako slávia v komunite jezuitov v Trnave štedrovečernú večeru. Vysvetlil, aké posolstvo má pre dnešnú spoločnosť symbol svetla, svätí a tradície, ktoré sa vďaka ním zachovali. Viac na youtube eReport TV.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Peter Girašek