eReport.sk
TASR
TASR

Kto nás to vlastne oslobodil?


Prednedávnom v Česku zarezonovalo vyhlásenie političky, súčasnej europoslankyne, kandidátky na post prezidenta ČR 2023 a bývalej rektorky Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudovej, ktorá v relácii Otázky Václava Moravce v českej verejnoprávnej televízii vyhlásila, že Česko oslobodili Američania. Zareagovala takto v hádke s opozičným poslancom Jaroslavom Foldynom, ktorému vyčítala je jazdí na motorke s nočnými vlkmi. On oponoval, že jazdí, pretože kladie kvety na hroby 140 tisíc vojakov ktorí zahynuli na území Česka a oslobodili ho. 

Oslobodenie Plzne

Fakt je, že jednotky amerického generála Pattona oslobodili časť západných a juhozápadných Čiech. O oslobodení mesta Plzeň Karel Gott, ktorý mal vtedy 5 rokov povedal: „Při náletu na Plzeň Spojenců osvoboditelů, kteří nás bombardovali, bombardovali Plzeň, jenom do té Škodovky se nestrefili, do které se chtěli strefit – protože tam měli většinu akcií, takže proč by se strefovali do vlastního majetku? Tak bombardovali domy, kde jsme bydleli. A z těch sutin, z těch trosek nás dostávali dva dny, dvě noci.“

Výročie oslobodenia Osvienčimu 

Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa 27. januára tohto roku v Poľsku zhromaždili svetoví lídri z viac ako 60 krajín. Až na to, že chýbal zástupca štátu, ktorý koncentračný tábor oslobodil. Boli to vojaci Červenej armády vtedajšieho Sovietskeho zväzu, dnešnej Ruskej federácie. Neboli pozvaní. 

Oslobodenie Nemecka 

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vydalo zákaz účasti predstaviteľov Ruska a Bieloruska na pietnych akciách k 80. výročiu konca II. svetovej vojny. 

Dokumentárne filmy

… z obdobia II. svetovej vojny nám čoraz častejšie ukazujú „utrpenie“ nemeckých vojakov pod Moskvou, pri Stalingrade (dnešný Volgograd), čoraz častejšie sa hovorí o ich „utrpení“ v zajateckých táboroch. Áno, utrpenie vojakov je nesmierne. Ale Nemci sa zrejme nepoučili a nikdy sa nepoučia. Ani svet sa nepoučil. Ich glorifikovanie znamená popieranie histórie. A tá je jednoznačná. Na Európu a na Sovietsky zväz zaútočili Hitlerove vojská. A Moskva sa bránila. Bránila sa všetkými prostriedkami. Druhý front otvorili spojenci až v júni 1944, keď sovietske vojská oslobodili takmer celé svoje územie a bojovali už na územiach juhovýchodnej a strednej Európy. 

Straty Červenej armády sa odhadujú na 8,5 až 10,5 milióna vojakov. Civilné obete sa odhadujú na 11,5 milióna ľudí. Sovietsky zväz prišiel o 13,77 % populácie. Zaplatil najvyššiu cenu. Nezabúdajme na to. 

Zdroj: eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto nás to vlastne oslobodil?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre