Trnavský samosprávny kraj pripravuje veľkú investíciu. Hlohovskú Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika chce dostať na európsku úroveň. Celkový rozpočet na rekonštrukciu je takmer 2,8 milióna eur, spolufinancovanie TTSK bude viac ako 411 tisíc eur. Ostatné financie budú z externých zdrojov. Je naplánovaná rekonštrukcia dvoch budov – administratívnej a vstupu do planetária. Plánujú aj vybudovanie nového návštevníckeho centra, interiérové vybavenie a nové exponáty.
História hvezdárne
Človek túži poznať nielen to, čo je tu, na Zemi. Chce spoznať aj svety okolo nás, vesmír, hviezdy, Mliečnu dráhu, mlhoviny. A tak to bolo od nepamäti. Po poznaní zatúžili aj niekoľkí nadšenci z hlohovskej Slovakovarmy v roku 1954. Prvým impulzom na založenie astronomického krúžku bol výpredaj starej vojnovej optiky na veľmi dobrej úrovni a najmä lacno. Prišli však neskoro a optika bola vypredaná. Krúžok však už bol založený. Na radu riaditeľa pražskej hvezdárne Františka Kádavého sa s prosbou o stavbu ďalekohľadu obrátili na profesora Gajduška z Ostravy. Ten zhotovil objektív, so samotným ďalekohľadom pomohol František Kozelský.
Koncom júla 1954 bolo zatmenie Slnka. Táto udalosť nesmierne spopularizovala prácu krúžku v meste. Ďalekohľad bol prenosný a tak ho mohli postaviť na terasu Závodného klubu Slovakofarmy, odkiaľ pozorovali hviezdami posiate nebo. Pozorovania spojili s besedami a s prednáškami. Členovia krúžku chodili „s ďalekohľadom medzi ľudí“ – takto nazvali prednášky v okolitých dedinách spojené s pozorovaním hviezd.
Členovia krúžku si stanovili vysoké ciele. Okrem populárno-vedeckých prednášok robili aj odborné astronomické pozorovania a boli rozhodnutí vybudovať ľudovú hvezdáreň pri Závodnom klube. Ich sen sa splnil. V roku 1958 hvezdáreň slávnostne otvorili. Do novej kupole dostali aj nový ďalekohľad s elektrickým pohonom. Zhotovil ho opäť František Kozelský. Stojan na ďalekohľad a kupolu o priemere 5,75 m zhotovili pracovníci Slovakofarmy. Takto v nečakane krátkom čase dostal astronomický krúžok dôstojný stánok s výborným technickým zariadením.
Hlohovská hvezdáreň nebola len zábavka pre zopár nadšencov. Pracovala a dodnes pracuje aj na vedeckých pozorovaniach oblohy. V roku 1991 sa zo Slovakofarmy presťahovala na Sládkovičovu ulicu. Funguje dodnes a je pripojená na celosvetovú internetovú sieť.
Verejnosť má dvere otvorené
Hvezdáreň má pripravený program pre najmenších, pre stredoškolákov aj pre dospelých. Pre deti je to napríklad Kamilka na potulkách vesmírom spolu s Malým princom. Deti sa oboznámia so súhvezdiami severnej oblohy, poznatkami o slnečnej sústave a o pohyboch Zeme. Pre školákov sú tu Vesmírne cesty alebo Prechádzka letnou oblohou, pre starších a dospelých Fantastická cesta a Zo Zeme do vesmíru. A nechýbajú ani pozorovania astronomických objektov na hviezdnej oblohe a pozorovania Slnka.
Vstupenky si treba rezervovať na web-stránke hvezdárne http://hvezdaren.org/?post_type=product , ich cena sa pohybuje od troch do štyroch eur.
Počas rekonštrukcie hvezdáreň ponúkne návštevníkom alternatívne formy svojich aktivít.
http://hvezdaren.org/?page_id=173
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hlohovskú hvezdáreň vynovia