Trnava, známa ako “Malý Rím”, sa môže pochváliť jedným z najväčších mestských opevnení na Slovensku. Jeho stavba sa začala v 13. storočí a pokračovala až do 14. storočia, keď sa z mesta stalo jedno z najlepšie chránených v Uhorsku.
Výstavba mestského opevnenia v Trnave sa začala ako reakcia na rýchly rozvoj mesta, ktoré sa stalo významným centrom obchodu a kultúry. V tej dobe bola Trnava jedno z najdôležitejších miest v Uhorsku, preto bolo nevyhnutné posilniť jej obranné schopnosti. Opevnenie, ktoré sa budovalo postupne v niekoľkých etapách, vrátane hradieb, brán a komplexného systému vodnej obrany, patrilo k najrozsiahlejším a najmodernejším v Uhorsku.
Rozmery a štruktúra opevnenia
Pôvodné mestské opevnenie Trnavy malo takmer pravidelný obdĺžnikový tvar, s rozmermi približne 800 × 700 metrov, čo predstavuje plochu 56 hektárov. Hradby, s obvodom približne tri kilometre, boli pôvodne postavené ako drevo-zemné opevnenie, no postupne ich nahradili murované hradby z pálených tehál – tradičného stavebného materiálu tejto oblasti. Hradby dosahovali výšku okolo 10 metrov a ich hrúbka bola približne 2 metre.
Systém vodnej obrany
Opevnenie doplnila vodná priekopa, ktorá obklopovala mesto a slúžila ako ďalšia ochrana. Do mesta viedli štyri vežové brány. Každú z nich spájal s mestom most vedúci ponad priekopu. Táto konštrukcia poskytovala nielen obranu, ale aj prístupnosť a umožňovala efektívne kontrolovať vstup a výstup z mesta.
Súčasný vývoj hradieb
V 19. storočí boli niektoré časti hradieb Trnavy zničené a vodné priekopy zasypané. Na západnej strane mesta, v mieste priekopy, vznikol park Bernolákov sad, na južnej strane na zasypanej priekope postavili Evanjelický kostol. Z mestských brán sa zachovala len malá bránka pri juhozápadnom nároží (Námestie SNP) a čiastočne upravená brána na východnej strane, za Bazilikou sv. Mikuláša. V roku 1937 nahradila Fortňu – bránu pre peších na západnej strane pri františkánskom kostole novopostavená Bernolákova brána.
Aj napriek čiastočnému zbúraniu hradieb je mestské opevnenie Trnavy jedna z najvýznamnejších fortifikačných pamiatok na Slovensku i v Európe, dokladujúcich strategický význam mesta a jeho bohaté dedičstvo.
Zdroj: eReport Trnava
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Trnavské mestské opevnenie