Monika Beňová zo Štrasburgu odhalila v statuse, ako Európsky parlament namiesto riešenia dôležitých otázok energetickej bezpečnosti či posilnenia konkurencieschopnosti EÚ diskutuje o „správnych názoroch“ a rozdáva rady iným krajinám. Zamýšľa sa nad dvojitým metrom, ktorý v EÚ vládne, a upozorňuje na ignorovanie káuz v štýle „čo sa smie v Bruseli, to sa na Slovensku netoleruje.“
Namiesto reálnych problémov riešenie cudzích krajín
Európsky parlament, miesto, kde by sa mali prijímať kľúčové rozhodnutia pre bezpečnosť a budúcnosť Európy, sa podľa Moniky Beňovej čoraz viac stáva javiskom pre ideologické hry. „Energetická bezpečnosť? Posilnenie priemyslu? Konkurencieschopnosť? Nič také sa v programe neobjavilo. Zato máme na rozdávanie množstvo dobrých rád iným – Gruzínsku, Iránu, Venezuele či Bielorusku,“ poznamenala Beňová ironicky.
Zároveň upozorňuje, že napriek všetkým deklaráciám o boji proti korupcii a za transparentnosť, mnohé dôležité kauzy ostávajú zametené pod koberec. Ako príklad uviedla bývalého eurokomisára Thierryho Bretona, ktorý krátko po skončení funkčného obdobia nastúpil do poradného orgánu Bank of America. „V rozpore so všetkými pravidlami! Ale je to v poriadku, pretože sa to deje v Bruseli,“ zdôraznila.
Dvojitý meter a boj za „správne názory“
Beňová kritizovala aj selektívne vnímanie slobody v EÚ. „Bránime slobodu médií, ale len tých, ktoré sú v rukách európskych milionárov a miliardárov. Tie americké či nezávislé už nie,“ uviedla s tým, že algoritmy a bany sú podľa Bruselu ideálnym nástrojom na ochranu demokracie.
Poslankyňa sa nevyhla ani porovnaniu s domácou politikou. Podľa nej je progresívny postoj k opozícii značne pokrytecký. „Keď v slovenskom parlamente niekto protestuje, je to vulgárne a treba to odsúdiť. Ale ak ide o video z EP o Uhríkovi, je to v poriadku,“ dodala s iróniou. Beňová svoj príspevok uzatvára konštatovaním, že dvojitý meter v Bruseli nie je náhoda, ale dobre premyslená stratégia.
Zdroj: Facebook Monika Beňová
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Monika Beňová odhaľuje tragikomédiu zo Štrasburgu: Ako EÚ ‚bráni‘ správnu slobodu