eReport.sk
T. Gašpar
Tibor Gašpar Zdroj: eReport

Gašpar: Obvinenie mi stále nebolo doručené. ÚŠP bol zneužitý, ale nie je to len o Lipšicovi


Podľa Tibora Gašpara uznesenie o obvinení, ktoré bolo medializované, mu stále nebolo doručené. Pre únik informácií avizuje trestné oznámenie. V prípade rušenia ÚŠP hovorí, že nejde len o osobu Lipšica, ale o celý systém.

Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť a poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Tibor Gašpar pre eReport komentoval aktuálne politické dianie, ale aj svoje najnovšie obvinenie vznesené Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), o ktorom sa dozvedel z médií. Rušenie špeciálnej prokuratúry podľa neho nie len o Lipšicovi.

Nelegálne úniky do médií

Na otázku, či mu obvinenie už bolo doručené, Tibor Gašpar odpovedal, „samozrejme, že nebolo.“ Ako ironicky dodal, „dôležité je, že bolo doručené médiám ako SME, Aktuality, Denník N. Len z ich článkov sa dozvedám, za čo by to malo byť. Ale považujem to celé za nezmysel. Je to vyprodukované pod dozorom zaujatého Šúreka. Korunu tomu celému dávajú kajúcnici zrejme ako jediný dôkaz.“

Ako je možné, že tieto médiá disponujú uznesením o obvinení ešte pred doručením samotnému obvinenému, si Gašpar vysvetľujem tým, že aj z nahrávok legálnych odposluchov kancelárií funkcionárov NAKA vyplýva, že ÚŠP a NAKA majú dobré vzťahy s vybranými médiami. „Na tých nahrávkach sa rozprávajú o tom, čo idú poskytnúť novinárom, ako sa budú pýtať novinári a na čo konkrétne sa majú novinári pýtať,“ dodal.

Gašpar avizoval, že pre tento únik informácií podá trestné oznámenie. Za dôvod, pre ktorý obvinenie prišlo práve teraz, považuje svoju politickú aktivitu. „Začínam prinášať dôkazy, hovorím o tom veľmi otvorene. Tak prišla snaha ma zdiskreditovať. Ale je to aj ich panický strach,“ myslí si poslanec. Súvis s jeho možnou nomináciou na post šéfa SIS vylúčil.

Masívne porušovanie ľudských práv

K ÚŠP policajný exprezident uviedol, že vznik tejto inštitúcie bol v danej dobe nevyhnutný. „Prešlo viac ako dvadsať rokov. Máme tu obdobie troch rokov hrubého zneužívania tejto inštitúcie pod vedením politika Lipšica. Bolo potrebné prehodnotiť masívne porušovanie ľudských práv aj činnosťou tejto inštitúcie,“ doplnil.

„Dnes je preto nevyhnutné prehodnotiť existencii ÚŠP. Zachovať špecializáciu prokurátorov sa dá aj keď zanikne úrad,“ skonštatoval Gašpar. Ďalej zdôraznil, že postavenie ÚŠP v slovenskom systéme je natoľko silné, že úrad je nekontrolovateľný. V čele s politikom je ľahko zneužiteľný na politický boj proti oponentom. Dodal tiež, že ani v iných krajinách podobné inštitúcie neexistujú.

Mohlo by vás zaujímať

  1. EÚ vyradila zo sankčného zoznamu Slováka Hambálka
  2. Je rozhodnuté!
  3. ÚŠP je rajom kajúcnikov

Na ponuku Daniela Lipšica na odchod z funkcie v prípade zachovania ÚŠP Gašpar reagoval, že to nie je len o osobe Lipšica. „Tu ide o systém, ktorý začína na úrovni niektorých policajtov na NAKE okolo Jána Čurillu, ktorí majú osobné vzťahy s mnohými prokurátormi z ÚŠP. A ten systém pokračuje vo vzťahoch na niektorých sudcov špecializovaného trestného súdu a končí sa na odvolacom najvyššom súde opäť len u niektorých sudcoch,“ vysvetlil.

„Toto je také masívne, že to znemožňuje právo na spravodlivý proces v mnohých kauzách. A využíva sa to na politický útok najmä na stranu Smer. Takže toto nie je len o osobe Lipšica,“ doplnil Gašpar.

Europoslanci proti vlastnej krajine

V súvislosti s listom časti slovenských europoslancov pre Európsku komisiu, kde sa sťažujú na rušenie ÚŠP, si Tibor Gašpar myslí, že ide o činnosť proti vlastnej krajine.

„Oni dobre vedia, že zrušenie ÚŠP ani ŠTS by nebolo v rozpore s právom EÚ. V prípade rovnakého rušenia v Bulharsku generálny prokurátor súdneho dvora povedal, že zmluva o EÚ nebráni tomu, aby si členské štáty upravili justičný systém po svojom,“ upozornil a doplnil, že europoslanci chcú dosiahnuť sankcionovanie vlastnej krajiny.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Gašpar: Obvinenie mi stále nebolo doručené. ÚŠP bol zneužitý, ale nie je to len o Lipšicovi

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre