Rádiologická klinika Fakultnej nemocnice Trnava prináša pacientom nový typ liečby. Nemocnica oznámila, že pod vedením MUDr. Jána Haršányho, PhD., v Trnave po prvý raz úspešne vykonali intravaskulárnu litotripsiu s použitím Shockwave systému.
Pre koho je intravaskulárna litotripsia určená?
Nová metóda pomôže pacientom trpiacim závažným zúžením alebo uzávermi ciev dolných končatín. Nádej prinesie tým, ktorých trápia klaudikačné ťažkosti, bolesti nôh či nehojace sa rany. Ťažkosti pacientom spôsobujú kalciové depozity, ktoré blokujú priechodnosť cievneho systému. Intravaskulárna litotripsia prináša cievnemu systému lepšie prekrvenie, dlhodobú priechodnosť a funkčnosť.
Ako to funguje?
Tlačová správa trnavskej nemocnice približuje, že systém pracuje na báze akustických rázových vĺn, emitovaných balónikovým katétrom. Výsledkom je narušenie veľkých kalciových depozitov v stenách artérií. Intervenční rádiológovia v Trnave majú v rukách moderný a efektívny spôsob liečby periférnych artérií dolných končatín.
Čo sú periférne arteriálne ochorenia?
Pojem periférne arteriálne ochorenia označuje choroby spôsobené upchatím periférnych tepien. Najčastejšie postihuje tepny dolných končatín. Môže však postihovať aj tepny krku a hlavy, horných končatín, obličiek alebo čriev. Tkanivá sú horšie prekrvené, nedostatočne zásobené kyslíkom a živinami. Medzi rizikové faktory ochorení patrí fajčenie, cukrovka, hypertenzia a vysoká hladina tukov v krvi.
Ochorenie postihuje častejšie mužov. Rizikovosť narastá vekom. Ochorením trpí viac než pätnásť percent pacientov nad sedemdesiat rokov. Medzi príznaky ochorenia patrí tŕpnutie a kŕčovité bolesti dolných končatín. Lokalizácia je primárne v chodidle a v prstoch nohy. Bolesť je najvýraznejšia počas chôdze. V pokoji sa po niekoľkých minútach stráca. Tento druh sa označuje odborným termínom klaudikačná bolesť. Ďalšími príznakmi sú lesklá a suchá koža (ako výsledok nedostatočného prekrvenia), na postihnutých miestach môže dokonca miznúť ochlpenie. Zmeny sú pozorovateľné na nechtoch nohy. Viditeľné môžu byť drobné ranky, ktoré sa nehoja.
Zdroj: eReport Trnava, FNTT
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
V Trnave je k dispozícii nový spôsob liečby periférneho arteriálneho ochorenia dolných končatín