Bývalý rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser si v pondelok vo väznici v Innsbrucku začal odpykávať štvorročný trest odňatia slobody za korupciu, informovali tlačové agentúry APA a DPA, píše TASR.
Grasser, podľa DPA niekdajšia populárna postava krajnej pravice z radov Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), pôsobil ako minister financií v rokoch 2000 až 2007. V marci rakúsky najvyšší súd potvrdil verdikt odvolacieho súdu, podľa ktorého je Grasser vinný okrem iného zo sprenevery či falšovania dôkazov.
Škandál s korupciou má dohru
Podľa súdov zneužil svoju funkciu a konal v rozpore s finančnými záujmami štátu, keď v roku 2004 pri predaji zhruba 60-tisíc štátnych bytov súkromnému investorovi prezradil výšku minimálnej ponúkanej ceny nutnej na vylúčenie konkurencie.
Za to podľa obžaloby Grasser a ďalší ľudia zinkasovali asi 9,6 milióna eur. Podľa rakúskeho práva by bývalého ministra mohli podmienečne prepustiť po dvoch rokoch, pričom druhý rok by mohol stráviť v domácom väzení s elektronickým monitorovacím zariadením.
Rakúska vláda však v súčasnosti pripravuje zmenu legislatívy, ktorá by Grasserovi mohla umožniť ešte skoršie prepustenie. Momentálne 56-ročný Grasser naďalej trvá na svojej nevine a tvrdí, že sa stal obeťou justičného omylu.
Zdroj: APA /DPA/TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šok v Rakúsku: Bývalý minister financií za mrežami pre korupciu