eReport.sk

Trnavský hon na čarodejnice


Dušičkové obdobie opäť vyostrilo konflikt medzi mestom a nespokojnými obyvateľmi, ktorým sa nepáčia praktiky súvisiace s parkovacou politikou.

Postupné rozširovanie rezidentských zón vytvára väčší tlak na mestskú políciu, ktorá nesie zodpovednosť za kontrolu dodržiavania nových predpisov. Aj z toho dôvodu môžeme v poslednom období sledovať zvýšenú aktivitu príslušníkov mestskej polície na miestach, kde kontrole pravidiel parkovania doteraz nevenovali pozornosť. Na najviac vyťažených záchytných parkoviskách, napríklad na parkovisku na Rybníkovej ulici, dochádza k priebežnej kontrole počas celej doby spoplatnenia. Výsledkom monitorovania parkovísk sú pravidelné odhalenia priestupkov súvisiacich s nesprávnym odstavením vozidla alebo s nezaplateným poplatkom za parkovanie v zóne.

Kontrola dodržiavania pravidiel je, samozrejme, v poriadku. Často však dochádza k stretu s príslušníkmi mestskej polície ešte predtým, než si vodiči stihnú zaobstarať parkovací lístok v najbližšom automate. Ten môže byť vzdialený niekoľko desiatok metrov od parkovacieho miesta. S častými prípadmi nefunkčných automatov alebo „štrajkujúcej“ webovej aplikácie tak môže byť auto ponechané na parkovisku bez lístka aj niekoľko minút, počas ktorých sa vodič snaží zaplatiť parkovné. Auto bez dozoru však predstavuje príležitosť pre proaktívnych príslušníkov mestskej polície uložiť majiteľovi pokutu.  

Po novom si tak motoristi častejšie nachádzajú pozdrav od mestskej polície. Vyvoláva to vlnu nespokojnosti a frustrácie najmä na sociálnych sieťach. Trnavčania podozrievajú vedenie mesta z vyvíjania tlaku na príslušníkov mestskej polície, od ktorej žiada prísnejšiu kontrolu pravidiel. Tento konflikt sa vyostril tesne pred sviatkom Všetkých svätých.

MESTO PRESTRELILO

Obyvateľ mesta Michal Tégláš na sociálnej sieti obvinil vedenie Trnavy z proaktívneho prístupu vyberania pokút. „MsP (mestská polícia, pozn. red.) má od najvyšších predstavených nariadenia dávať pokuty vždy a všade a za všetko. Dávajte si pozor kde a ako parkujete, hlavne za pár dní, keď sa blíži sviatok.“

Na zverejnený príspevok do niekoľkých hodín zareagoval primátor mesta, Peter Bročka. Vyjadrenie na sociálnej sieti okomentoval ako „ukážkový príklad trnavskej dezinfoscény.“ Samostatný postoj poskytlo aj komunikačné oddelenie mesta, ktoré autora príspevku označilo ako lokálneho konšpirátora: „Ak budete čítať alebo počuť akúkoľvek informáciu týkajúcu sa nášho mesta od tohto neúspešného kandidáta na poslanca v komunálnych voľbách 2022, treba spozornieť. Nebude to jeho prvé klamstvo či dezinformácia.“ 

Foto: FB mesto Trnava

Vyjadrenia Michala Tégláša neboli podložené dôkazmi a mesto obvinenia logicky dementovalo. Mnohých však zaskočil spôsob, akým mesto upozornilo na neoverené informácie prostredníctvom útoku na súkromnú osobu. Výsledkom boli negatívne reakcie poukazujúce na neoprávnený verejný lynč a šikanu zo strany primátora a komunikačného oddelenia. Ak predstavitelia mesta prostredníctvom verejne dostupných informačných kanálov neoprávnene označia súkromnú osobu ako konšpirátora alebo klamára, dopúšťajú sa trestného činu ohovárania s trestom odňatia slobody až na päť rokov. Podľa trestného zákona súvisí ohováranie so šírením nepravdivých informácií, ktoré môžu poškodiť dobré meno fyzickej osoby v súkromnom aj pracovnom živote. 

TRESTNÉ OZNÁMENIE?

Autor príspevku Michal Tégláš v rozhovore pre MY Trnava uvažuje v tejto súvislosti o ďalších krokoch proti mestu. „Primátor a ľudia z Lepšej Trnavy ma už viackrát označili ako dezoláta, dezinformátora či trola… Mám v pláne brániť sa, lebo som tu pre všetkých ľudí, bojujem za lepší život v našej krásnej Trnave a budem to robiť aj naďalej. Zatiaľ som len zverejnil v mojej skupine príspevok a rozmýšľam, že ak sa mi primátor a mesto Trnava na ich stránkach verejne neospravedlnia, budem to riešiť. Prekáža mi najviac, že ma urážajú len preto, lebo mám iný názor,“ vysvetľuje Michal Tégláš.

PRIMÁTOR MUSÍ ZNIESŤ KRITIKU

Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR sú verejní činitelia z titulu svojej funkcie nevyhnutne vystavení oprávnenej či neoprávnenej kritike alebo invektívam. Vzhľadom na dobrovoľné rozhodnutie o vstupe do politiky musia takéto zásahy strpieť. Uznesenie Ústavného súdu v tejto súvislosti dodáva, že kritika je vždy subjektívna, pretože reprezentuje názor toho, kto ju prednáša. Výkon práva kritiky prispieva k slobodnému vývoju spoločnosti.

V prípade podozrenia z porušovania zákona súvisiaceho so šírením dezinformácií na sociálnych sieťach môže mesto aktivitu nahlásiť orgánom činným v trestnom konaní, prípadne správcom sociálnej siete. Obviňovanie alebo zosmiešňovanie obyvateľov Trnavy, ktorí nesúhlasia s oficiálnou politikou mesta, pripomína hľadanie verejného nepriateľa.

Foto: maxresdefault

ĽUDIA MAJÚ STRACH

Po viac než 34 rokoch od Nežnej revolúcie majú obyvatelia Trnavy opäť strach vyjadrovať svoj názor alebo nesúhlasiť s aktuálnym politickým vedením mesta. Na nedávnej tlačovke organizátorov petície „Dajme STOP parkovaciemu teroru“ to naznačil aj predseda petičného výboru, Rudolf Krajčovič. „Niektorí občania sa báli podpísať (petíciu), pretože sme sa dozvedeli z rôznych zdrojov, od rôznych ľudí a aj nezávisle členovia petičného výboru hovorili o strachu z nejakých reštrikcií a pranierovania. Bolo to aj zo strany zamestnancov mesta, policajtov.“ 

Nepriazeň primátora si na vlastnej koži okúsila tiež riadne zvolená riaditeľka Základnej školy na Bottovej ulici, PhDr. Danka Gašparíková, ktorú Peter Bročka svojvoľne odmietol vymenovať do funkcie. Údajne za to môže nesúhlasné stanovisko bývalej riaditeľky s vedením mesta, týkajúce sa technických problémov v novom školskom pavilóne. „Zodpovednosť za nefunkčnú rekuperáciu a prehrievanie pavilónu sa vlani mesto snažilo prehodiť na vedenie a zamestnancov školy. Tí sa proti obvineniam ohradili a tvrdenia radnice označili ako zavádzajúce, nepresné a veľmi zjednodušujúce,“ odznelo vo vyjadrení klubu Trnava pre každého. Skutočnosť, že za nefunkčné chladenie mohlo nedostatočné technické riešenie nového pavilónu a nie vedenie školy, potvrdila pre denník Pravda aj trnavská hygiena. „V projektovej dokumentácii sa uvažovalo s ochladzovaním dotknutých priestorov v nočných, respektíve ranných hodinách. Toto riešenie sa praxi ukázalo ako nedostatočné. Príčina prehrievania učební spočíva v chýbajúcom zariadení na ochladzovanie privádzaného vzduchu do tried.“

Foto: Nová jedáleň ZŠ Bottova, zdroj trnava.sk

STRETNUTIE OBČANOV S VEDENÍM

Komplikácie v komunikácii s vedením mesta zažíva aj skupina nespokojných obyvateľov Družby. Tí už niekoľkokrát požiadali o formálne stretnutie s primátorom, Petrom Bročkom. Podľa zástupkyne nespokojných obyvateľov Jaroslavy Chnápkovej, vedenie mesta niekoľko mesiacov nereagovalo na pripomienky. Po vystúpení na 4. riadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Trnava jej bolo prisľúbené stretnutie, ktoré sa nakoniec neuskutočnilo. „Sľub o osobnom stretnutí a osobnom jednaní, daný pánom primátorom, bol len planý sľub. Vyhlásenia, že náš primátor je otvorený komunikácii aj s oponentmi sa ukázalo ako silné slová, pretože požadoval zoznam účastníkov a po jeho dodaní dvoch z nich odmietol, a tým sa záujem o diskusiu stratil,“ predniesla Chnápková na pôde mestského zastupiteľstva.   

Peter Bročka tvrdenie pani Chnápkovej odmietol s tým, že organizované stretnutie stroskotalo na strane nespokojných obyvateľov Družby. Vedenie mesta je osobnej komunikácii, podľa primátora, naďalej naklonené.  

Foto: redakcia

BROČKOVE CHÁPADLÁ

Jedna z najskloňovanejších tém posledných týždňov je petícia „Dajme STOP parkovaciemu teroru“. Tej sa v priebehu mimoriadne krátkeho obdobia podarilo zozbierať viac než 25 tisíc podpisov. Z toho takmer 20 tisíc pochádza priamo od obyvateľov Trnavy. Prekvapivý úspech tejto iniciatívy oznámil petičný výbor v rovnakom čase, keď sa primátor Peter Bročka chválil na sociálnej sieti ocenením za najlepšie riešenie občianskych podnetov.  

Podanie petície s ambíciou vyhlásiť celomestské referendum sa spočiatku zaobišlo bez akejkoľvek priamej reakcie mesta a jeho vedenia. To však neznamená, že neexistovali snahy o kritiku alebo diskreditáciu občianskej iniciatívy prostredníctvom komunikačných kanálov tretích strán. O petíciu sa začala zaujímať Únia miest Slovenska, ktorá varuje pred negatívnymi ekonomickými dôsledkami referenda. „Ak niekto zbiera podpisy na petíciu, je dôležité, aby to robil zákonným spôsobom, každému zo signatárov by malo byť úplne jasné, čo bude naplnenie požiadaviek petície pre mesto, ako celok, znamenať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Okrem kritiky samotnej petície príspevok vyzdvihuje aktuálne nastavenie regulácie parkovania v Trnave s dôrazom na benefity pre obyvateľov s trvalým pobytom. V tomto kontexte je dôležité upozorniť na skutočnosť, že za záujmovým združením v súčasnosti stojí práve Peter Bročka. Vo vedení Únie miest Slovenska môžeme nájsť aj primátora Trenčína, Richarda Rybníčka a primátora hlavného mesta, Matúša Valla. Každý zo spomínaných primátorov v súčasnosti čelí vážnej kritike verejnosti, ktorá priamo súvisí s presadzovaním prísnej regulácie parkovania. Negatívne vyjadrenia zo strany ÚMS z tohto dôvodu nemôžu byť považované za objektívnu kritiku, keďže obhajujú záujmy a postavenia hlavných predstaviteľov združenia.

ZASTRAŠOVANIE AJ PROSTREDNÍCTVOM MÉDIÍ?

Pozíciu mesta k referendu prevzali aj niektoré lokálne médiá. V sérii príspevkov zastrašovali podporovateľov referenda chaosom, ekonomickými následkami a skladaním sa na parkovanie pre ľudí bez trvalého pobytu. Na negatívnu odozvu nakoniec zareagoval aj petičný výbor, ktorý upozornil na obsahovú subjektívnosť. „Toto je už myslím tretie alebo dokonca štvrté rozoberanie petície/referenda bez možnosti vyjadrenia druhej strany!!! Agentúra SITA, ktorá mimochodom nebola ani na odovzdávaní petície mestu, odvtedy neoslovila petičný výbor a  príslušné médiá, ktoré od nej preberajú a publikujú informácie šíria len názor jednej strany,“ napísal pod príspevok Trnavského hlasu zástupca petičného výboru.

Bez ohľadu na osobné postoje vedenia mesta musí byť po splnení zákonných podmienok vyhlásené referendum s konaním najneskôr do 90 dní od odovzdania petície. Úspešnosť referenda však je, vzhľadom na obavy Trnavčanov z možných osobných či politických represálií, nateraz otázna. Samotná účasť na referende totiž zvyšuje pravdepodobnosť dosiahnutia kvóra potrebného na potvrdenie platnosti výsledkov. Je preto pravdepodobné, že zamestnanci mestského úradu, alebo iných inštitúcií pod správou mesta, odmietnu možnosť vyjadriť svoj názor v referende.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trnavský hon na čarodejnice

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre