Slovensko získalo členstvom v Európskej únii (EÚ) významné príležitosti, silnejšie medzinárodné postavenie, bezpečnosť a stabilitu. Podľa slov šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer-SD) je Únia životným priestorom, v ktorom sa SR môže suverénne rozvíjať, zároveň prevziať zodpovednosť a podieľať sa na dôležitých rozhodnutiach. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR pri príležitosti piatkového Dňa Európy.
„Robert Schuman už pred 75 rokmi navrhol kroky, ktoré majú dnes podobu jednotného trhu s voľným pohybom tovarov, služieb i cestovania na celom území EÚ. Zároveň však vo svojom historickom príhovore zdôrazňoval najmä mier a hneď v úvode vyhlásil, že svetový mier nemožno zachovať bez toho, aby sme sa oň usilovali. Preto je našou povinnosťou presadzovať diplomatické, mierové riešenia a chrániť našu slobodu, demokraciu a život v mieri,“ vyhlásil Blanár.
Spoločná Európa je odpoveďou na výzvy dneška aj zajtrajška
Minister v tejto súvislosti spomenul, že národy a štáty si po najničivejšej vojne dejín uvedomili, že spolupráca, dialóg a vzájomný rešpekt povedú k mieru, prosperite a dokážu vytvoriť jednotnú Európu. „K tomuto odkazu, na ktorom vznikla EÚ a za ktorý jej bola v roku 2012 udelená Nobelova cena za mier, je potrebné sa vrátiť,“ doplnil.
Deň Európy odkazuje na deklaráciu francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana, ktorú predstavil 9. mája 1950. Hovorila o vytvorení európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý by dohliadal hlavne na výrobcov týchto strategických surovín a prispel tým k zabezpečeniu mieru v Európe. Návrh sa považuje za začiatok budovania Európskej únie. Jej zakladajúcimi členmi boli Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. K prvému rozšíreniu došlo v roku 1973. Slovensko do EÚ vstúpilo v roku 2004.
Zdroj: TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
EÚ ako životný priestor Slovenska: Spolupráca, ktorá priniesla silu a stabilitu