eReport.sk
pixabay.com
pixabay.com

Šifrovaná komunikácia 


Všimli ste si, že napríklad WhatsApp vás informuje, že komunikácia je šifrovaná? Väčšinou to „zoberiete na vedomie“, ale v podstate sa vás to ani veľmi netýka. Čo už také „tajné“ si píšete, že by to zaujímalo tajné alebo bezpečnostné služby… 

Alebo je to inak? 

Legislatíva, v rámci ktorej je podozrivý povinný – pod hrozbou trestu – prezradiť šifrovacie heslo, platí napríklad v Spojenom kráľovstve. A môže sa vám stať, že na základe práve tohto zákona „odtajnených správ“ k vám nabehne domov šesť policajtov a zadržia vás na jedenásť hodín, lebo ste v súkromnej skupine vyjadrili pochybnosti o vedení školy vášho dieťaťa. A intenzívne vyšetrujú aj „nekriminálne nenávistné vyjadrenia“ 9-ročného dievčaťa, ktoré napísalo, že jej kamarátka „smrdí ako ryba“. Sci – fi? Žiaľ nie, je to realita v Spojenom kráľovstve. Na britskú legislatívu firma Apple zareagovala tým, že vypla pokročilé šifrovanie, ktoré ani sama nedokázala prelomiť. Odmietla totiž vytvoriť do šifrovania „zadné vrátka“. Britská vláda chcela tento proces s Apple uchovať v tajnosti, súd však prípad zverejnil. Tento zákon funguje v Británii už od roku 2000. Súdiac podľa množstva ozbrojených útokov, občanov krajiny ochrániť nepomohol. 

Napriek tomu sa Európska komisia nevzdáva

… a požaduje „zadné dvierka“ k šifrovanej komunikácii podobne, ako je to v Británii. To môže ohroziť všetkých – od bežných občanov až po podnikateľský sektor. Dokument EK sa začína nevinne, zdanlivo iba upozorňuje na hrozby, ktoré sú každému známe – teroristické aktivity, hybridné hrozby, pranie prostriedkov z kriminálnych aktivít, ochranu maloletých. Až kdesi po 50 odsekoch sa dozviete o čo ide. Skutočný zámer európskych úradníkov je „… identifikovať a posúdiť technologické riešenia, ktoré by orgánom činným v trestnom konaní umožnili prístup k zašifrovaným údajom zákonným spôsobom,“ píše standard.sk

Ak Únia schváli prelomenie šifrovania na policajné účely, ako dlho bude trvať potenciálnemu protivníkovi, aby tieto „zadné vrátka“ našiel? Snaha kyberzločincov a niektorých štátov bude enormná. Potom budú ohrozené všetky šifrované dáta, nielen tie, ktorých dešifrovanie povolila polícia a súdy. Kriminálnik sa nebude riadiť žiadnym nariadením. Naprogramuje si presne to, čo potrebuje a čo mu zaručí najvyššiu mieru bezpečnosti. Zákon bude ignorovať. Ale čo bežní ľudia, ktorí dbajú o svoje súkromie?     

Zdroj: standard.sk eReport Trnava

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šifrovaná komunikácia 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne