Bola jednou z najmocnejších žien v rezorte spravodlivosti. Pred vstupom do politiky vykonávala funkciu sudkyne. Krk jej zlomili väzby na podnikateľa Mariana Kočnera. Dnes čelí obvineniam z trestných činov podplácania a brania úplatku ako aj z marenia spravodlivosti. Vo väzbe strávila 14 mesiacov. Monika Jankovská je síce už vyše roka na slobode, no vďaka prístupu orgánov činných v trestnom konaní z kedysi silnej ženy ostala len troska, ktorá trpí nočnými morami.
Bývalá politička, ktorá sa úplne stiahla z očí verejnosti, po dlhom čase prehovorila. Týždenník Plus 7 dní priniesol v najnovšom čísle jej osobnú spoveď.
Mohlo by vás zaujímať
Vedela som, že po mňa prídu
To, že skončí za mrežami, podľa vlastných slov očakávala. Aj preto mala zbalené a pripravené veci v skrini od momentu, ako po ňu policajti prišli prvýkrát v rámci akcie Búrka. Pluska píše, že budík si nastavovala na piatu. Len čo zadrnčal, vyzrela z okna, či pred domom neuvidí novinárov. Ak tam nestáli, vedela, že v ten deň si ešte po ňu neprídu. Pri prvom spomínanom zásahu totiž nechýbali médiá, ktoré niekto musel vopred informovať. Novinári sa v jej lynči vyžívali, nenechali si ujsť žiadnu príležitosť kopnúť si do nej. A nie len oni, podobne sa správali aj niektorí politici. Faktom je, že Jankovská morálne zlyhala a možno sa aj dopustila trestných činov. Stále však platí prezumpcia neviny a o jej vine ešte nerozhodol žiadny súd.
Jej obavy sa naplnili a 11.marca 2020 si po ňu prišli. V cele policajného zaistenia strávila dve noci pri zasvietenom neónovom svetle. Následne ju čakalo rozhodovanie súdu v Banskej Bystrici o tom, či poputuje do vyšetrovacej väzby. Podporiť ju tam prišli aj jej dvaja synovia, napriek tomu, že jeden z nich, Martin, mal v tom čase sedieť doma v karanténe po návrate zo zahraničia. To, že chcel stáť pri matke sa mu stalo osudným. Pri príchode na miesto utrpel nehodu a skončil v nemocnici so zraneniami. Jankovskej obhajca jej tento fakt pre istotu zatajil. To však netušil, že policajti jej to pekne okorenia. „Jeden z policajtov začal po mne vrieskať, že môj syn rozširuje koronu, že ho odviezla sanitka,“ spomína Jankovská na chvíle po vynesení verdiktu o nariadení väzby. Týždenník pripomína, že Martin koronu nemal.
Úplne ju odrezali od rodiny
Prvé tri týždne strávila exsudkyňa v malej cele bez denného svetla. Z nepochopiteľného dôvodu jej mali potrebu oznámiť, že pred ňou tam býval mafiánsky bos Lališ odsúdený na doživotie. Prvú sprchu jej dovolili po troch dňoch.
Keď ju premiestnili do inej cely, niekoľko dní trvalo, kým sa jej podarilo vyčistiť škvrny od zaschnutej krvi, vývratkov a exkrementov v nej. Aby jej čas rýchlejšie ubiehal, požiadala o pridelenie do práce, čo jej vo väzbe umožnili. „Problém mi robilo, že ma budili v noci. Každú polhodinu zapínali svetlo a búchali, aby som sa pohla. Neskôr ma až do prepustenia na slobodu budili už ‚len‘ trikrát za noc.“
Najťažšie znášala izoláciu od rodiny. Prvý telefonát jej umožnili po 53 dňoch od zatknutia za prítomnosti vyšetrovateľa a osobné návštevy až po troch mesiacoch, aj to iba prostredníctvom videokonferencie. Plus 7 dní uvádza, že čím viac bola Jankovská zdeptaná, tým viac boli policajti spokojní. Vyšetrovanie nepostupovalo, za päť mesiacov vypočuli jediného svedka.
Keď ju obvinili z ďalšieho trestného činu v ďalšom prípade, začala zo zúfalstva držať hladovku. Po dvadsiatich dňoch skončila v nemocnici na infúziach. Na nátlak synov, že s ňou ako s matkou skončia, ak si neprestane takto ubližovať, hladovku ukončila.
Chcela ísť za Lučanským
Jej trápenie ale pokračovalo. Orgány činné v trestnom konaní na ňu podľa jej slov stále viac tlačili, aby sa priznala. Doslova sa jej mali vyhrážať, že ak neudá určitých ľudí, pôjdu po jej deťoch. Ale že ak bude spolupracovať, pôjde domov. Jankovská sa napokon zlomila a na špeciálnej prokuratúre v novembri 2020 vypovedala viac ako sedem hodín. K ničomu jej to však nepomohlo.
„Vraveli, že som im nedala ľudí, ktorých chceli, že som sa nepriznala stopercentne. Vraveli, že pôjdu po mojich deťoch, rodine, preveria firmy bývalého manžela. To som vedela, že určite to musím urobiť – zabiť sa. V decembri sa zabil Lučanský, zastavili mu trestné stíhanie, jeho rodina má už pokoj.“
Po spomínanom výsluchu ešte počkala, aby jej neter mala pokojné narodeniny, a potom v noci okolo pol druhej zjedla všetky tabletky, píše pluska. Jej pokus však nebol úspešný a justičnej stráži napokon priznala, čo spravila. Do rúk ju prevzali lekári a psychiater.
Neprimeraný zásah
V marci 2021 prišlo prvé svetielko nádeje. Najvyšší súd rozhodol o jej prepustení z väzby na kauciu. Tú vyplatil jej exmanžel. Na slobode sa mala pohybovať s monitorovacím náramkom. Pred bránou väzenskej nemocnice na ňu čakal jej advokát Peter Erdős. No aj šesť po zuby ozbrojených kukláčov, ktorí ju v momente ako prekročila bránu, naložili do auta. Ako nebezpečného vraha. Šlo pritom len o psychicky zrútenú ženu na liekoch. Opakovala iba to, že sa zabije.
Jankovská síce ležala na psychiatrii, no Krajský súd v Trnave ju poslal späť do väzby v Leopoldove, na miesto, ktorého sa obávajú aj tí najhorší väzni. O tri mesiace neskôr Ústavný súd konštatoval, že trnavský súd rozhodol nezákonne a porušil Jankovskej základné právo na osobnú slobodu. Prokurátor Ondrej Repa ju napokon pustil domov.
Sníva sa jej o klietke
Od toho momentu prežíva svoje osobné peklo zatvorená za múrmi bytu. Spávať k nej chodia synovia. „Myslím na to, že sa nemôžem zabiť, nemôžem to urobiť deťom,“ hovorí o svojom rozpoložení Jankovská. V noci však trpí nočnými morami. „V noci sa budím. Vidím vyšetrovateľa Juhása, ako ma berie do väzby, ako ma zas berú, ako sa usmieva a ja som zatvorená v klietke. Toto mám dokola. Prokurátor Kysel stojí nado mnou a hovorí – klamali ste, nepustíme vás, pôjdeme po vašich deťoch, aj ich môžeme zavrieť. Raz sa mi snívalo, že ma Kysel zastrelil.“
Plus 7 dní zverejnil aj psychologický posudok od súdnej znalkyne Eleny Fortis. U Moniky Jankovskej podľa nej pretrváva posttraumatická stresová porucha s rizikom suicidálnej aktivity. Konštatuje u nej trasenie rúk a ochabnuté držanie tela. Bývalá štátna tajomníčka má oslabené schopnosti pozornosti, koncentrácie a úsudku. Jej výkonnosť je nízka, racionálna kontrola správania je silná, až rigidná, čo svedčí o depresii. Nemá dostatok energie na zvládnutie bežných problémov. Nedokáže prejaviť svoje emócie. Má poruchy spánku. V závere posudku Fortis konštatuje, že ďalšie výsluchy môžu zanechať nepriaznivé následky na jej psychike.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šokujúca spoveď Jankovskej: Vedela som, že sa musím zabiť ako Lučanský